İstanbul Tasarım Merkezi`nde Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi Gerçekleştirildi


Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi, çocukların küçük yaşlarda sanatla, renklerle ve tuvalle buluşmalarını önemsiyor. Bunun için İStanbul Tasarım Merkezi, 8-14 yaş arasındaki çocuklar için; "Seramik, Ebru, Kısa Film, Desen Tasarım ve Resim" atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım atölye çalışmaları 10 -14 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdi. 

"Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" çerçevesinde çocuklar, tuval üzerine hayal güçleriyle duygu ve düşüncelerini yansıtan çalışmalar yaptılar.

Programın ilk günü Özlem Özer Tuğal ile Seramik Atölyesi’nde çocuklar plastik seramik çamuru ile tanıştı. Üç boyutlu tasarımlar yaparken, hayal gücünü ve kabiliyetlerini en üst düzeyde kullanma becerisini öğrenerek, objeler oluşturdular. 

İkinci günü Eda Özbekkangay ile Ebru Atölyesi’nde çocuklar renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

Üçüncü günü Hasan Aktaş ile Kısa Film Atölyesi’nde “kısa film nasıl çekilir?” sorusundan yola çıkarak, Çocuklarla beraber bir senaryo oluşturuldu, roller verildi, uygulamalı bir kısa filmin çekimleri yapıldı.

Dördüncü günü Ümmügülsüm Sevim ile Desen Tasarım Atölyesi’nde Desen Tasarım Atölyesi’nde helezon çizimi ile birlikte birbirinden güzel motifler çizildi. Daha sonra çocuklar beraberce bu motifleri ana kâğıtlara aktarıp tezhipte olduğu gibi gölgeli olarak boyamalar yaptılar. Çocuklar renk ve çizim tekniğiyle tezhip sanatını tanımış oldular.

Atölye çalışmasının son günü ise " Cemal Toy ile Resim Atölyesi" oldu.Çocuklar hayal güçlerini kağıtlara resmettiler.

Atölye çalışmalarımız aile fotoğrafının ardından sona erdi.

Haberin Galerisi