Makedonya'da Vakıf Medeniyeti Konferansı


Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteği ile Ensar Vakfı tarafından yürütülen ''Yeni Sivil Toplumda 5N 1K Projesi'' kapsamında Makedonya/Üsküp'te ''Medeniyetimizde Sivil Toplum Kuruluşu Olarak Vakıflar" paneli gerçekleştirildi.

Üsküp Ensar Derneği organizasyonunda Bushi Otel'de gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Ensar Vakfı Genel Müdür Yardımcısı ve Projeler Genel Koordinatörü Abdullah SERENLİ yaptı. Gençlerin erken dönemde sivil topluma dahil olmaları ve toplumsal sorunlara çözüm üretmelerinin öneminden bahseden Serenli, kadim vakıf medeniyetimizden aldığımız ilhamla bugün vakıf, dernek, foundation kavramları üzerinden yeni dünyaya yeni bir söylem gerçekleştirilmesi gerektiğini ve bu rolde gençlerin yer almalarının önemi üzerinde durdu.

Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri Kala ''Medeniyetimizde Sivil Toplum Kuruluşu Olarak Vakıflar" konusunda felsfesi, kurgusu ve tarihi ve Araştırmacı İdris Akarçeşme "18. Yüyzyılda Vakıflar; Mihrişah Valide Sultan Vakfı" örneği üzerinden vakıfların operasyonel süreçleri hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler. Gençlerin ilgi gösterdiği panel soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Haberin Galerisi