Tezhipte Geometrik Desenler Atölyesi Başladı


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde 06 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da Yasemin Demir ile Tezhip Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi başladı.

Geometrik desenlerin tezhip içerisinde kullanımı hedeflenen atölye çalışmasında; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki mimari ve el yazmalarında kullanılan geometriler temel alınacaktır.

Geometrik desenlerin çizim tekniği ile Türk tezhip sanatında motif çizimi ve kompozisyon bilgisine 3 aylık süre içerisinde en temel düzeyde giriş yapılıp öğrencilerin; Selçuklu ve Osmanlı’dan seçmiş olduğu geometrik desen içerisine kendi oluşturdukları desenlerle ile tasarımlar yapılması hedeflenmektedir.

Uluslararası Öğrenci Akademisi ile öğrencilerin akademik ve mesleki donanımlarının artırılması, proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme becerilerinin geliştirilmesiyle birlikte öğrencilere sivil toplum bilinci ve organizasyon kabiliyetinin kazandırılması, sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

Haberin Galerisi