Ensar Vakfı Ataşehir Şubesi'nden Güzel Ahlak Yarışması Ödülü "Kudüs Turu"

Ataşehir İlçe MEM ve Ensar Vakfı Ataşehir Şubesi'nin organizasyonuyla İKRA 2 - 2018 Üsve-i Hasene (Güzel Ahlak) yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
GENEL MERKEZ
HABER
6 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı Ataşehir Şubesi'nden Güzel Ahlak Yarışması Ödülü "Kudüs Turu"

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ensar Vakfı Ataşehir Şubesinin organizasyonlarıyla İKRA 2 -2018 Üsve-i Hasene (Güzel Ahlak) yarışmasında dereceye giren öğrencilere Ataşehir Mimar Sinan Camii’de yapılan törenle ödülleri verildi.

KİTABIMIZ ATAŞEHİR’DE BİNLERCE ÖĞRENCİMİZ TARAFINDAN OKUNDU

Kuran-ı Kerim’in okunmasıyla açılan ettikleri İKRA 2 -2018 Üsve-i Hasene (Güzel Ahlak) ödül töreninde konuşan Ensar Vakfı Ataşehir Şube Başkanı Mükayil Bektaş, ilk yarışmada dereceye giren öğrencileri ödül olarak “Umre”ye gönderildiğini kaydederken, “130 kişilik yurdumuz, robotik kodlama, ney, saz, Osmanlıca ve talepler doğrultusunda açılacak yeni kurslarımızla hizmet verecek gençlik merkezimiz, şehir dışından gelen öğrenciler için hizmet verecek misafirhanesi, 17 ilde bulunan kardeş okullarımız, bu sayede Ataşehir ailesi olarak sadece Ataşehir ’de değil, ilçe dışında, il dışında hatta sınırlarımız dışında mazlum coğrafyadaki kardeşlerimize de sahip çıkmaya çalışıyoruz. Geçen yıl Ensar Ataşehir şubemiz, İKRA projemizin ilki olan Nebe Nas çalışmasıyla sizlerle buluşmuştu. Nebe Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar olan ayetleri içeren kitabımız Ataşehir’de binlerce öğrencimiz tarafından okundu. Daha sonra 5 bine yakın öğrenciye yapılan sınav sonucunda kazanılan öğrencilerimizi Umre’ye gönderdik” dedi.

İKRA – ÜSVE-İ HASENE (GÜZEL AHLAK) YARIŞMASI ÖDÜLÜ: KUDÜS TURU

Ödül töreni yapılmakta olan İKRA yarışmasının 2. ayağı olan Üsve-i Hasene (Güzel Ahlak) Allah resulünün güzel ahlakını aşılamak olduğunun altını çizerek, “Bu çalışma Ensar Ataşehir eğitim komisyonu ve Ataşehir imam hatip liselerimizdeki bir grup ilahiyatçı tarafından hazırlandı. Oldukça farklı bir çalışma olduğu kanaatindeyim. Üsve-i Hasene isimli bu çalışmamızın telifi Ensar Vakfı Ataşehir şubesine aittir. 9 bine yakın öğrenci tarafından okunmuş olan kitabımızdan, 6 binin üzerinde öğrencimiz sınava girmiştir. Bugün projemizin finalini yapıyoruz. Sınav değerlendirmemiz imam hatip liseleri, liseler, imam hatip ortaokulları, ortaokullar olmak üzere 4 ayrı kategoride olmuştur. Her kategorinin birincisini, okul müdürünü ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenini İslam dünyasının 2. Kalbi olan Kudüs turu ile ödüllendiriyoruz” dedi.

ORGANİZASYONA KATKI VERENLERE TEŞEKKÜR

“Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bu projemizde paydaş olan Ataşehir İlçe Kaymakamlığı, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Emlak Konut Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz” ifadeleri ile organizasyona katkı verenlere teşekkür eden Ensar Vakfı Ataşehir Şube Başkanı Mükayil Bektaş, “Bu çalışmaya emek katan ve bu emeklerini bağışlayan değerli yazar ve araştırmacı heyetimize ayrıca gönülden teşekkür ediyor, bu güzel çabalarının karşılığını hayal ettikleri mutlu ülkenin mutlu insanları olarak almalarını diliyorum” diye konuştu.

ÜSVE-İ HASENE “GÜZEL AHLAK” VURGUSU

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İlçe Müftüsü Şakir Pinal, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Şube Müdürü Nazım Yurdagül, Ak parti Ataşehir İlçe Başkanı Av. Ahmet Özcan ve Ensar Vakfı Genel Başkanı İsmail Cenk yaptıkları selamlama konuşmalarında İKRA-2 Yarışmasına konu olan “Güzel Ahlak”ın önemine vurgu yaptılar. Organizasyona katkı verenlere de teşekkür edilerek plaket verildi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından İKRA-2 Yarışmasında dereceye giren öğrencilere teşekkür belgesi ve hediyeleri verildi.

Mimar Sinan Camii’nde gerçekleştirilen İKRA-2 Yarışması ödül törenine Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ile birlikte Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av. Ahmet Özcan, Ak Parti Milletvekili aday adayları Av.M. Naim Yağcı, Gonca İmamoğlu,  ve beraberindeki heyet, İlçe Müftüsü Şakir Pinal, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri