Konya'da Prof. Dr. Hayrettin Karaman'a Ahde Vefa Gecesi Düzenlendi

Ensar Vakfı Konya Şubesi, Birlik Vakfı Konya Şubesi ile birlikte 'Prof. Dr. Hayrettin Karaman'a Ahde Vefa Gecesi' düzenledi.
GENEL MERKEZ
HABER
4 YIL ÖNCE
Konya'da Prof. Dr. Hayrettin Karaman'a Ahde Vefa Gecesi Düzenlendi

Ensar Vakfı Konya Şubesi, Birlik Vakfı Konya Şubesi ile birlikte “Prof. Dr. Hayrettin Karaman Hocamıza Vefa Gecesi” düzenledi. Mevlana Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirilen programda, arkadaşları ve talebeleri hatıralarıyla “Hocaların Hocası” diye tabir ettikleri Karaman’ı anlattı.

‘HOCAMIZIN MÜCADELESİNİN ŞAHİDİYİZ’

Ali Bektaş’ın moderatörlüğünü yaptığı programın açılışında konuşan Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, Hayrettin Karaman’ın hayatının, ülkemizin bugünlere gelmesinde verilen mücadelenin, çekilen sıkıntıların, azmin ve kararlılığın canlı bir örneği olduğunu belirterek, “Bu evrede darbelere, fitnelere, Müslümanları yok saymalara rağmen bu ülkenin asli unsurlarını, inancını, kültürünü tekrar yeşertmek ve öne çıkarmak için verilen bütün emekleri hocamın şahsında saygıyla yad ediyorum. Asılsız ve köksüz bir millet oluşturma gayretlerinin bünyemizde meydana getirdiği dejenerasyonun tamiri hususunda da asla ümidimizi kaybetmedik. Bu hususta muhterem hocamın yerleşik yanlış inanışlara rağmen doğruyu ve hakkaniyeti, ilmin ışığında, zorlaştırmadan, kolaylaştırarak verdiği mücadele ve gayretin şahidiyiz” dedi.

‘DAVAMIZ İMAM HATİP DAVASIDIR’

Ensar Vakfı Konya Şube Başkanı Mustafa Kaçar da Konya İmam Hatip’in ikinci mezunlarından olan Karaman’ın Konya’nın yakın dönem eğitim hayatına ayna tuttuğunu, kültür hayatını eserleriyle hatırlattığını söyledi. “Davamız İmam Hatip davası” diyen Kaçar, bu davanın imanlı, Müslüman Türk gençliğinin yetişmesi davası olduğunu ve her zaman bunun savunucusu olacaklarını kaydetti. Kaçar, Bosna Hersek Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Ensar Vakfı’na ait kız öğrenci yurduna da Selçuklu Hayrettin Karaman Kız Öğrenci Yurdu ismini verdiklerini ifade etti.

‘TALEBE OLMAYA GAYRET ETTİK’

‘Prof. Dr. Hayrettin Karaman Hocamızın hatıralarını okuduk, dertlerini dinledik, talebe olmaya gayret ettik’ diyen Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, “Muhterem hocamızın yaşadığı bir hayat vardı. Çilesi ile sıkıntısıyla, soğuğuyla, sıcağıyla, rüzgarıyla o dönemleri hocamız iliklerine kadar yaşadılar. Bugün bizler bile onların o önde gitmişlerin önder oluşlarının, o yol açışlarından gelerek belki de o gün ektikleri tohumların meyvesini yiyoruz. Bunca çileye rağmen hocamız saatlerce okur, çalışır, didinir. Rabbimizden her kitap öncesinde bir 10 yıl ister. Biz de hocamız için bir 10 yıl daha isteyelim. Cenab-ı hak ona ömürler versin, onun günlerini belirlesin, daha çok bize eser bıraksın. Daha çok önümüzde olsun, önderimiz olsun, önümüz olsun. Biz de onun talebesi olmaya devam edelim” ifadelerini kullandı. AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun ve Hacı Ahmet Özdemir, Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ile çok sayıda davetlinin katıldığı programda, Hayrettin Karaman’ın arkadaşları ve öğrencileri anılarından örnek vererek hocalarını anlattı.

‘HAYRETTİN KARAMAN, HEPİMİZİN HOCASIDIR’

Konya İmam Hatip’te birlikte okuduğu arkadaşı Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın okula nasıl geldiğini anlatan Mustafa Ateş, Karaman’ı “Hepimizin hocası” diye tanımladı. Ateş, bugün, Prof. Dr. Hayrettin Karaman sayesinde dini bir dönüşüm yaşandığını ifade etti. Bütün arkadaşlarını okumaya teşvik edip hepsinin ağabeyi olduğunu belirten Dr. Ahmet Baltacı ise Karaman’ın gayretli çalışmalarıyla herkese rehber olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, kitaplara düşkün olan Karaman’ın kendisine, arkadaşlarına ve çevresine faydalı bir insan olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı ise 1960 ihtilalinden sonra kapatılma kararı alınan İmam Hatip okullarının Karaman’ın bir konuşmasının ardından bu kararın iptal edildiğini anlattı. Prof. Dr. Uzunpostalcı, “Hayrettin Bey o gün savaşı bitiren bir konuşma yapmıştır” dedi.

 ‘ÇOCUKLARI VE TORUNLARI DA İZİNDEN GİTTİ’

Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın damadı ve aynı zamanda öğrencisi olan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İmam Hatip neslinin öncü isimlerinden birisi olan babasının kendi çocukları ve torunlarının da onun izinden gittiğini bildirdi. Bir diğer öğrencisi Dr. Ahmet Akman da Karaman’dan hem yöntemsel, hem muhteva açısından çok şey öğrendiğini, bu nedenle kendini şanslı saydığını söyledi. Programa katılan torunu Muhammed Tahir Kılavuz da dedesi Hayrettin Karaman’ın ev ortamında bile kendilerine hocalık yönünü hissettirdiğini, İmam Hatip’te öğrendiklerinden daha fazlasını dedesinden öğrendiğini anlattı. Konuşmaların ardından izleyicilere Hayrettin Karaman’ın hayatını anlatan bir video gösterildi. Ardından Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, davetlilere ilahilerini sundu.

 ‘GÜCÜMÜZ VE ÖMRÜMÜZ YETTİĞİNCE ÇALIŞACAĞIZ’

Son olarak kürsüye gelen Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Konya'nın vefalı bir şehir olduğunu ve ahde vefanın çok önemli bir İslami değer olduğunu vurgulayarak, “Azmimizi hissettirmek ve gençlere aksettirmek için gücümüz ve ömrümüz yettiğince çalışmaya devam edeceğiz. Develer gibi yattığımız yerden değil, çalışarak öleceğiz” diye konuştu. Karaman, Konyalıların vefasına hediye olarak yazdığını ifade ettiği şiirini okudu. Programını sonunda Ensar Vakfı Konya Şube Başkanı Mustafa Kaçar ve Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, Prof. Dr. Hayrettin Karaman’a günün anısına tablo hediye etti. Programa katkı sunanlardan Mustafa Ateş, Dr. Ahmet Baltacı, Prof.Dr. Ali Osman Koçkuzu, Prof.Dr. Mustafa Uzunpostalcı, Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Dr.Ahmet Akman, Prof.Dr. Mehmet Emin Ay, Muhammed Tahir Kılavuz, Ali Bektaş , Birlik Vakfı Konya Şubesi Yönetim Kurulu ve Organizasyon Komisyonu Üyesi Edibe Yılmaz veAlaaddin Yılmaz ile Ensar Vakfı Konya Şubesi Yönetim Kurulu ve Organizasyon Komisyonu Üyesi Lokman Koyuncuoğlu’na, Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın eliyle plaket takdim edildi.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri