İznik ve Osmanlı Sanatları Resim Sergisi


İznik ve Osmanlı Sanatları Resim Sergisi

Karl Talip Kara'nın bakışıyla İznik ve Osmanlı sanatları resim sergisi 26 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında İstanbul Tasarım Merkezi'nde.

Ensar Vakfı'nın mimari ve görsel sanat alanlarında eğitim, söyleşi, sempozyum ve sergiler ve bu alandaki boşluğu doldurmayı gaye edinerek kurduğu İstanbul Tasarım Merkezi, sergilerine bir yenisini daha ekliyor.

_1820111102013_

Ressam Karl Talip Kara Biyografisi  

15 Mart 1978'de Belçika'nın başkenti olan Brüksel'de, üç çocuklu bir Türk ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunun bir kısmını İstanbul’da Anneannesiyle birlikte geçirdi. Ailesi tarafından ekonomi bilimleri okumaya zorlandı. Ancak asıl tutkusu olan güzel sanatlardı. Bu yüzden sırasıyla Brüksel'de Saint-Luc enstitüsünde, daha sonra Paris’ de güzel sanatlar alanında, 2010-2012 yılarında Çin'de Central Academy of Fine Art da eğitim aldı. Kendisi, Avrupa çağdaş ressamları ile Osmanlı sanatının o zarif ve göz kamaştırıcı renkleriyle şekillerinden ve Asya sanatından ilham aldı.

38 farklı ülkede bulundu. Ziyaret ettiği ülkelerden çok etkilendi ve oralarda yaşadığı sevinç ve hüzünler onun resimlerinin duygusal zenginliğini oluşturdu.

Onun seyahatleri birçok farklı kıta ve farklı ülkelere oldu. Bunlar sırasıyla Orta Afrika, Batı Avrupa ülkeleri, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Afrika ülkeleri, Hindistan ve Çin' dir. Çin'de sanata olan sevgisi onun neredeyse üç yıl orada yaşamasını sağladı.

Tüm bu geçirdiği yıllarda, bulunduğu o ülkelerin ressamları, sanatçıları, müzisyenleriyle ilgilendi ve onların sanat galerilerini, müzelerini sık sık ziyaret ederek inceleme fırsatı buldu.

Asya sanatı ve Osmanlı sanatından esinlenerek bir oryantal tarz yarattı. Bunu yaparken çağdaş sanat, eski sanat, soyut sanat kavramlarını eserlerinde kullandı, kültürel bir hava oluşturdu.

O, devamlı olarak Bakü, Astana, Pekin, Sincan ve İstanbul, Brüksel'de yaptığı seyahatlerde resim sergisi gerçekleştirmektedir.

Sufizme, Osmanlı hat sanatına ve İznik çini sanatına olan ilgisi onun kültürel hayatını çok etkiledi. Bu yüzden şimdi İstanbul'da yaşıyor.

Buna paralel olarak, onun sınırsız enerjisi ve sanata olan sevgisi bu tutkusunu diğer insanlarla paylaşmak için İstanbul başta olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinde bu sanatı ile ilgili çalışmalarını resim sergileri düzenleyerek göstermeye devam ediyor.