İlahiyat Vefa Dersleri Kasım Ayı Program Konuğu Prof. Dr. İsmail Karaçam Oldu


Her ayın son cumartesi günü İlahiyat Fakültesi mezunlarını hocaları ile buluşturan “İlahiyat Vefa Dersleri” Kasım ayı konuğu Prof. Dr. İsmail Karaçam'ın katılımı ile Ensar Vakfı Genel Merkezinde yapıldı.

Talebeleri ile buluşan Prof. Dr. İsmail Karaçam, eski öğrencileri ile buluşmanın heyecanını taşıdığını söyledi. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader’in moderatörlüğünde gerçekleşen programda İsmail Karaçam'ın hayatıyla ilgili merak edilen sorular kendisine yöneltildi.

Büyük bir sebep olmadığı müddetçe her gün bir veyahut iki cüz okumaya devam ettiğini söyleyen Karaçam, Kur'an okumadığı bir gün çok rahatsız olduğunu aktardı. Ayrıca sözlerine, "Hz. Kur'an-ı daha diline doladığı zaman insan O'nu kalbinde, gönlünde ve manevi hayatında şöyle bir cereyan vâki oluyorsa Kur'an'ın faziletinden faydalanmış oluyor. Kimi insan vardır, O'nu okuduğu zaman O'nu anlasın, anlamasın O'ndan alır feyzini..." ekledi.

Prof. Dr. Nurettin Topçu, Mahir İz gibi alimlerden de eğitim alan Karaçam hatıratlarına şöyle devam etti: "Nurettin hoca (Nurettin Topçu) bize imam hatibin son sınıfındayken haftada 9 saat derse girerdi. Hz. Kur'an'ın fevzi ile fevziyan olan bir insanın vasıflarını taşıyan bir adamdı. Yattığı yer nur olsun. Mahir İz hoca da imam hatipte, enstitü de bize 4 sene hocalık yaptı. En sonunda hasta oldu. Arkadaşımla kendisini ziyarete gittik. Dedi ki bana; İsmail oğlum, bana bir Aşr-ı Şerif oku. Ben ona Aşr-ı Şerif, okudum gözlerinden yaşlar aktı. Ondan üç gün sonra vefat etti." 

Öğretmenlik yaptığı dönemlerde öğrencilerle olan ilişkisini ise şöyle anlattı;" Öğretmenlik hayatımda talebelerime tutumlarım, onların bana karşı gösterdikleri mukabele şöyle seyir etmiştir; Ben öğretim hayatımda tedrisatta talebenin iyi yetişmesinin muhakkak disiplin ile olacağını kanaatine vardım. Hayatımda da bunu tam manasıyla tecrübesini gördüm. Tedrisat hayatım boyunca pek sevilmedim. Bu disiplin meselesinden dolayı pek sevilmedim."

İlahiyat Vefa Dersleri Kasım ayı programı Prof. Dr. İsmail Karaçam'ın talebelerine Aşr-ı Şerif okuması ve hediye takdiminin ardından sona erdi. 

Haberin Galerisi