Milli İrade `Başladığı Yerde` buluştu!


Milli İrade Platformu öncülüğünde on binlerce kişi, darbe girişimini protesto etmek için 'Başladığı Yerdeyiz' sloganıyla Boğaziçi Köprüsü'nde toplandı.

Milli iradeyi hedef alan FETÖ/PDY mensuplarının 15 Temmuz askeri darbe girişimine karşı genci yaşlısı, kadını erkeği; demokrasi yanlısı vatanseverler Boğaziçi Köprüsü'nde buluştu. 

21 Temmuz Perşembe günü Milli İrade Platformu öncülüğünde, "Başladığı Yerdeyiz" sloganıyla Üsküdar Millet Parkı'nda saat 21.00'de toplanmaya başlayan on binler darbe girişimini kınayarak hep bir ağızdan 'Darbeye hayır' dedi. Utanç gününü unutmamak ve tekrar yaşanmasına engel olmak için şehit aileleri, siyasi partiler ve STK'ların gençlik kolları başta olmak üzere tüm İstanbul Halkı Boğaziçi Köprüsü'nde buluştu.

15 Temmuz gecesi saat 22:00 sıralarında FETÖ/PDY mensubu askeri darbe girişimcileri Boğaziçi Köprüsü'nü kapatmıştı.

Tanklara, toplara ve mermilere karşı ellerinde sadece Türk Bayraklarıyla koşa koşa köprüye akın eden vatanseverler darbenin fiilen başladığı yerde ilk direnişi gösterdiler. Vatandaşlara tüfek, top, tank ve uçaksavar mermileriyle ateş açan darbeciler sabahın ilk saatlerinde püskürtüldüler. Onlarca vatansever ise şehit oldu. Ulusal ve Uluslararası basının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte katılımcıların yoğunluğu köprü tamamına, çevre tepelere ve Altunizade katılım yoluna kadar ulaştı.

Protesto gösterisi nedeniyle Boğaziçi Köprüsü, trafiğe kapatıldı. Köprü gişelerinin yakına kurulan platform ve dev ekranda, darbe girişimi sırasında yaşananları gösteren belgesel bir film gösterildi. Burada Milli İrade Platformu tarafından oluşturulan darbe karşıtı bildiride, vatandaşlara meydanlardan ayrılmama çağrısı yapıldı.Platformda çalınan şarkılara hep bir ağızdan eşlik eden vatanseverler darbe karşıtlığı ve Milli brilik üzerine sloganlar attlar. 

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, hayatını kaybeden vatandaşlar nedeniyle Boğaziçi Köprüsü'nün farklı bir anlamı olduğunu dile getirerek, "Bu köprü artık her geçtiğimizde Erol Olçak'ı, oğlu Abdullah Tayyip'i hatırlayacağımız yer olacak. Bu millet, mesele vatan olunca, al bayrak olunca bir ve beraber oldu. Boğaziçi Köprüsü bundan sonra kardeşliğimizin köprüsü olsun" ifadesini kullandı.

Darbe karşıtı atılan sloganlar ve yapılan duaların ardından Boğaziçi Köprüsü'nde toplanan on binlerce kişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin bulunduğu Kısıklı'ya doğru hareket etti. Burada toplanan vatanseverler daha sonra kendi ilçelerindeki meydanlarda vatan nöbetine devam ettiler.

Haberin Galerisi