Evlerimiz Ramazan Oldu

Kur'an-ı Kerim Ziyafeti, Muhazara Sohbetleri, Tevilatu'l Kur'an Dersleri, Kıssada Hisse, Ramazan Lezzetleri, Bilgi Yarışması, Çevrimiçi Kitap Fuarı faaliyetleri ve programları ile Ramazan atmosferi çevrimiçi yaşatılmış oldu.
GENEL MERKEZ
HABER
1 YIL ÖNCE
Evlerimiz Ramazan Oldu

Ensar Vakfı, 2021 Ramazan ayını “Evlerimiz Ramazan Olsun” mottosuyla düzenlendiği programlar çerçevesinde geçirdi.

Ramazan ayı atmosferinin çevrimiçi olarak yaşatıldığı faaliyet ve programlarımız; Kur’an-ı Kerim Ziyafeti, Muhazara Sohbetleri, Tevilatu’l Kur’an Dersleri, Kıssada Hisse, Ramazan Lezzetleri, Bilgi Yarışması ve Çevrimiçi Kitap Fuarı.

Ramazan ayı boyunca;

Muhazara Sohbetleri

Her Pazartesi Muhazara Sohbetleri programında Erol Erdoğan’ın moderatörlüğünde Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, Mehmet Hadi Duran ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan ağırlandı. Ramamazan ayının atmosferini dini, edebi, psikolojik ve musiki yönleriyle ele aldığımız Muhazara Sohbetleri’nin son programı ise “bayram” gibi geçti. Ramazan Bayramının ikinci günü, 9 ülkeden 9 misafir Muhazara Bayram Sohbetleri programında ülkelerindeki bayram geleneklerini anlattı; Bosna Hersek’ten Eğitimci Psikolog M. Yasir Cebeci, Makedonya’dan Ensar Derneği Bşakanı Süleyman Baki, Macaristan’dan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, Yunanistan’dan Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü Din Görevlisi Mehmet Emin Ahmet, Azarbeycan’dan Bakü Türk Eğitim Kurumları Müdürü Nurullah Yazıcı, Arnavutluk’tan Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, ABD’den Gazeteci Zümrüt Sönmez, Burkina Faso’dan İnsani Yardım Gönüllüsü Alim Purtul ve KKTC’den T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı KKTC Koordinatörü Mithat Tekçam Muhazara Bayram Sohbetlerinde misafirimiz oldu.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti

Aynı zamandan Kur’an ayı olan Ramazan ayının her salı günü hafızlar Kur’an-ı Kerim tilavet etti. İstanbul Sultanahmet Vakfı öğrencileri Hafız Halid Çelik ve Cemal Furkan Gül’ün yanı sıra Ayasofya-i Kebir Camii Şerif-i Müezzini Şükrü Asıleren Ramazan ayı boyunca Kur’an-ı Kerim ziyafeti yaşattı.

Tevilatu’l Kur’an Dersleri

Ramazan ayı boyunca her Çarşamba ve cumartesi günleri Dr. M. Masum Vanlıoğlu ile Tevilatu’l Kur’an Dersleri gerçekleştirildi. Bakara suresi 183. Ayet ile başlayan dersler, Ramazan ayı sonrasında da devam edecek.

 Ramazan Lezzetleri

Ramazan Lezzetleri de ramazan ayının en tatlı yanı oldu. Ramazan ayının demirbaş lezzetlerinin tariflerinin paylaşıldığı Ramazan Lezzetleri köşesinde; Ramazan pidesi, Muhallebili Güllaç, Hoşaf ve Lorlu Baklava’nın tarifleri paylaşıldı.

Kıssadan Hisse

Kıssadan Hisse, Ramazan ayının muhtevasını yaşanmış hikayelerle yaşatan, anlatılanlardan dersler çıkartmamızı sağlayan bir program oldu. Ramazan ayı boyunca her pazar günü Ensar Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Ali Karayılan’ın anlatımıyla “Merhamet Yerde Kalmaz”, “Emek, İhanet Etmez”, İyilik Eden İyilik Bulur” ve “Merhamet Bulaşıcıdır” hikayelerini dinledik.

Çevrimiçi Bilgi Yarışması

Evlerimiz Ramazan olmuşken, aile arası bir etkinlikle Ramazan Bayramı’nda “Çevrimiçi Bilgi Yarışması” gerçekleştirdik. Eski Ramazanlar, Ramazan ayına dair özel bilgiler ve genel kültür sorularını kapsayan yarışmada Esma Kayılıoğlu birinci, Talha Kılınç ikinci ve Mehmet Zahit Gürdal üçüncü oldu.

Çevrimiçi Kitap Fuarı

Ramazan ayı boyunca devam eden iki önemli etkinlik de şunlardı: Salgın sürecinde yapılamayan kitap fuarlarını da evlere taşımak adına Ensar Yayın Grubu’nun katkılarıyla “Çevrimiçi Kitap Fuarı” gerçekleştirildi. Fuar kapsamında seçili ürünlerde %50 indirim sağlandı. Ayrıca Ramazan ayına yakışan tüm güzellikler, “Ramazan’a…Yakışır” çalışmasıyla yayınlandı.

Ramazan ayı boyunca gerçekleştirdiğimiz tüm programlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Muhazara Sohbetleri

https://www.youtube.com/watch?v=Mfs38sW7DR0&list=PLKPV1_XGhISQ3UTtLNIEHvcePl_YEvn3W

Tevilatu’l Kur’an Dersleri

https://www.youtube.com/watch?v=TE4oXDLsmBA&list=PLKPV1_XGhISTFN-0xZY82NByLcJhbXd9K

Kıssadan Hisse

https://www.youtube.com/watch?v=y5cbRFuAgi0&list=PLKPV1_XGhISRazk-2pWYi-Ouq-v2yse9g

Kur’an-ı Kerim Ziyafeti

https://www.youtube.com/watch?v=LSwjiGYn1QQ&list=PLKPV1_XGhISSJk2BFLqjwdhRC7CsssLRo

Haber Gelerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 37 Kız ve 25 Erkek Yurdu ile toplamda 62 yurtta 6590 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.