Kıbrıs'da Vakıf Medeniyeti Konferansı


Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile Ensar Vakfı tarafından yürütülen "Yeni Sivil Toplum'da 5N 1K Projesi" kapsamında Kıbrıs'ta yapılan 'Osmanlı'da Vakıf Medeniyeti Konferansı' gençler tarfından ilgi ile izlendi.

Akademi Kıbrıs Platformu organizasyonunda Yakın Doğu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Konferansın açılış konuşmasını Ensar Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdullah SERENLİ yaptı. Gençlerin erken dönemde sivil topluma dahil olmaları ve toplumsal sorunlara çözüm üretmelerinin öneminden bahseden SERENLİ, kadim vakıf medeniyetimizden aldığımız ilhamla bugün vakıf, dernek, foundation kavramları üzerinden yeni bir söylem gerçekleştirilmesi gerektiğini ve bu rolde gençlerin yer almalarının önemi üzerinde durdu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa GÜLER ise; "Vakıf Medeniyetimiz" başlığı altında sivil toplumun felsefesi, kurgusu ve tarihi hakkında zihin açıcı konuşmasını gerçekleştirdi.

Daha sonrasınd Kişisel Gelişim Uzmanı Fatih ABADİ; gençlerin sosyal sorumluluk bilincinin arttırılması ve toplumsal sorunlara çözüm duyarlılığının arttırılması maksadıyla kısa bir gösteri gerçekleştirildi.