Tabzonda `2023 yılı Hedeflerinde Türkiye Vizyonu` konferansı yapıldı


Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ensar Vakfı Trabzon Şubesi'nce, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen "2023 yılı Hedeflerinde Türkiye Vizyonu" konferansına katılan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, burada yaptığı konuşmada, kamu denetçiliği kurumunu anlattı.

 

Belediyeler, kamu kuruluşları veya kamu hizmeti veren meslek odaları ve kamu adına hizmet yapan kurumların kalitelerinin daha iyi olması, hizmette kalite standardının yükselmesi, idari hizmetlerin kalitesinin yükselmesi için kamu denetçileri kurumunun kurulduğunu belirten Malkoç, "Bu anlamda vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışmış devlet. Yeni olduğu için çok duyulmadı ama biz göreve geldikten sonra arkadaşlarla birlikte gayret içerisindeyiz. İnşallah 1 yıl sonra çok daha etkili olacak." ifadelerini kullandı.

 

Avrupa Birliği'nin iyi tarafa gitmediğini aktaran Malkoç, "En son Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan kriz. İnanılmaz bir şey. İnsan hakları açısından da rezalet, uluslararası hukuk açısından kepazelik, inanılmaz bir şey. Bir de üstüne üstlük adamlar bizim insanımızın üzerine atlarını, itlerini saldılar ama unuttukları bir şey vardı. Bu millet 15 Temmuz'da onların Türkiye'deki uzantılarının uçaklarından attığı bombadan, tankların mermisinden, helikopterlerin attığı mermiden korkmadı ki onların atlarından, itlerinden korksunlar. Unuttukları şey bu." diye konuştu.

 

- "Dünya dengeleri değişiyor ve sarsılıyor''

 

Malkoç, şöyle devam etti:

 

"Batıda bunlar olurken, özellikle Uzak Doğu'da çok daha farklı şeyler oluyor. 1990'lar ve sonlara doğru dünyadaki ticaret hacmi, üretim ve paranın yüzde 70'i Avrupa ve Amerikada'ydı. 2017'ye geldiğimizde tamamen değişiyor. Çin'in kendisini yenilemesi,Hindistan'ın buna ilave olması. Kore, Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerle bir bakıyorsunuz ki denge sağlandı. Belki bir kaç yıl sonra dünya ekonomisinin nasıl yüzde 70'i, 1990'lı yıllarda Batıdaysa şimdi Uzak Doğu'ya kaydı. Çin ve Hindistan'ın nüfusunu topladığınızda Endonezya'nın da Müslüman nüfusunu da koyun zaten dünya nüfusunun yarısından fazla yapıyor. Dünya dengeleri değişiyor ve sarsılıyor."

 

Türkiye'nin Cumhuriyet ile yönünün batıya döndüğünü vurgulayan Malkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Davos görüşmelerindeki "One minute" çıkışının Türkiye'nin miladı olduğunu anımsattı.

 

- "Türkiye'nin çok iyi bir noktaya geldi"

 

"Bu coğrafya dünyanın beşiğidir, dünyanın kalbidir" diyen Malkoç, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Bütün peygamberler bu Coğrafya'ya gelmiştir. İlk savaş, ilk medeniyet, ilk barış bu topraklarda kurulmuştur. Büyük İskender veya başka liderler güç toplayınca Asya'ya doğru bu coğrafyadan geçmişlerdir. Dünya kurulduğu günden beri 3 tane kritik yer vardır. Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu, Türkiye'de üçünün kesiştiği noktadadır. Bu büyük bir risk ve aynı zamanda güçlü olduğumuz da ciddi bir avantajdır."

 

Türkiye'nin çok iyi bir noktaya geldiğine işaret eden Şeref Malkoç, "Bundan sonrası çok daha iyi olacak. Son 200 yılımızın en iyi dönemindeyiz. Bir defa içeride siyasi kriz yok. Türkiye'de devlet krizi yok. Cumhurbaşkanıyla Başbakan arasında kavga yok. Türkiye üstündeki yüklerden kurtuldu. Üstüne üstlük çok şanslıyız, siyasi kriz yok, devlet krizi yok. Dünya çapında da bir liderlik var. Bununla birlikte de 2023 hedefleri var. 2053 var. Bu hedefleri koyunca... Bir devletin, bir insanın hedefi yoksa nereye gideceğini bilemez. Türkiye bugüne kadar böyleydi ama şimdi hedeflerimiz var." değerlendirmesinde bulundu.