Ensar Vakfı 34. Geleneksel Kır Gezisi

Bu yıl 34.sü düzenlenen Geleneksel Ensar Vakfı Kır Gezisi, 9 Temmuz Pazar günü yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla Belgrad Ormanı Kirazlıbent mevkiinde gerçekleşti.
GENEL MERKEZ
HABER
6 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı 34. Geleneksel Kır Gezisi

Bu yıl 34.sü düzenlenen Geleneksel Ensar Vakfı Kır Gezisi, 9 Temmuz Pazar günü yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla Belgrad Ormanı Kirazlıbent mevkiinde gerçekleşti. Piknik alanına İstanbul’un ilçeleri olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinden Ensar Vakfı ailesine gönülden bağlı birçok kişi geldi. Ailelerin gelmesiyle birlikte piknik katılımcılarına serbest zaman tanındı. Çocuklar aileleriyle birlikte piknik alanına kurulan oyun alanlarında vakit geçirirken çeşitli ikramlar bulunuldu.

Öğle vaktine doğru ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı coşkulu bir şekilde tempo tutarak piknik alnında mehteran ziyafeti sundu. Mehteran gösterisinin ardından Ensar Vakfı bünyesinde yer alan İstanbul Tasarım Merkezi (İTM), Hanımlar Komisyonu, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM), Ensar Neşriyat çadırları gelenlere Ensar Vakfı ile ilgili çeşitli bilgi aktarımında bulundular.

Serbest zamanın ardından Kır gezisi programı Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından ise cemaat ile birlikte öğle namazı kılındı. Namazdan hemen sonra ise Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader piknik alanına gelen ailelere hoş geldiniz konuşması yaparak 34.sü düzenlenen piknikte tekrar bir araya gelmenin haklı gurunu yaşadığının altını çizdi. Daha sonra konuşmasını gerçekleştiren Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, geçen sene yaşanan hain darbe girişiminden dolayı bir araya gelinemediği ve geleneksel pikniğin yapılamadığını belirtti. Dilberoğlu, Ensar dostlarının, Türkiye’nin dirliğine, birliğine İslam ümmetinin geleceğine inanan samimi Müslümanların piknikte yer aldığını söyleyerek, gelecek senelerde de Ensar Vakfı pikniklerinin icra edilmesi gerektiğini vurguladı. Çok fazla şehit ve gazilerimizin olduğunun altını çizerek, “Şehit ve gazilerimizden Allah razı olsun, onların bıraktığı emanete de hakkıyla sahip çıkabilmeyi bizlere nasip eylesin. Bugün çok değerli misafirlerimiz de var. Ensar Vakfı geleneksel pikniğimizde her zaman bilgilendirmelerde bulunuyoruz. 170 şubemizle yurtlarımızda bu sene 10 bin bu yıl içerisinde de 20 bine yakın öğrencisi ile birlikte binlerce bursiyeri, yurtdışındaki yurt ve vakıf faaliyetleri ile birlikte imam hatip okullarımızdaki faaliyetlerimizdeki 1 milyon 300 bini geçen öğrenci sayısını 3000’ini geçen okullar ile tüm Türkiye çapında hizmet etmeye gayret ediyoruz. Özellikle İstanbul’daki imam hatip okullarımızda ücretsiz öğle yemeği hizmetine ve bunun gibi birçok hizmeti vakıf bünyesinde devam ettirmeye çalışıyoruz. Sizlerin duası ve inancıyla elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Av. Dilberoğlu’nun konuşmasından sonra ise Ensar Vakfı ailesinden Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Peker konuşmasını gerçekleştirdi. Peker konuşmasına dua ile başlayarak, Ensar Vakfının çok önemli bir görev üstlendiğini belirten Peker, özellikle gençlerimizin, tüm halkımızın milli ve manevi duygularımızı geliştirmeyi hedefleyen bir yaklaşımla hareket ediyor. Biz de Samsun’da aynı amaç doğrultusunda hareket ediyoruz şeklinde konuştu. Peker, insanoğlunun hem iyiye hem de kötüye yönelme hissiyatının bulunduğunu söyleyerek konuşmasına, “Allah’ın insandan istediği bu kötü olumsuz istek ve arzuları kontrol altına almasını sağlamaktır. Baskılamak iyi özelliklerini ön plana çıkarmanın uğraşı yapılıyor. Ensar Vakfı, bu doğrultuda faaliyetlerde bulunuyor. Eğitim faaliyetine ağırlık veriyor.” dedi.

Samsun Şube Başkanı Peker’den sonra bir diğer konuşmacı olarak Osmaniye Kadirli Şube Başkanı Mahmut Bozdoğan sahneye geldi. Sahnedeki konuşmasına ilahi okuduktan sonra başlayan Bozdoğan, “32 yıl önce biz burada iki tane kilimin üzerine yönümüzü kıbleye döndüğümüzde sağımıza solumuza baktığımızda iki kilimin üzerini dolduracak kadar kişiyle faaliyete başlamıştık diyen kurucu üyemizi duyduğumda çok duygulandım. Bugün ise gönül vermiş birçok insan aramızda ve bu insanların arasında yer almanın mutluluğu için Allah’a hamdolsun. Ensar olmayla birlikte uzun yoldan geldiğinizde yorgun olursunuz ve bitkin hissedersiniz. Ben uzun kilometrelerce yoldan geldim ve hiçbir yorgunluk, bitkinlik hissetmiyorum. Sebebi ise burada bulunuyor olmam.” ifadelerini kullandı. Bozdoğan, daha sonraki pikniklerde de beraber olmayı dileyerek konuşmasını bitirdi.

Hüseyin Avni Coş: Fitne ve fesada düşmeden bölücü, parçalayıcı, düşürücü tuzaklara fevkalade uyanık olmalıyız!

Geleneksel Ensar Vakfı pikniğinde yer alan misafirlerden Sakarya eski valisi olan şu anda da Merkez Valisi Hüseyin Avni Coş, piknikteki katılımcıları selamlayarak konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına herkesi selamlayarak başlayan Coş, “Bugün burada en önemli sivil toplum kuruluşlarından Ensar Vakfı’mızın pikniğinde sizin gibi değerli kardeşlerimizle birlikte olmaktan büyük bir şeref duyuyorum. Bugün burada böyle güzel bir ortamda sizleri birlikte görmekten ve sizlerle müşerref olmaktan memnuniyet duyuyorum. Aziz milletimize, yüce dinimize hizmet etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman her türlü hizmete hazır olmamız gerekiyor. Elimizden gelen her türlü gayreti göstererek kutlu davaya hizmet etmemiz gerekiyor.” dedi. Coş, fitne ve fesada düşmeden bölücü, parçalayıcı, düşürücü tuzaklara fevkalade uyanık olarak çalışmalarımızı sürdürmemiz gerektiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Merkez Valisi Coş’tan sonra selamlama konuşmasına Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz gerçekleştirdi. İmam hatip gönüllülerinin ve Ensar Vakfı’nın böylesi bir piknikte bir araya gelmesi bizim için büyük bahtiyarlık dedi. İleride Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi ile ortak bir çalışma yürütmeyi amaçladığını söyleyen Yılmaz, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri için de ortak öğretmen çalışmaları yürütüleceğini de belirtti. Sonrasında selamlama konuşması için Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan söz aldı. Kültür, sanat ve eğitim noktasında gençlerimizi yetiştirmenin önemine dikkat çeken Demircan, üretmenin kıymetli olduğu bu çağda ruh-beden ilişkisini kavrayan, dijital çağda üreten gençlerin yetişmesini önemseyen Demircan, Ensar Vakfına üreten gençleri destekleyen yapısı için teşekkürlerini iletti. Sonrasında sözü Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen aldı. Ensar Vakfı’nın istikrarlı piknik geleneğini sürdürdüğü için teşekkürlerini iletti. Isparta Milletvekili Sait Yüce de Ensar Vakfı Geleneksel pikniğindeydi. Yüce, “Mekteplerin ve ailelerin ahlak dersi vermesi yetmez, icracı da olmak gerekir. Ensar Vakfı ailesi bu anlamda icracı olma noktasında önemli bir rol üstlenmiştir.” dedi. Sonrasında İstanbul Milletvekili İsmet Uçma sözü aldı. Güngörmüşler ile gün görmeye aday olanların bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Uçma, Ensar’ın bir araya gelme noktasında önemli bir aile olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından dualar yapıldı ve Ensar Vakfı yemek ikramlarında bulundu. Çay ikramı ve sohbetlerin ardından geleneksel piknik sona erdi.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri