Yusuf Taha Göktaş'ın İsmi Ensar Vakfı Ereğli Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu'na Verildi

GENEL MERKEZ
HABER
2 YIL ÖNCE
Yusuf Taha Göktaş'ın İsmi Ensar Vakfı Ereğli Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu'na Verildi

 Karadeniz Ereğli’de, Özel Ensar Vakfı Ereğli Yükseköğetim Kız Öğrenci Yurdu’na, geçen sene trafik kazasında hayatını yitiren dört gençten biri olan Yusuf Taha Göktaş’ın isminin verilmesi dolayısıyla tören düzenlendi. Törende konuşan Yusuf Taha Göktaş’ın babası Kerem Göktaş, “Onlar ölümleriyle  bizleri dirilttiler. Kardeşlik ve birliğin önemini hatırlattılar. Hayatın iman ve mücadele olduğunu gösterdiler. Sadece kendimiz için değil, bütün insanlığın hayrı ve selameti için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini hatırlattılar” dedi.

Törene,Yusuf Taha Göktaş’ın babası  Kerem Göktaş, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Ensar Vakfı Genel Başkanı Şener Ağaç ve Yedi Hilal Derneği Genel Başkanı Salim Sarıyıldız, AK Parti Önceki dönem milletvekillerinden Faruk Çaturoğlu, AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Çakır, İlçe Müftüsü Sabri Kütükçü, bazı il genel meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesinde, Ömerli Kekliktepesi Camii İmam Hatibi Ahmet Likoğlu tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Ensar Vakfı Kdz Ereğli Şube Başkanı Hüseyin Doğru, açılış konuşmasında kazada hayatını kaybeden dört gencin misyonunun, hem bilim adamı olmak, hem Kur’an Ahlakı ile bilim insanı olmanın mümkün olabildiğini göstermek gibi bir misyonu olduğunu dile getirerek, bu karar dolayısıyla vakfın genel merkezine teşekkür ettiğini söyledi.

BABA GÖKTAŞ: “BİZİ DUYGULANDIRDI”

Yusuf Taha Göktaş’ın babası Kerem Göktaş, törende yaptığı konuşmada, kazada hayatını kaybeden Yusuf Taha ve arkadaşlarının bir davası olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Onların davası, bir saniyesine dahi hükmedemediğimiz dünya hayatına kapılmış insanları, gençleri, hakikatle tanıştırmak, pencerelerinden hakikat güneşinin onlara ulaşmasını sağlamak, inanan gençliğe umut olmak, onlara ufuk açmak. Onlar ölümleriyle  bizleri dirilttiler. Kardeşlik ve birliğin önemini hatırlattılar. Hayatın iman ve mücadele olduğunu gösterdiler. Sadece kendimiz için değil, bütün insanlığın hayrı ve selameti için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini hatırlattılar. Ensar Vakfı Ereğli Kız Yurdu’na oğlum Yusuf Taha’nın isminin verilmesi bizi sevindirdi, çok duygulandırdı. Yusuf Taha’nın isminin verilmesiyle, Yusuf’un notlarının, amacının, gayreti ve mücadelesinin yaşatılacağı mesajını veren Ensar Vakfı yöneticilerine çok teşekkür ediyorum, kendilerinden Allah Razı olsun diyorum.”

İHH GENEL BAŞKANI YILDIRIM: “İSMİ HERKESİ BİR ARAYA GETİRDİ”

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım Yusuf Taha Göktaş’ın isminin öğrenci yurduna verildiğini, bu amaçla birçok sivil toplum kuruluşunun hem genel merkezde hem de yerelde birleştiğini belirterek şunları söyledi:

“ Yani bir isim düşünün herkesi bir araya getiriyor. Bu isim ne yaptı? Bu isim öyle bir ufku açtı ki bu ufuk müslümanların dünyayı yönetebileceğini gösterebileceği bir ufuktu. Ufku dar biri değildi Yusuf ve şehit olan 4 kişi. Onlar ne diyordu, sınırlar bellidir islamın sınırlarını korumak zorundayız. Biz küçük şeylerle uğraşmayacağız. Müslümanın canını, neslini, malını, aklını ve dinini korumak için bu çağın dilini öğreneceğiz ve öğreteceğiz dedi. Bu çağın dili neydi? Bilim ve teknoloji idi. Kendilerini buna verdiler büyük düşündüler. Allah kendilerinden razı olsun. Mavi Marmara şehitlerinin yıl dönümüne yaklaştık. Mavi Marmara ile Yusuf arasında nasıl bir bağlantı var? Selçuk Bayraktar bir açıklama yaptı bir kaç yıl önce. Mavi Marmara'dan sonra İHA ve SİHA'ları yapabildik. Çünkü Heronlardan kurtulduk. İsrail bize tavır koyunca biz de teknoloji ve bilimde geliştik. Kendi göbek bağımızı kendimiz kestik. Yani Mavi Marmara bir devri kapattı. Savunma sanayisindneki köleleşme devrini kapattı. Bunun üzerine İHA ve SİHA'lar yapıldı. Yusuf gibi kardeşlerim de bunu biz yapabiliriz, bizim onlardan hiçbir eksiğimiz yok. Yusuf sadece bunu Türkiye için mi düşündü? Bakın Ensar Vakfı'nın yurdunda başka ülkelerden öğrenciler var. Yusuf bütün insanlığı düşündü, sadece Türkiye'yi düşünmedi. Bu mücadelede her çağın kendine ait bir dili var. O dili inşallah oluşturacağız dedi ve teknolojide gençlere örnek oldu. Yolu devam etsin. Bazı cenazeler var ben imreniyorum. Kaç gündür bu cenazelere gidip geliyorum. Allah yolunda vefat edenler keşke bizde öyle olabilsek. Son ana bakacaksın. Bu kardeşlerimiz bir çalışmaya gidiyordu."

ENSAR VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI AĞAÇ: “VEFA BORCU VAZİFESİNİ YERİNE GETİRELİM DEDİK”

Ensar Vakfı Genel Başkanı Şener Ağaç ise Yusuf Taha’nın ile İslam uğruna, dava uğruna bir gayretin neticesinde şehit olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Bu yurdumuza da bu şehidimizin adını vererek buradan yetişecek genç kardeşlerimizin de bu dava şuuruna sahip olarak yetişmelerine hatırlatma yapalım bir vefa borcu vazifesini yerine getirelim diyerek bu ismi verdik. İnşallah bu niyetimizi Allah kabul eylesin. Biz hep gönül insanı olalım, insanların gönüllerine gilelim ve gönül dile ile konuşarak peygamberi bir metot olan kolaylaştırıp güçleştirmeme müjdeleyip nefreğt ettirmeme tarzında bir metodolojiyi benimseyerek hayatımıza destur ederek yeni neslin buluşmasına, gelişmesine katkıda bulunalım arzusundayız. Bunun için de burada toplandık. Vefa örneği olarak da bu kardeşimizin bu yurda ismini verdik. İnşallah bunu örnek alacak kardeşlerimizin hayatını manalandırma noktasında bundan sonraki çalışma hayatında diğer hayatlarında da Allah rızasını gözeterek hareket etme noktasında örnek olma arzusundayız."

YEDİ HİLAL DERNEĞİ GENEL BAŞKANI SARIYILDIZ: “GÜZELLİKLERİ HATIRLATIYOR”

Yedi Hilal Derneği Genel Başkanı Salim Sarıyıldız ise insanların isimlerini aslında bize Allah'ı, Peygamberi, kitabı, onun yolunu hatırlattığı gibi,  hepimizin hayattaki en büyük gayesinin isimlerimizin böyle güzellikleri bize hatırlatması olduğunu dile getirerek, “Yusuf Taha kardeşimizin ismi burada durduğu müddetçe gören özellikle genç kardeşlerimiz Yusuf Taha kimdir diye baktığında ellerine telefonu aldıklarında, araştırdıklarında karşılarına çıkacak olan şey ancak onlara Allah'ı hatırlatacak olan ancak onlara dava nediri hatırlatacak olan ancak onlara vatan, millet, memleket sevdası nedir, bunun uğruna neler yapılabilir, nasıl yaşanabiliri hatırlatacak olan şeylerle karşılaşacaklar."

MÜFTÜ DUA ETTİ, ÇOCUKLAR AÇTI

Konuşmaların ardından Karadeniz Ereğli Müftüsü Sabri Kütükçü tarafından dua edildi. Açılış, katılan genel başkanlar ve protokol eşliğinde, açılışa katılan küçük çocuklar tarafından açıldı. Açılışta katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

KAZADA HAYATINI KAYBETMİŞTİ.

Yusuf Taha Göktaş, İstanbul Genç İHH'nin Bursa'da düzenleyeceği Teknoloji Kampı'na giderken İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Selçukgazi Viyadüğü mevkisinde otomobilin aynı yönde seyreden tıra arkadan çarpması sonucu hayatını kaybeden dört gençten biriydi. 

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri