Türken Vakfı Londra`da iftar programıyla gönülleri buluşturdu


İngiltere'deki Türk öğrencilere barınma ve öğrenim imkanı sağlayan Türken Vakfı Londra'da iftar verdi.

 

Bu yıl ilki düzenlenen Türken Vakfı iftarına AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Türkiye'nin Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, TÜRGEV Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Türken Vakfı İngiltere Başkanı Hakan Camuz'un yanı sıra Londra'daki inanç gruplarının temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler, siyasetçiler, iş adamları ve öğrencilerin de aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.

İftar davetinde AA muhabirine açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Türken Vakfının sağladığı desteklerle farklı alanlarda öğrenim gören öğrenciler bulunduğunu belirterek, vakfın İngiltere'de kurulmasının üzerinden bir yıl bile geçmeden gösterdiği başarıyı övdü.

Turan, "Yüzlerce gencimizle bir aradayız. Bu, Türkiye'nin geldiği noktayı gösteriyor. Daha eğitimli, dil bilen insanların yetiştiğini görmek büyük bir bahtiyarlık." diye konuştu.

Türken Vakfının destek verdiği gençlerin Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu ehliyet sahibi insanlar olacağını ifade eden Turan, "Buradaki yüzlerce genci, ülkesine dönüp hizmet etmek için hazır, sırada bekleyen insanlar olarak gördüm." dedi.

Turan, Türkiye'nin artık dünyaya açılan sivil toplum kuruluşlarına sahip olduğunu, Türken Vakfının da buna bir örnek teşkil ettiğini kaydetti.

Türken Vakfı iftarının konuklarının uluslararası niteliğine de dikkati çeken Turan, bunun, sığınmacılara kapısını kapatan ve İngiltere'nin ayrılması ile bölünme noktasına gelen Avrupa Birliği'ne de örnek olması gerektiğini söyledi.

Temel sorun "ötekini anlamak"

TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan da iftarda bir konuşma yaptı.

Yurt dışında uzun yıllar eğitim görmüş biri olarak bunun zorluklarını bildiğini anlatan Erdoğan, Ensar Vakfı ve TÜRGEV'in ortak girişimiyle kurulan Türken Vakfı'nın çalışmalarının amacının daha fazla Türk ve Müslüman öğrenciyi dünyanın çeşitli köşelerinde eğitim almaya göndermek olduğunu kaydetti.