Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşması Antalya'da Gerçekleşti

Ensar Vakfı'nın 2011 yılından bu yana her yıl düzenlediği 'Büyük Türkiye Buluşması', bu yıl 7.'si düzenlenen programa yaklaşık 600 kişi katıldı.
GENEL MERKEZ
HABER
5 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşması Antalya'da Gerçekleşti

Ensar Vakfı’nın 2011 yılından bu yana her yıl düzenlediği “Büyük Türkiye Buluşması”, bu yıl 7.'si düzenlenen programa yaklaşık 600 kişi katıldı. 

Üç günlük programın ilk günü tanışma, bilgilendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirildi. 

Toplantı, Dr. Hayrettin Öztürk'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti le başladı. Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Mütevelli Heyet Üyesi Feyzullah Kıyıklık, Genel Kurul Üyesi Ali Erilli ve Genel Kurul Üyesi Ali Osman Emirosmanoğlu moderatörlüğünde istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda şube başkanlarının kendilerini tanıtmanın yanısıra genel merkezden taleplerini ve bölgede yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Anlatılanları not eden heyet, şube başkanlarının sorularını yanıtlamalarının ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Feyzullah Kıyıklık'ın değerlendirme konuşması ile sona erdi. 

Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşması'nın ikinci günü ise Ensar Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Ali Karayılan'ın sunuculuğunda Dr. Hayrettin Öztürk'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, 2018 yılı içerisinde vakfın, birimlerin ve şubelerin yapmış olduğu çalışmaları katılımcılara hazırlanan sunum eşliğinde anlattı. 

Program, Prof. Dr. Hayreddin Karaman'ın "Ensar Kardeşliği" konuşması ile devam etti. Karaman konuşmasında,"İbadetin ruhu ihlastır, şekil şemâl değildir. İhlası olmayan ibadet fıkıh ilmihal kitaplarında yazılan en ince teferruatına kadar yazılsa bir numara etmez. İhlası olan ibadet şekilde kusur bile olsa, ahiret terazisinde onun ağırlığı olur." dedi. Konuşmasına şöyle devam etti: "Kur'an-ı Kerim'de, sünnette ve gelenekte Ensar kardeşliği yok, onun yerine din ve iman kardeşliği var. Doğumdan gelen kardeşlik var din bunu tanır. Bu doğumdan akrabalık gittikçe gevşer, biraz genişletirsek oradan soy kabile ırk meydana gelir. Peki, buna nasıl bakar din, İslam?" Müslümanların "cı" olmaktan ziyade "lı" olmalı vurgusu da konuşmalarında dikkat çekti. Karaman, "O halde İslam dini fıtridir, cümlesini çok duymuşsunuz. Din buna olumsuz bakmaz. Bu manada olumsuz baktığı şey, "lı" olmak değil "cı" olmaktır. Bir aileli olabilirsiniz ve olmalısınız. Ama ailevi olamazsınız. Irkçı olamazsınız. Orada problem olur. Okul... Bir okulda okursunuz, okullu olursunuz. "İmam Hatipli" olursunuz, "İmam Hatipçi" olamazsınız. Biz İmam Hatip meselesini bir üstünlük alameti olarak görmüyoruz." dedi. Ensar kardeşliğinin vazifelerine de değinen Karaman,"Ensar kardeşliğinin ilk vazifesi kitabın kavlinde Müslüman olmak için yardımlaşmaktır. Sonrasında ise sorumlu olduğumuz bir ailemiz var. Eşimiz var, çocuklarımız var. Onların iyi birer Müslüman olmaları için her birimiz teker teker gayret etmekle beraber Ensar Kardeşliği çerçevesinde yardımlaşmalıyız. Üçüncü adım ise, maddi ve manevi yardımlaşmaktır." dedi. "Ensar ailesi olarak kardeşlik halkamızı genişletelim, kardeşlik anlayışımızı da genişletelim diyorum." dedi. 

Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşmasının 2. günü 2. oturumu Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu'nun Prof. Dr. Hayreddin Karaman'a tablo ve Te'vilat'ül Kur'an Tercümesi hediyesinin ardından sona erdi. 

İkinci günün 3. oturum ise Dr. Hayati İnanç'ın "Kadim Medeniyetimizde İnsan" konulu konuşmasıyla başladı. 

"İnsanı hikaye eden, kadim medeniyetimizi en güzel şekilde yansıtan Şeyh Galip, 24 yaşında divanını bitirdi, 42 yaşında kariyerini bitirdi. Ondan birkaç mısra okuyayım; 

Ey dil ey dil niye bu rûtbede pür- gamsın sen 

Gerçi virane isen genc-i mutalsamsın sen 

Secde fermâ-yı melek zât-ı mükerremsin sen 

Bildiğin gibi değil cümleden akvamsın sen 

Rûhsun nefha-i Cibril ile tev'emsin sen 

Sırr-ı Hak'sın mesel-i İsi-i Meryemsin sen. 

Hoşça bak zâtına kim zûbde-i âlemsin sen 

Merdüm-i dide-i ekvân olan âdemsin sen." dedi. 

Şiirler ve tarihimizdeki zât-ı muhteremlerden alıntılarla hoş sohbet nidasıyla bir söyleşi gerçekleştiren Prof. Dr. Hayati İnanç'a Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsrafil Kışla'nın hediye tablo takdiminin ardından sona erdi. 

Dördüncü oturum ise, Mustafa Doğan İnal'ın "15 Temmuz Fetö Davaları" konulu konuşmasını gerçekleştirdi. 

2. günün son oturumu ise; Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ve Ensar Vakfı Genel Kurul Üyesi N. Bilal Erdoğan'ın katılımlarıyla başladı. Katılımcıların soruları ve konukların cevaplarıyla geçen panel, aile fotoğrafı ve ödül töreninin ardından sona erdi. 

7. Büyük Türkiye Buluşması'nda Ödül Alan Şubeler ve Kategorileri 

Ensar Vakfı Üsküdar Şubesi 2018 yılı içerisinde öğrencilere yönelik yaptığı burs faaliyetleri,

Ensar Vakfı Kırşehir Şubesi 2018 yılı içerisinde öğrencilere yönelik yaptığı faaliyetleri,

Ensar Vakfı Adıyaman Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı yaygın eğitim faaliyetleri,

Ensar Vakfı Siirt Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı sosyal sorumluluk faaliyetleri,

Ensar Vakfı Malatya Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı akademik faaliyetleri,

Ensar Vakfı Diyarbakır Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı gençlik çalışmaları,

Ensar Vakfı Beylikdüzü Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı hanımlar komisyonu faaliyetleri,

Ensar Vakfı Konya Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı yurt faaliyetleri,

Ensar Vakfı Batman Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı proje çalışmaları,

Ensar Vakfı Samsun Şubesi 2018 yılı içerisinde sosyal medyayı en iyi kullanan şube, 

Ensar Vakfı Manisa Şubesi 2018 yılında en düzenli şube dolayısıyla ödül aldı.

Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşması'nın 3. gününde eş zamanlı çalıştaylar gerçekleşti. Çalıştaylardan biri, Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecevit Carti, GPDP (Gençlik Projeleri Destekleme Programı) 2018/2 ile ilgili proje çalıştayı gerçekleştirdi. Ensar Vakfı Yurtları; yurdu olan şubelerle "Ensar Vakfı Yurtları ve İktisadi İşletme" çalıştayı gerçekleşti.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri