Berat Albayrak, TGTV İstişare Toplantısı'nda Konuştu

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, 26 Şubat 2019 Tarihinde Ensar Vakfı Salonu'nda Genişletilmiş Üye İstişare Toplantısı yaptı.
GENEL MERKEZ
HABER
4 YIL ÖNCE
Berat Albayrak, TGTV İstişare Toplantısı'nda Konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın Ensar Vakfı Konferans Salonunda düzenlediği, Genişletilmiş Üye İstişare Toplantısı'na katıldı.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Genişletilmiş Üye İstişare Toplantısı’nın açış konuşmasını TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptı. Akbulut, Mısır'da zalim idarenin yapmış olduğu idamlar dolayısıyla şehit olan gençler için katılımcıları, Fatiha okumaya davet etti.

Mısır’da haksız idamlar yapıldığına değinen Akbulut, “Mısır’da suçsuz 9 genç idam edilmiştir. Buna karşı çıkan tek lider, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan olmuştur. Zulme karşı duran başka bir lider duymadık. Kendisine şükranlarımızı arz ediyoruz. Tabiki zalime karşı durmak lazım. Zulmün karşısında olmak lazım. Bize de bu yakışır.” dedi.

Akbulut, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın Türkiye’nin zor zamanlarında bakanlığı üstlendiğine değinerek, “Türkiye’ye ekonomik bir saldırı olduğu dönemde bakanlığı üstlendiniz. Allah'a şükür bu zorluğun altından da kalktınız. Türkiye'nin ekonomisi daha iyiye doğru gidiyor. İnşallah bu seçimlerden sonra ekonomi şahlanacak. Biz buna inanıyoruz” dedi.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Genişletilmiş Üye İstişare Toplantısı'nda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı üyeleriyle buluşturdu. Burada açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Vakıf kültürü, bizde böyle form doldurayım, kayıt olayım, üye olayımla alakalı bir durum değildir. Vakıf insanı olmak gönülden bağlılığı hissedilen bir kültürdür.” ifadelerini kullandı.

ORTA GELİR GRUBUNDAN, ÜST GELİR GRUBUNA ÇIKTIĞIMIZDA SALDIRDILAR

Türkiye’nin 2013 yılından itibaren, tam da orta gelir grubundan üst gelir grubuna çıktığında saldırı sürecine alındığının altını çizen Albayrak, " Türkiye 2013 yılında gezi, yıl sonunda 17/ 25, çukur olayları, 7/ 8 Ekim Olaylarını yaşadı. Peşinden PKK, FETÖ ve yıllar önce hazırlanmış, içimize ne kadar sızmış terör örgütleri varsa, 15 Temmuza kadar başlarını hep kaldırdılar. Türkiye ile eş zamanda Brezilya’da da aynı olaylar oldu. Bugün, o günkü Brezilya yönetiminden bir eser kalmadı. Bir kısmı içeri atıldı, bir kısmı hastalık geçirdi, bir kısmı hala hapiste. " dedi.

EKONOMİK SALDIRILARA, HIZLI REFLEKS GÖSTERDİK

15 Temmuz gecesi milletin geleceğini özgürleştirmek için cansiperane bir mücadele ile tarihi bir refleks gösterdiğini, sonrasında 200 yıllık sistemi değiştirecek referandum süreci ve 24 Haziran birlikte yeni bir yönetim sistemine geçildiğini belirten Albayrak, " Türkiye yeni sisteme geçti. Ben kendi yaşadığım tecrübeden hareketle, hele de bu Ağustos ayında yaşadıklarımızla ilişkilendirerek anlatmak isterim ki, 10 Ağustos’ta bir tiwitle işaret fişeği yakılıp, 13 Ağustos'ta zirveye çıkan bir ekonomik saldırı yaşadık. Bu saldırı, ekonomik tarihimizin en ağır saldırısıdır. Bu süreçte hızlı kararlarla aksiyon alıp, refleks göstermemizi yeni sistem sağlamıştır.” diye konuştu.

BEŞYÜZ YILLIK EKOSİSTEM ÇÖKÜYOR!

Dünyada 500 yıllık ekosistemin kırılmaya uğradığını ve dünya ticaretinin tekrardan Asya hinterlandının kontrolüne geçmeye başladığına değinen, Albayrak, “Nüfus, pazar, üretim, büyüme ve tüketim artık Asya'ya kayıyor ve burada da çok büyük bir değişim sancısı var. Amerika yılda 400 milyon dolar ticari açık veriyor. Ortadoğu ülkeleri teker teker istikrarsızlaşıyor. Müslüman coğrafyasının içinden geçtiği bütün bu badirelerden sonra ortada tek bir ülke kaldı. Tek bir lider kaldı aslında. Dünyada, bugün Venezuela bile dönüp bakıp "Türkiye" diyor. Bugün Ortadoğu’daki ülkeler hakeza "Türkiye" diyor.” dedi.

ZOR DÖNEMLERE GÜÇLÜ GİRMELİYİZ

Son olarak, toplumun ve gençlerin yerli ve milli bir duruş kazanmasında sivil toplum kuruluşlarına da önemli bir vazife düştüğünü söyleyen Albayrak, “Ben hiçbir siyasi kişi için, “Allah benim ömrümden alsın ona versin” denildiğini duymadım. Bu çok ağır bir yük. Çok ağır bir sorumluluktur. 31 Mart seçimlerinden sonra her şey daha iyi olacak. Bundan benim bir endişem yok. Bizim bir vatandaşımızı bile kırma, küstürme, kenarda koyma lüksümüz yok. Öyle zor bir döneme, öyle güçlü bir şekilde hazırlanmalıyız ki, 82 milyonun da omuz omuza kenetlenmesi lazım. Her birimiz vebal makamlarında bulunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın genişletilmiş üye istişare toplantısına 100’ün üzerinde STK’dan 400’e yakın temsilci katıldı. MÜSİAD başkanı Abdurrahman Kaan, Ensar Vakfı yönetim kurulu başkanı Cenk Dilberoğlu, ASKON yönetim kurulu başkanı Orhan Aydın, İGİAD yönetim kurulu başkanı Ayhan Karahan, GİV yönetim kurulu başkanı Mehmet Koç, İSMMMD yönetim kurulu başkanı Ethem Yüksel Kahveci, Deniz Feneri Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Cengiz, UHUB genel sekreteri Necati Ceylan, İDSB onursal başkanı Necmi Sadıkoğlu, İstanbul eski milletvekili ve Hazine ve Maliye Bakan yardımcısı Nurettin Nebati, İstanbul eski milletvekili Feyzullah Kıyıklı, Konya eski milletvekili Hüsnü Tuna, Burdur eski milletvekili Reşat Petek, Erzurum eski milletvekili Ömer Özyılmaz istişare toplantısına katılanlar arasındaydılar.

Haber Gelerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri