İlahiyat Vefa Dersleri`nin Mart Ayı Programı`nın Konuğu `Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan`


Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunlarını bir araya getirmek ve onları lisans dönemindeki gibi hocalarıyla buluşturmak amacıyla, her ayın son cumartesi günü Ensar Vakfı Genel Merkezinde “İlahiyat Vefa Dersleri” yapılmaktadır.

31 Mart 2018 Cumartesi günü saat 17.00’de başlayan İlahiyat Vefa Derslerinin Mart ayı konuğu Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan hocamız oldu. Geçmişte üniversitede hocalık yaptığı zamanlardaki tecrübelerini katılımcılara anlatan Çakan, tecrübelerin yanısıra sünnetin hem gündelik yaşayışımızda hem de dindeki yeri ve önemini anlattı. 

"İslam kültür ve medeniyet olarak; kaynak olarak vahy'e, inanç olarak tevhid'e, önderlik olarak risâlet'e, beşeri olarak sünnet'e, yöntem olarak ta'lim ve tebliğ'e dayanır." diyen Çakan, "Peygamberlik kurumu ise, Allah ile kulu arasındaki irtibatı sağlamak adına, Allah'ın (c.c.) iradesiyle oluşturduğu bir kurumdur." dedi. 

Elhamdülillah Müslümanlardanız!

Çakan, "Ümmetin vazgeçilmez yapısı din kardeşliğidir. Ümmet-i Muhammed, Kur'an-ı Kerim ekseninde sünneti-i Muhammed ile inşa eidlmiş sosyal bir yapı ve gerçekliktir. Bu gerçeklikten yola çıkarak diyebiliriz ki; 'Sünnet'in olmadığı yerde ümmet de yoktur!'" diye ekledi. 

Son olarak Çakan, "İslam medeniyeti, Batı medeniyetinden üç noktada üstündür: 

1. Tevhid ilkesini getirmiş ve koruyor olması,

2. Kavmiyetçiliği (ırkçılığı) yasaklıyor olması,

3. İçki ve uyuşturucu yasağını getirmiş olması." dedi. 

 Program, hediye takdimi ve çekilen aile fotoğrafının ardından sona erdi. 

Haberin Galerisi