Ensar Vakfı Trabzon Şubesinden Bir Günde İki Ayrı Konferans


Ensar Vakfı Trabzon Şubesi tarafından "Kendini Bilmek" ve “Gençleri Anlama Sanatı” başlıklarıyla iki ayrı konferans düzenlendi.

Ensar Vakfı Trabzon Şubesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi İslami İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezinin ortaklaşa düzenlediği  “Kendini Bilmek” isimli konferans,  Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi. isimli konferans,  Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.  Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik düzenlenen   “Kendini Bilmek” konulu konferansın konuğu, İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman’dı.

Konferansa, Ensar Vakfı Trabzon Şubesi Başkanı Ömer Topaloğlu, çok sayıda öğretim görevlisi, okul müdürü, öğretmen ve öğrenci katıldı.

GELECEK VATANINI SEVEN GENÇLERİN OMUZLARINDA YÜKSELECEK

Programın açılış konuşmasını KTÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Şenol Saylan yaptı. Şenol Saylan konuşmasında,  geleceğin vatanını, milletini, dinini seven gençlerin omuzlarında yükseleceği vurgusunu yaptı. Öğrencilerin bu tür programlara ilgi göstermesinin yeni programlar için umut aşıladığını söyledi. Ayrıca etkinliğe katılan Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman’a teşekkür etti.

Gençlerin şahsiyet gelişimi üzerinde duran Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, konferansında  “Ben kimim?  Ailen Kim? Benim Maharetlerim Neler?  Benim Hiç Yapamayacaklarım Nelerdir? Ben Şimdiye Kadar Ne Biriktirdim? Bundan Sonra Benden Ne Çıkar? Sorularına cevap aradı.

Liseli gençlerin ilgi gösterdiği konferansa beş yüze yakın öğrenci katıldı. Konferansa gelen öğrencilere Ensar Vakfı Trabzon Şubesi tarafından Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabı hediye edildi.

AYNI GÜN İKİNCİ KONFERANS VELİLERE YÖNELİK YAPILDI

Konferansın bitiminde aynı gün 17:30’da öğretmenler, eğitimciler ve velilere yönelik “Gençleri Anlama Sanatı” konulu bir konferans daha düzenledi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen konferansın onur konuğu İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman’dı. Saat 17. 30’da başlayan etkinliğe çok sayıda velinin ve eğitimcinin katıldığı görüldü.

Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programın açılış ve teşekkür konuşmasını yapan Ensar Vakfı Trabzon Şubesi Başkanı Ömer Topaloğlu, Doç. Dr. Miraç Yaman’ın İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik yaptığı konferansta gençlerin salonu doldurarak sınavı geçtiğini, üzerlerine düşen görevi yerine getirdiğini belirtti. Ömer Topaloğlu, bu konferansa katılan anne-babaların ve öğretmenlerin de sınavı geçtiğini belirterek tüm katılımcılara ve değerli vakitlerini Trabzon’a ayıran Doç. Dr. Miraç Yaman’a teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

ÇOCUKLARINIZA YABANCILAŞMAYIN

Yetişkinlerin çocuklar ve gençlerle günlük hayat pratikleri üzerinde duran Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman,  gençlerle doğru, samimi ve güvene dayalı bir iletişim dili yakalamanın önemi üzerinde durdu.  Yetişkinlerin sorumluluklarını pratik hayattan örnekler vererek açıklayan Ömer Miraç Yaman, anne-baba rolleri, zor gençleri anlamak ve akran ilişkileri gibi başlıklarda, özellikle kronik dertler üzerinden durdu.  Anne ve babalara çocuklarıyla olan ilişkisini ciddi anlamda gözden geçirmesi gerektiği uyarısında bulunan Yaman, geçim derdiyle uğraşırken çocuklarımıza zaman ayıramadığımızı, onlara zamanla yabancılaştığımızı ifade etti. Bu yabancılaşmanın sonucunda çocuklarımızı kaybettiğimizi vurguladı. Özellikle çocuklarımıza şiddet uygulamamamız gerektiğini, bunun çocukların ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan tahrifler oluşturduğunu yaşadığı tecrübelerden örnekler vererek vurguladı.

Çocuk yetiştirmede özellikle babaların rolüne değinen Doç. Dr. Miraç Yaman, çocuklarınızı peygamberimizin çocuklarını ve torunlarını sevdiği gibi sevin uyarısında bulunarak peygamberimizin hayatından örneklerle konuşmasını zenginleştirdi.  

Çocuklarımızın geleceğini inşa etmek, daha fazla çalışmayla değil, çocuklarımızla daha fazla zaman geçirmekle mümkün olacağını ifade etti.

SESİMİZİ DEĞİL SÖZÜMÜZÜN KALİTESİNİ YÜKSELTELİM

Çocuklarımızın sahibi değil, emanetçisiyiz diyen Doç. Dr. Miraç Yaman, bunun hem bu dünyada hem de öbür dünyada ciddi sorumluluklarının olduğunu hatırlattı.  Çocuklarımıza karşı sesimizi değil, sözümüzün kalitesini yükseltmemiz gerektiği uyarısında bulunarak çocukları baştan savmak için bilgi evlerine, spor salonlarına bırakmanın yanlışlığı üzerinde durdu.

Velilerin ve eğitimcilerin ilgiyle dinlediği konferans,  katılımcıların soru ve cevaplarıyla son buldu.

Ensar Vakfı Trabzon Şubesi, programa katılan tüm katılımcılara Taha Kılınç’ın  “Kırmadan İncitmeden”  isimli kitabı hediye edildi.

Haberin Galerisi