Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ oldu

Ensar Vakfı’nın her hafta düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ oldu. “Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Sağlıkta Dönüşümün İkinci Aşaması” konulu konferans Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.
GENEL MERKEZ
HABER
6 YIL ÖNCE
Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ oldu

Ensar Vakfı’nın her hafta düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ oldu. “Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Sağlıkta Dönüşümün İkinci Aşaması” konulu konferans Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

16 Nisan Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

Program Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ercan Poyraz’ın takdimiyle başladı. Poyraz “Halk oylamaları, siyasetin tıkandığı ya da çözüm bulmakta zorlandığı konularda, doğrudan halkın görüşünün alındığı seçimlerdir. 16 Nisan’da geride bıraktığımız halk oylaması da, uzun yıllardır çözüm bulunamayan “yürütme gücünün etkinliği” sorununa çözüm getirmeyi hedeflemiştir. Yasama ve yürütmenin birbirine geçtiği Parlamenter sistemlerin verimliliği, iktidar ve muhalefet arasındaki uyum ve işbirliğine bağlıdır. Bu konuda ülkemizin yaşadığı neredeyse traji-komik hatıralar, hepimizin yüzünde acı gülümsemelere neden olmaktadır.Bugün ülkemiz, değişmekte olan dünya dengeleri ve yangın yeri diyebileceğimiz İslam coğrafyasında, gücünü doğrudan halktan alan kararlı bir mücadele için yeni bir başlangıç yapmıştır. Açılan bu yeni sayfa, özellikle uluslararası ilişkiler ve ekonomi alanında etkin politikaların üretilmesine ve uygulanmasına imkân sağlayacaktır. Temennimiz, ülkemizin dünyada ve coğrafyasında hak ettiği yeri edinmesidir.” diyerek sözü Bakan Akdağ’a bıraktı.

Sivil Toplum Buluşmaları Önemli

Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep AKDAĞ, Ensar Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Ensar Buluşmaları’nda “Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Sağlıkta Dönüşümün İkinci Aşaması Neler Getirecek?” konulu konferans verdi. Sayın Akdağ konuşmalarına, sivil toplumla buluştukları bu programların ne kadar faydalı ve gerekli olduğuna vurgu yaparak başladı. Sayın Akdağ “Bu tarz programları gerçekleştirdikleri için yönetiminize ve emek veren arkadaşlara teşekkür ederim. Bu tür programlar özellikle seçim ve sandık olmadığı zaman daha da önemli bir hale geliyor. Seçim olduğu zaman, konu ikna etmeye kayıyor ve biraz da asıl amacından sapıyor.” dedi.

Başarılarımızı Cumhurbaşkanımız Başta Olmak Üzere Tüm Kardeşlerimizin Sahaya İnmesine Borçluyuz

Sn. Akdağ sağlıkta dönüşümle ilgili konuşmasına başlamadan önce “Hükümetimiz 14 yıllık başarısını başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm kardeşlerimizin sahaya inmesine borçludur.” diyerek teşekkürlerini sundu.

İhtilallerin Anayasasından Milletin İradesine

Cumhurbaşkanlığı sistemi değişikliğinin ülkemiz için ne kadar gerekli olduğuna vurgu yapan Akdağ “Geçtiğimiz sisteme bakacak olursak bazı sıkıntılarla karşılaştık. Yönetim sistemimize baktığımızda ihtilaller sonrasında yapılan anayasaları görüyoruz. Halkın iradesinden uzak bir şekilde oluşturulan anayasalar bunlar. Son değişiklikle birlikte milletin iradesinden daha üstün bir irade olmayacak. Şimdiye kadarki sistemler hep halk tarafından seçilmiş siyasilerin yanlış işler yapacağı düşüncesine göre düzenlenmiş. Peki, kime göre? Askerlere göre, vesayet sahiplerine göre, seçkinlere göre... Kurduğumuzyeni sistemle bu seçkinci anlayışı da ortadan kaldırdık.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle Tüm Alanlarda Daha Yalın ve Bürokrasiden Uzak Kararlar Alınabilecek

Sn. Akdağ “Hükümet sistemi değişikliğinin sağlık alanını nasıl etkileyeceğini soruyorlar. Aynı şekilde bunu eğitim, kültür ve diğer alanlar için de soruyorlar. Bunun tek bir cevabı var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile tüm alanlarda sistemin daha yalın, bürokrasiden uzak ve milletin kararlarına yakın olacağını söyleyebiliriz.” diyerek konuşmalarına devam etti.

Yeni Sistemle Yetki ve Sorumluk Karmaşası da Çözülecek

“Bir işin başında birden çok kişi olursa o iş yürümez. Mesela şu anda evde sağlık hizmetleri veriyoruz. Evde sağlık hizmetlerini daha ileriye nasıl taşıyabiliriz diye düşündük. Bu işi kamu hastaneleri ile halk sağlığı birlikte yürütüyor, bir bölgede sorun oluşup o bölgede inceleme yaptığımızda kimin sorumlu olduğunu bulmakta zorlanıyoruz. Yeni sistemde her işin sorumlusu belli olacak. Süresi belli olan bir sorumluluktan bahsediyoruz. 5 yıllık süre sonunda bunun hesabını da sorabiliyoruz. Bunun bize katkısı da 5 yıl süreyle bir programı düzenlemek mümkün olacak. Eski sistemde bu istikrardan bahsedemezdik... AK Parti hükümetleri zamanında var olan istikrar da partimizin başarısıdır. Biz bu yeni sistemle istikrarın da garantisini veriyoruz.” dedi.

Sağlıkta Dönüşümün İkinci Aşaması İki Ay İçinde Kamuoyuna Duyurulacak

Sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasına değinen Akdağ “Mevcut hükümetle sağlıkta dönüşümün aşamalarını oluşturduk. 2 ay içinde kamuoyuna duyuracağız.” dedi.

Ülkemizin Geleceğini Tehdit Eden 3 Sağlık Sorunu

“Önümüzde büyük bir risk var, bulaşıcı olmayan hastalıklar yani sigara bağımlılığı, şişmanlık ve hareketsizlik gibi sağlık sorunları,bunlar Türkiye’nin geleceğini tehdit ediyor... İkinci dönemde bunu da azaltmayı planlıyoruz. Tabi mükemmel bir hastaneyi yapmak, hastayı helikopterle taşımak zor da olsa bir şekilde yapılabiliyor ama tütün alışkanlığı, hareketsizlik gibi insanların yaşam biçimlerini etkilemek çok daha zor. Medya kampanyaları ve sivil toplum kuruluşlarımızla bunu gerçekleştireceğiz inşallah. Bununla beraber sağlık hizmetlerinde vatandaş memnuniyeti %39’dan %75’e çıktı. 2003’e kıyasla da bugün hastalık yükü %4 oranında azaldı.” diyerek konuşmalarına devam etti.

Sağlık BakanıSn. AKDAĞ, Ensar Vakfına teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri