İlahiyat Vefa Dersleri`nin Ocak Ayı Konuğu Prof. Dr. Halis Ayhan Oldu


Her ayın son cumartesi günü İlahiyat Fakültesi mezunlarını hocaları ile buluşturan “İlahiyat Vefa Dersleri” Aralık ayı konuğu Prof. Dr. Halis Ayhan'ın katılımı ile Ensar Vakfı Genel Merkezinde yapıldı.

Talebeleri ile buluşan Prof. Dr. Halis Ayhan, eski öğrencileri ile buluşmanın heyecanını taşıdığını ve talebelerini gördüğü için duyduğu mutluluğu ifade etti. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader’in moderatörlüğünde gerçekleşen programda Halis Ayhan'ın hayatıyla ilgili merak edilen sorular kendisine yöneltildi.

Doğduğu memleketi, ailesini ve İstanbul'daki hikayesini talebelerine anlatan Ayhan, "1962 yılında 18 yaşındayken müftü oldum. Her sabah namazını ilçenşzdeki farklı bir camide kıldırırdım. Benim hayatımdaki en önemli dönüm noktası buydu." dedi. 

Gençlik dönemlerindeki görevlerini de, "23 yaşındayken hem lisede felsefe grubu okutuyordum hem de imam hatip lisesinde öğretmenlik ve müdürlük yapıyordum. Her iki okulda da öğrenciler, öğretmenlerine karşı çok saygılıydı. Karşılıklı bir saygı ilişkisi vardı." diyerek talebelerini o dönemlerine götürdü. 

Müslüman bir memlekette ilkokul, ortaokul ve liselerde din eğitiminin yer almaması üzerine dertlendiklerini ve bunun üzerine çalışmalar yaptıklarını anlattı. Ayhan, "Kul üzerine düşeni tam yaparsa; zorluk yaşadığı yerde Allah bir kulunu çıkarıp ona yardımcı olmasını sağlıyor. Din derslerinin zorunlu ders olmasının yasalarda yer alması hususunda çalışmalar yaparken bunun örneklerini yaşadık." dedi. 

Günümüz ve kendi dönemindeki talebelerin durumunu ufak mukayeselerle anlatan Ayhan, "Şimdiki talebelerin bizim zamanımızdaki gibi olmaması neslin bozulduğuna işaret değildir. Değişimleri, gelişimleri görüp talim ve terbiye konusunu ona göre incelemeliyiz." dedi. 

Program, Prof. Dr. Halis Ayhan'a hediye takdimi ve talebeleri ile fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Haberin Galerisi