Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı Sempozyumu

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, Bingöl Üniversitesi'nin Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı Sempozyumunda sunum gerçekleştirdi.
GENEL MERKEZ
HABER
5 YIL ÖNCE
Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı Sempozyumu

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, Bingöl Üniversitesi'nin Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı Sempozyumunda, "Üniversite Gençliğinin Kimlik İnşası Sürecinde Yaşadığı İnanç Sorunları" konusunda katılımcılara sunum gerçekleştirdi.

Bingöl Üniversitesi, Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı Sempozyumu gerçekleştirdi. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından 60’tan fazla akademisyen, araştırmacı ve çok sayıda rektörün konuşmacı olarak katıldığı; “Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı” Sempozyumu, Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın başkanlığını yaptığı değerlendirme oturumu ile sona erdi.

On iki farklı oturumda atmıştan fazla konuşmacının sunum yaptığı sempozyumda;gençliğin duygusal dünyası, gelecek kaygısı, kuşak çatışmaları ve inanç sorunları gibi pek çok alt başlık ele alındı. İki gün devam eden ve değerlendirme oturumu ile sona eren sempozyumun son oturumununbaşkanlığını Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat yaparken; oturumun konuşmacıları, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez, Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, ÖNDER Başkanı Halit Bekiroğlu, ARGETUS Araştırma Danışmanı ve Yazar Erol Erdoğan ve Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin’di.

Oturumun ilk konuşmasını yapan Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, düzenlenen sempozyumda gençliğin farklı perspektiflerden ele alınmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Bingöl Üniversitesi’nde iki gün boyunca çok önemli bir konunun ele alındığı belirten Prof. Dr. Polat, “Burada çok güzel bir sempozyum icra edildi. Öğrencilerin çok güzel ilgisi vardı sempozyuma. Allah gençlerimizin bahtlarını açık etsin. Bu güzel organizasyonda başta Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ” dedi.

Oturumun ilk konuşmacısı Prof. M. Mahfuz Söylemez, gençliğin ve gençlerin iki gün boyunca masaya yatırılmasının son derece güzel bir durum olduğunu ifade etti. Sempozyumun Bingöl gençliği ölçekli de olabileceğini belirten Prof. Dr. Söylemez, “Bingöl’de Türkiye gençliğinin ele alınması son derece önemli bir durum. İslam, genç bir dindir. Hz. Peygamber’in etrafında da hep gençler vardı. Buradaki fikirlerin de genç olması istifade açısından çok önemli. Gençlerin temelini oluşturduğu İslam’ın gençlere çok güzel aktarılması gerekiyor” diye ifade etti.

Oturumun ikinci konuşmacısı Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader ise gençliğin nasıl geçirildiği hususu üzerinde durdu. Kader, “Gençlik en değerli dönemimizdir. Bu gençliğimizi nasıl değerlendirdiğimiz çok önemli. Bilgi değerdir. Bu değeri de nasıl ve ne zaman kazanacağımız ehemmiyet arz eden bir durum. Gençlerden hep şikâyetçi oluyoruz. Onlara yol açmıyoruz. Değer vermiyoruz. Söylemlerimizde hamaset cümleleri kuruyoruz. Yol açmalı, yol göstermeli, birlikte yola çıkmalıyız. Gençlerimizle geleceğimizi kuracağımız için onlara örnek rehberlik etmeliyiz” diye konuştu.

ÖNDER Başkanı Halit Bekiroğlu da düşünmeden, kafa yormadan ve üretmeden başarılı olunamayacağını vurguladı. Bekiroğlu, “Gençlerimize düşünmeyi, kafa yormayı ve üretmeyi aşılamalıyız” diye ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin de çok ihtiyaç duyulan bir dönemde böyle bir organizasyonun gerçekleştirilmesinin çok isabetli olduğunu dile getirerek; “çok anlamlı, faydalı ve gençler üzerinde güzel etki yaratacağına inandığım bir sempozyum oldu. Sempozyumun anlam arayışında olan gençlerimize ciddi katkıları olacağına inanıyorum. Düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Oturumun son konuşmacısı olan ARGETUS Araştırma Danışmanı ve Yazar Erol Erdoğan ise iki gün boyunca Türkiye gençliği üzerinde olumlu etkileri olacak bir sempozyum geçirdiklerini belirterek; “Hem düşüncelerimizi paylaştık hem de düşüncelerden istifade ettik. Bingöl Üniversitesi ile beraber böyle bir etkinliğe imza attığımız için çok mutlu oldum. Yaşadığımız dönemde bilgi edinme ve bilgiye erişim modellerideğişti. Bilgi erişim piramidi çok farklı oldu. Hızla değişen dünyada gençlerimiz için atılabilecek bütün adımları atmalıyız” dedi.

"Sürekli Gündem Olan Gençlik Problemlerine Kayıtsız Kalamazdık"

Sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Gençlik problemleri sürekli gündem oluyordu. Biz de bu önemli problem karşısında duyarsız kalamazdık. Burada en büyük görev bize düşüyor. Biz de buna istinaden böyle bir sempozyum düzenlemeye karar verdik. Buraya gelen her bir konuşmacı gençler için güzel fikirler ile geldi. Çok değerli bilim insanlarını ağırladık. Sempozyum boyunca salonu dolduran öğrencilerimiz ve Bingöllü hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Kendi özüne ve topluma yabancılaşan gençlerimiz ile enformatik cehaletten ve dezenformasyondan uzak bir iletişim kanalı oluşturmalıyız. İttihat kültürü değil, sorgulama kültürünü ve buna ek olarak insanı, varlığı ve tabiatı okuma kültürünü oluşturacak adımlar atmamız gerekir. Sempozyuma katkısı olan Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, ARGETUS, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Ensar Vakfı ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanlığı'na çok teşekkür ediyorum. İnşaallah verimli olmuş ve ülkemiz için güzel bir gençlik oluşmasına vesile olmuştur” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, pek çok üniversitesinin rektörü ve yurt dışından çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyum, 60’tan fazla akademisyen sunumu ile iki gün boyunca devam etti. Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, ARGETUS, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Ensar Vakfı ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanlığı'nın katkılarıyla sempozyuma; Bingöl Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Muş Alpaslan üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar, Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Ovalı ve Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şinasi Gündüz ile Gazeteci Yazar Ekrem Kızıltaş gibi güçlü isimler katıldı.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri