Ensar Vakfı Çorum Şubesi'nin STK işbirliği ile 'Müslümanların Kudüs İmtihanı' paneli yapıldı

Ensar Vakfı Çorum Şubesi, Cihannüma Derneği, Yeryüzü Adalet ve İnsan Hakları Derneği (YAİDER) ile Yeryüzü Avukatları Derneği (YAD), İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı Çorum Şubesi, Türkiye Gençlik Vakfı, Çorum İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği, Hitit Akademi Derneği ve Derman Derneği’ninişbirliğinde düzenlenen panelde, Müslümanlar’ın ilk kıblesinin içinde bulunduğu durum ele alındı. Düzenlenen programa Çorum halkı büyük ilgi gösterdi.
GENEL MERKEZ
HABER
7 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı Çorum Şubesi'nin STK işbirliği ile 'Müslümanların Kudüs İmtihanı' paneli yapıldı

‘Müslümanların Kudüs İmtihanı’ konulu panel dün Çorum’da gerçekleşti.

Ensar Vakfı Çorum Şubesi, Cihannüma Derneği, Yeryüzü Adalet ve İnsan Hakları Derneği (YAİDER) ile Yeryüzü Avukatları Derneği (YAD), İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı Çorum Şubesi, Türkiye Gençlik Vakfı, Çorum İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği, Hitit Akademi Derneği ve Derman Derneği’ninişbirliğinde düzenlenen panelde, Müslümanlar’ın ilk kıblesinin içinde bulunduğu durum ele alındı. Düzenlenen programa Çorum halkı büyük ilgi gösterdi.

Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Cihannüma Derneği Çorum Temsilcisi Halil İbrahim Aşgın’ın moderatörlüğündeki panelde YAD Genel Başkanı Av. Cavit Tatlı ve YAİDER Genel Başkanı Av. Yasin Kayacı konuşmacı olarak yer aldı.

Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa bazı daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çorum Belediyesi Prof. Dr. Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hayri Yıldırım’ın sunuculuğunu üstlendiği program, Hafız Ceyhun Kayretli’nin Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

‘GÖNÜL COĞRAFYAMIZ İSRAİL ZULMÜ ALTINDA İNLİYOR’

Panelin açış konuşmasını Düzenleme Kurulu adına Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Erol Kavuncu yaptı.

“Gönül coğrafyamız, siyonist İsrail’in zulmü altında inliyor” diyen Erol Kavuncu, Kudüs’te yaşanan ‘ezan yasağı’ girişimine dikkat çekti.

Karanlığın en koyu olduğu anın, aydınlığın en yakın olduğu zamanı simgelediğini hatırlatan Kavuncu, ümmet şuuruyla hareket edilmesi halinde yeni zaferlerin yakın olduğuna işaret etti.

Kavuncu, panelin organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

AŞGIN: ‘KUDÜS, MÜSLÜMANLARIN İMTİHANI’

Cihannüma Derneği Çorum Temsilcisi Halil İbrahim Aşgın, Kudüs’ün İslâm âleminin imtihanlarından birisi olduğunu söyledi.

Siyonist İsrail’in başta Türkiye ve Ortadoğu olmak üzere tüm İslâm coğrafyası için büyük bir tehdit olduğuna dikkat çeken Halil İbrahim Aşgın, “Siyonizm tehlikesini Türkiye’de en fazla gündeme getiren isim Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızdı” dedi.

‘Müslümanların Kudüs İmtihanı’ konulu panelin moderatörlüğünü üstlenen Aşgın, 15 Temmuz darbe girişimi ile Ortadoğu’da yaşanan pek çok olumsuz gelişmenin siyonizmin emelleri doğrultusunda planlanarak hayata geçirildiğine işaret etti.

“Gündemimiz Kudüs olmalı” diyen Aşgın, Müslümanlar için hak-batıl mücadelesi anlamı taşıyan bu konuda daima duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

TATLI: ‘KUDÜS’LE OLAN BAĞIMIZI UNUTMAMALIYIZ’

YAD Genel Başkanı hemşehrimiz Av. Cavit Tatlı, ilk kıblemiz Kudüs’te Müslüman ailelerin çocuklarının yaşadığı sorunları anlattı.

‘Kaybolan Çocukluk ve Hiçe Sayılan Hukuk’ başlıklı sunumunda Mescid-i Aksa ve çevresindeki yapılarla ilgili bilgiler de veren Cavit Tatlı, İsrail’in Müslümanlar üzerindeki oyunlarına dikkat çekti.

“Kudüs’le olan bağlarımızı unutmamalıyız” diyen Tatlı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kudüs’ün neresine bakarsanız bakın, orada Osmanlı eserlerini görürsünüz. Yahudiler’in gerçekleştirdiği tüm tahribata rağmen hala ecdadın izlerini Kudüs’ten silebilmiş değiller. Oradaki herşeyle bir bağımız var ama ne yazık ki bizler o bağı unutmuşuz.

İsrail, Mescid-i Aksa’yı Müslümanlar’dan izole etmek için herşeyi yapıyor. Oradaki Müslümanlar da zamanlarını vakfederek, ilim halkalarıyla Mescid-i Aksa’yı müdafaa ediyorlar. Siyonistler Kudüs’teki herşeyi bölüyorlar. Ümmeti bölmek için de türlü yola başvuran İsrail, oradaki insanları 4 ayrı gruba ayırmış. Kudüs’te ikamet eden halk, Batı Şeria halkı, 1948 halkı ve Gazze halkı bu grupları oluşturuyor.

Yahudiler’in Müslümanlar’a yutturduğu birkaç yalana da dikkat çekmek istiyorum. Bunlardan biri Filistinler’in topraklarını para karşılığında sattıkları yalanı. Bu bilgi doğru olsaydı 5 milyondan fazla mültecinin Ürdün’de ne işi var? Kudüs’teki Müslümanlar’a bugün de milyonlarca dolar teklif ettikleri halde onlar tüm zulümlere maruz kalmayı göze alıp evlerini terketmiyorlar. Evleri başlarına yıkılsa dahi harabenin üzerine çadır kurup topraklarını savunuyorlar. Yahudiler, yalanlarıyla Türkler ile Araplar’ı birbirine düşürmeyi de başarmış ne yazık ki. Araplar’ın Osmanlı’nın son dönemlerinde Türkler’i arkadan vurdukları da bir yalan. Böylece bilinçli olarak ümmet bağını zedeleyerek Müslümanlar’ı birbirinden koparmaya çalışmışlar.

20 Kasım 1989 tarihli Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair bir sözleşme var. Türkiye ve İsrail de bu sözleşmeye imza atmış. Bu sözleşmeye göre 18 yaşına kadar her birey çocuk sayıldığından hukuk önünde de böyle muamele görmesi gerekiyor. Ancak İsrail, Filistinli çocukları gözaltına alıp hukuk dışı uygulama ve işkenceler uyguluyor. Kudüs’te gerçekleştirdiğimiz incelemelerde çok sayıda aile ve çocuğun bu şekilde mağdur edildiğine bizzat şahit olduk. Tüm bu baskı zulme rağmen parmaklıklar arkasından yeni Selahaddinler çıkmaya hazırlanıyor.”

KAYACI: ‘ÜMMETSEK GEREĞİNİ YAPALIM’

YAİDER Genel Başkanı Av. Yasin Kayacı, İsrail tarafından Kudüs’te inşaa edilen ‘Utanç Duvarı’ ve yıkımları anlattı.

Yasin Kayacı, ‘Kudüs’teki Hak İhlalleri ve Hiçe Sayılan Hukuk’ başlıklı sunumunda Filistin halkının maruz kaldığı zulmü gözler önüne serdi.

“Yaklaşık 99 yıldır Filistin’de işgal ve zulüm devam ediyor” diyen Kayacı, İsrail kurulduğu günden bu yana Müslümanlar’ın büyük bir mağduriyet yaşadığını söyledi.

Filistin’deki araştırmalarıyla ilgili gözlemlerinden bahsederek Müslüman halkın yaşadığı çileye dikkat çeken Kayacı, şöyle konuştu:

“İsrail tarafından Kudüs’te 760 kilometrelik bir duvar inşaa ediliyor. 2002 yılında başlayan duvar inşaasının yüzde 65’i tamamlanmış durumda. 8-10 metre yüksekliğindeki bu duvar Kudüs’ün içine kadar girmiş durumda. Utanç Duvarı olarak isimlendirdiğimiz bu yapı Kudüs’teki Müslümanlar’ın dini, ticari, sosyal hayatının yanı sıra eğitim, sağlık, tarım başta olmak üzere pek çok alanda engel oluşturarak şehri adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürmüş. 500 bin insan bu duvardan olumsuz etkileniyor. Filistin halkı için bir zulüm ve işkence teşkil eden bu duvar aileleri dahi birbirinden ayırıyor.

Yahudi yerleşimciler için oluşturulan konut alanları nedeniyle Filistinliler’in mülkiyet hakkına yönelik tecavüzler yaşanıyor. Yapılan hukuksuz yıkım uygulamaları nedeniyle pek çok Filistinli evinden, ocağından oluyor. Kudüs’te yaşayan Filistin halkının Müslümanlar’a karşı da sitemleri var ve ‘Tüm bunlar yaşanırken siz neredesiniz?’ diye soruyorlar.”

Avukatlar olarak Kudüs’te yaşanan drama seyirci kalmama adına bir takım hukuki ve rehabilite edici çalışmalar yaptıklarını anlatan YAİDER Genel Başkanı Kayacı, “Eğer ümmet olarak Filistin’e yönelmezsek, inancımızın gereğini yapmazsak, Müslüman kardeşlerimizle ilgilenmezsek Cenab-ı Hakk bunun hesabını hepimizden sorar. Ümmetsek, gereğini yapalım. Kudüs imtihanını kaybetmemek için mücadeleye destek verelim” dedi.

Kudüs’le ilgili sinevizyon gösterilerinin de yer aldığı panel, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri