TURKEN Vakfı 6. Geleneksel Yemek Programı Gerçekleşti

TURKEN Vakfı, 6. geleneksel yemek programı Amerika'da gerçekleşti.
GENEL MERKEZ
HABER
4 YIL ÖNCE
TURKEN Vakfı 6. Geleneksel Yemek Programı Gerçekleşti

TURKEN Vakfı, 6. geleneksel yemek programı Amerika'da gerçekleşti. Programa, bürokrat, iş adamı ve öğrencilerden yaklaşık 200 kişi katılım sağladı.

Program, Zülkarneyn Vardar'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sinevizyon gösterisinin akabinde Amerika TURKEN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Behram Turan selamlama konuşmasını gerçekleştirdi. Sonrasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TURKEN Vakfı geleneksel yemeğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi, dost ve kardeş coğrafyaların öğrencileri için adeta bir eğitim-öğretim üssü hâline dönüştürdük. Türkiye Burslarıyla ve kendi hesabına okuyan 168 bin misafir öğrencimiz var. Hedefimiz, ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. İnşallah böylece, dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına gireceğiz” dedi. “TURKEN’e, medeniyetimizdeki köklü vakıf geleneğinin Amerika Birleşik Devletlerindeki temsilcisi olarak bakıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vakfın çalışmalarıyla iftihar ettiğini ve başarı grafiğini daha da yükseğe taşıyacağına inandığını kaydetti.

“GENÇLERİN FARKLI SAHALARDA KENDİLERİNİ YETİŞTİRMELERİ ÖNEMLİDİR”

Dünyanın farklı ülkelerinde Türkiye’ye eğitim ya da gezi için gelen öğrencileri, o ülkelerdeki temsilciler olarak gördüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim ve öğretime çok önem verdiklerini, gençlerin, asıl ilgi alanları yanında, dil eğitiminden sosyal kalkınma projelerine, siyasetten sivil toplum faaliyetlerine kadar çok farklı sahalarda kendilerini yetiştirmelerinin önem arz ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüzde tek bir alanda uzlaşmanın belli meslek grupları dışında değerini yitirdiğini, hem kendi konusunu iyi bilen hem de hayatın farklı alanlarında çalışmalar yapan insanların rağbet gördüğünü ifade etti. Devlet olarak tüm gençlerin eğitim-öğretim ortamını iyileştirmenin mücadelesini verdiklerini, son 17 yılda Türkiye’de eğitim-öğretim altyapısını adeta baştan sona yenilediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 76 olan üniversite sayısını 206’yı çıkardıklarını, akademik kapasiteyi güçlendirdiklerini aktardı. “Tek tipleştiren, formatlayan, genç dimağların hayallerini karartan bir eğitim modeli yerine, daha özgürlükçü, daha yenilikçi, reformist bir modele geçmiş bulunuyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda resmî kurumların burslarıyla yurt dışında lisansüstü, doktora ve post doktora çalışması yapan bin 600 civarında Türk öğrenci bulunduğunu, gönüllü kuruluşlar, iş adamlarının desteklediği öğrenciler de dikkate alındığında bu sayının 3 bine yaklaştığını açıkladı.

“HEDEFİMİZ, ÜLKEMİZDEKİ MİSAFİR ÖĞRENCİ SAYISINI 350 BİNE ÇIKARMAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi, dost ve kardeş coğrafyaların öğrencileri için adeta bir eğitim öğretim üssü hâline dönüştürdük. Türkiye Burslarıyla ve kendi hesabına okuyan 168 bin misafir öğrencimiz var. Hedefimiz, ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. İnşallah böylece, dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına gireceğiz” dedi.

TURKEN Vakfı’nın New York Manhattan’da inşaatı devam eden 200 öğrenci kapasiteli yurdunun tamamlanmasıyla Türk ve yabancı öğrencilerin daha iyi şartlara kavuşacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’nin karşısına inşa edilen Türk Evi’nin de tamamlanmasıyla ABD’deki Türk toplumunun müstesna bir mekâna sahip olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 Eylül-2021 Eylül dönemini kapsayacak BM 75. Genel Kurul Başkanlığı görevine İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır’ı aday gösterdiklerini yineleyerek, “Birleşmiş Milletler de ilk defa Türkiye’nin böyle bir temsili yakalaması da bizleri ayrıca mutlu edecektir, memnun edecektir. Burada böyle bir icrai faaliyette bulunmak inanıyorum ki bizim için ayrı bir onur vesilesi olacaktır” şeklinde konuştu.

“AKLINIZI VE KALBİNİZİ BİRİLERİNE ASLA KİRAYA VERMEYİNİZ”

Gençlere “bir insanı güçlü yapan, büyük yapan düşünceleridir” tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan hayal kurabildiği müddetçe vardır, canlıdır, diridir. Hiç kimsenin hayallerinizi çalmasına, cesaretinizi örselemesine asla müsaade etmeyin. Buradaki tüm genç kardeşlerimin hayata bu pencereden bakmasını, özgüven sahibi olmasını, kendisini geleceğe bu şekilde hazırlamasını bekliyorum. 15 Temmuz gecesi kendi milletine bomba yağdıran mankurtlar gibi aklınızı ve kalbinizi birilerine asla kiraya vermeyiniz. Bizim inancımızda zulme rıza zülümdür. Bizim için zalimin de mazlumun da kimliğinin bir ehemmiyeti yoktur. Siz genç kardeşlerimin bu şuurla hareket edeceğine, ülkemizin “Dünya 5’ten büyüktür” bayrağı altında sürdürdüğü hak ve adalet mücadelesine destek olacağına inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin her birinin başarısını önemsediklerini, değer verdiklerini yineleyerek, “Sizlerin iş hayatında, sosyal hayatta, akademide, bilimde, sanatta, sporda, siyasette elde edeceği başarılar, hem gençlerimize örnek olacak, hem de gelecek kuşakların önünü açacaktır. Bunun için çalışmalarınıza yorulmadan, azimle devam etmenizi istiyorum. Türkiye ile ABD arasında yalnızca bir köprü oluşturmanızı değil, ABD’de de bir köprübaşı haline gelmenizi arzu ediyorum” dedi. ABD’de geçmişten beri Türkiye aleyhine faaliyet gösteren pek çok lobi olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ üyelerinin de Türkiye ve ABD ilişkilerini zehirlemek, Müslümanlar arasında fitne çıkarmak için yoğun bir gayret içinde olduğunu vurguladı.

“FETÖ’NÜN İPLİĞİNİ, TÜM DÜNYADA PAZARA ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden, 2 bin 193 vatandaşımızı da yaralayan bu örgütün ipliğini tüm dünyada pazara çıkarmakta kararlıyız. Pensilvanya’daki şarlatan başta olmak üzere, tüm katillerden ve azmettiricilerden işledikleri cürümlerin hesabını yargı önünde tek tek soracağız. Örgüt elebaşı ve diğer teröristlerin ülkemize iadesi için Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarımız yoğun bir diplomasi devam ediyor. Sizlerden de bu örgüte karşı uyanık olmanızı, FETÖ’cü alçakların gerçek yüzünü her platformda muhataplarınıza anlatmanızı istiyorum” şeklinde konuştu.

Gençlere olan güvenini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her biriniz inşallah çok önemli görevlere gelecek, ülkenize, İslam âlemine ve hatta tüm dünyaya yön vereceksiniz. Ben bu salonda geleceğin bakanlarını, devlet ve hükümet başkanlarını, siyasetçilerini, sanayicilerini, sporcularını, sanatçılarını, inşallah Nobel ödülleri alacak bilim adamlarını görüyorum. Burada eserleriyle, çalışmalarıyla ülkelerine ve insanlığa hizmet edecek gönül erlerini görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin teknolojide, inovasyonda, bilişimde çığır açacak projelere imza atacaklarına olan inancını dile getirerek, İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST’i anımsattı ve “TEKNOFEST İstanbul dünyada bir numara oldu, katılım itibariyle 1,5 milyonu aştı. Sonunda bütün trenle taşımacılığı kapadılar, zira artık alana girmek mümkün değildi. Demek ki istenince, azmedince oluyor. Bu da İstanbulumuzda gerçekleşti” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programı düzenleyen TÜRKEN Vakfı yöneticilerine teşekkür ederek, konuşmasını tamamladı. Sonrasında öğrencilerle soru cevap şeklinde söyleşi programı yapıldı. Öğrenciler sordu, Cumhurbaşkanı yanıtladı.

Program, TURKEN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Behram Turan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye takdiminin ardından sona erdi. Programa Cumhurbaşkanı'nın beraberinde eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı  Ruhsar Pekcan katıldı.

Yine katılımcılar arasında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Diplomat Ferüdun Sinirlioğlu, Amerika Büyükelçisi Serdar Kılıç katılım gösterdi. Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti'nden ise Başkan İsmail Cenk Dilneroğlu, Enes Akça, Şeref Kazancı ve Selim Kondu katıldı. 

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri