Ensar Vakfı'nın Yurt Öğrencileri buluştu

Ensar Vakfı Yurtları 2016 Öğrenci Buluşması Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.
GENEL MERKEZ
HABER
7 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı'nın Yurt Öğrencileri buluştu

Ensar Vakfı Yurtları 2016 Öğrenci Buluşması Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi'nde 2016 öğretim yılı süresince Ensar Vakfı'nın yurtlarında kalan üniveriste öğrencileri buluştu. Musiki dinletis eşliğinde tolanan salonda programın açılışı Kuran-ı Kerim tilaveti ile yapıldı. Açılış konuşmasını ise Ensar Vakfı yurtlarının sevilen öğrencisi Mine Gül yaptı. Gül konuşmasında;

"4 yıllık bir macerayı anlatmam istendiğinde öncelikle çok sevindim fakat üzerime aldığım vazifenin ne kadar sorumluluk gerektirdiğini anlayınca heyecanlandım. Çünkü ismini İslam tarihinin ilk yıllarındaki önemli bir hadiseden alan ve medeniyetimizde Müslümanlar arasında önemli bir anlam ifade eden “Ensar” mefhumunun üzerinde şekillenen ve günümüzde yükseköğrenim kurumları öğrencileri arasında yardımlaşmanın, sevginin, muhabbetin, değerlerimizin bir yansıması olduğunu düşündüğüm bir müessesede 4 yıl geçirdim. Bu müessesenin bir öğrencisi olarak hemen hemen bütün ayaklarında görev almış bir Ensar gönüllüsü olarak söyleyeceklerim zannedersem kıymetli katılımcılar tarafından da merak edilecektir.

İlk tecrübem, yurtta kalarak; bir yurt öğrencisi olarak yaşadığım tecrübeydi. Her ne kadar kendimi bir vazifeli olarak addederek genel müdürümüze çokça ziyarette bulunup şikâyetlerde bulunmuş olsak da o sıcak ortamı hayatımın sonuna kadar kalbimde taşıyacağım.

Sayın Genel müdürümüzün “Bize sadece şikâyetle gelmeyin, bana bir de öneri getirin” ikazını kendime düstur edindim ve  hayatımın her alanında defaatle uygulamaya çalıştım. Ensar’ın bana ilk katkısının bu olduğunu söyleyebilirim. Bu düstura Ensar’da bir karşılık bulmaya devam ettim; Bu neydi? Öneri sunmak, yani proje üretmek. Ensar Vakfı’nın yürüttüğü “Merhaba İstanbul” projesi benim için önemli bir başlangıç oldu. Peşi sıra birçok projenin hem içinde bulundum, hem de yazımına katıldım. Bu projede bana “Ensar” olan Genel Müdür yardımcımız Abdullah Serenli Hocamı özellikle belirtmek isterim. Sanırım proje takımımızı şuandaki vazifeleriyle zikretmem Ensar’da yetişenlerin, nerelere geldiğini göstermesi bakımından önemlidir. Proje takımından Ebru Ikiz, Elif Koçak ve Ebrar Büşra Yıldırım Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen;  Büşra Mollaahmetoğlu Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi; Fatma Büşra Kaya Ensar Vakfı Proje Biriminde uzman, Birgül Karakaş Ensar Vakfı Başakşehir Yurt Müdiresi ve bendeniz de yeni bir STK olan Klasik Düşünce Okulu'nda genel sekreter. Sanırım bir kurum için en önemli şey, yetiştirdiği değerleri bir başka kurumda önemli pozisyonlarda görmektir. Böylece Ensar, gerçekten diğer kurum ve kuruluşlara da “Ensar” olmuş olacaktır.

Üçüncü önemli tecrübem ise, sorumluluk almakla ilgiliydi; Rabia Yurdumuzda yurt mudiresi oldum. Şikâyetten öneriye, öneriden projeye şeklinde devam eden Ensar eğitimimi uygulamaya da taşıyarak yeni bir düsturu da gündeme taşıdım. Tabii ki yurtlarındaki bazı eksiklikleri sıklıkla müdürlerimize ilettik. Fakat Ensar’ın yurdunda kalmanın onurunu da her zaman hissettik. Bu sürece baktığımda karşımda yaşadığım anılar ve onlarla beraber bir kucak dolusu tecrübe de var. Bence Ensar hem yardım, hem çeşitli yönlerden yardımlaşma hem de tecrübe kazanmak demektir. Tecrübe kazanmak ise, hayata bir o kadar yakın olmak demektir.

Bizler, yukarıda bahsettiğim 4 yıllık süreçte açılış toplantısına Mütevelli Heyeti Başkanımızın teşriflerine şahit olmamıştık. Böylelikle Ensar’da bazı şeylerin daha iyiye gittiğini göstermesi bakımından âcizane bir milat olarak niteleyebilirim ve değerli Mütevelli heyetimize mezunlar olarak saygılarımızı ve hürmetlerimizi arz ederiz." diyerek duygularını aktardı.

Kendisine söz verilen bir diğer Ensar Vakfı Yurtları sevilen öğrencisi Fatih Gümeş ise konuşmasında:

"Sözlerime başlamadan önce hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bendeniz Fatih Güneş 2007- 2012 yılları arasında Ensar Vakfı’nın Rüstempaşa  yurdunda kaldım. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2012 yılında mezun olduktan sonra 2013 yılından beri RecepTayyip Erdoğan Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘nde ve şu anda da geçici olarak Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. Öncelikle benim gibi Anadolu’dan İstanbul’a  okumak için gelen arkadaşlarımıza kucak açan Ensar Vakfı’na teşekkürü bir borç bilirim. Ensar Vakfı çatısı altında kalan arkadaşlarımızla ve yöneticilerimizle sevinçlerimiz, dertlerimiz yönünden pek çok ortak paydamız olduğundan çok kıymetli arkadaşlıklarımız oldu. Böyle bir ortam bizlere sağlandığı için ne kadar teşekkür etsek vakfa katkıda bulunanların hakkini ödeyemeyiz. Umarım bu hizmetler ilelebet devam eder. Her ne kadar son zamanlarda gerçekleşmiş olan hadise hizmetleri aksatacak endişesini bazılarımızda ortaya çıkartmışsa da inanıyorum ki halkımız sahip olduğu irfan ile halis olanları sahtelerinden ayırt edecek ve hakikaten hizmet yolunda gayret gösterenlerin yanında olmaya devam edecektir.

Değerli öğrenciler, üniversite lisans eğitimini tamamlamış fakat öğrenme serüveni halen devam eden bir öğrenci arkadaşınız olarak sizlere tavsiyem bulunduğunuz yerlerin ve sahip olduğunuz zamanın kıymetini bilmeniz ve fırsat elinizde iken kendinizi hem kendi okuduğunuz alanlara dair hem de genel bir ufka sahip olabilmeniz adına yetiştirmenizdir. Biliyorum bu tip sözler sizlere klişe ifadeler olarak gelecektir. Çoğunuz üniversiteye bir meslek sahibi olmak için geldiniz. Ama üniversiteyi bitirip bir meslek sahibi olduktan sonra hayat bitmiyor. Bu süreçte edinecekleriniz, kendinize bir değer olarak katacaklarınız sizlere bir ömür refakat edecek çok kıymetli şeyler. Dolayısıyla İstanbul’u okuduğunuz fakülte yanında başka bir fakülte daha olarak görünüz. Ufkunuzu genişletmek adına İstanbul’da bulunan değerlerden istifade ediniz. Bunları zamanında bu kıymetlerin değerini çok da bilememiş bir ağabeyiniz olarak sizlere söylüyorum. Ümit ederim ki sizler ileride bu şekilde bir konuşma yapmak durumunda olursanız bu şekilde nedamet içerir bir tonda değil de bu kıymetlerin değerlerini bilen fertler olarak bu tavsiyelerde bulunabilirsiniz." dedi.

Ardından söz alan Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader ise salondaki gençlerin her birinin ülkemiz ve vatanımız için Milli ve Manevi birer değer olduklarının altını çizdi. Kader'in salonda coşkuya sebep olan konuşmasının ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Abdurrahman Kayapınar öğrencilerie "Ensar" oldukları için teşekkürlerini dile getirdi.

"

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri