Ensar Vakfı ve Afyon Belediyesi işbirliğinde15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ve Türkiye Demokrasisi Paneli yapıldı

Afyonkarahisar Belediyesi ve Ensar Vakfı Afyon Şubesi işbirliğinde düzenlenen Prof. Dr. Atilla Yayla'nın konuşmacı olarak katıldığı '15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ve Türkiye Demokrasisi Paneli' Rehberlik ve Araştırma Merkezi Salonu'nda gerçekleştirildi.
GENEL MERKEZ
HABER
7 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı ve Afyon Belediyesi işbirliğinde15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ve Türkiye Demokrasisi Paneli yapıldı

15 TEMMUZ ŞANLI BİR DİRENİŞ VE DEVRİMDİR

Afyonkarahisar Belediyesi ve Ensar Vakfı Afyon Şubesi işbirliğinde düzenlenen Prof. Dr. Atilla Yayla'nın konuşmacı olarak katıldığı "15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ve Türkiye Demokrasisi Paneli" Rehberlik ve Araştırma Merkezi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Panel öncesi kısa bir açılış konuşması yapan Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şube Başkanı İbrahim Durgut, 15 Temmuz bilincinin sürekli canlı tutulması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi. Bu doğrultuda Afyonkarahisar Belediyesi ile birlikte bu paneli düzenlediklerini kaydeden Şube Başkanı İbrahim Durgut, katılımın yoğun olmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Daha sonra panel konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Prof. Dr. Atilla Yayla, kendisini Afyonkarahisar halkıyla buluşturan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şube Başkanlığına teşekkür etti.

MİLLETİMİZ DESTANSI BİR DİRENİŞ GÖSTERDİ

15 Temmuz'un genellikle iki şekilde adlandırıldığını belirten Prof. Dr. Atilla Yayla, "Bazıları şanlı direniş, bazıları da şanlı devrim diyor. Her iki adlandırmanın da doğru olduğu kanaatindeyim. 15 Temmuz şanlı bir direniştir; çünkü millet, tepeden tırnağa silahlı, seçilmiş iktidarı ve milletin iradesini gasp etmek isteyen bir çeteye karşı silahsız olarak destansı bir direniş gerçekleştirmiştir. Bu hadiseye aynı zamanda devrim de denilebilir. Bazı yazarlar devrim adlandırmasının abartma olduğunu söylüyor ama klasik devrimlerle karşılaştırıldığında bu adlandırmanın abartma olmadığı kanaatine varmak mümkün" dedi.

SİYASİ LİDERLİĞİN DİK DURUŞU ETKİLİ OLDU

15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı direnişin başarılı olmasında siyasi liderliğin dik durmasının etkili olduğunu belirten Atilla Yayla, "Yaşı büyük olanlar hatırlar, Türkiye siyasetinde şapkayı alıp gitmek diye bir deyim vardır. Bu merhum Demirel'e atfen söylenir. Ne zaman askerle bir sürtüşme olsa Demirel şapkayı alıp gitmeye hazırdı. 15 Temmuz'da bu olmadı. Başta Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım, darbecilere hayatı pahasına olsa direnmeye karar verdi. Bu darbenin püskürtülmesinde en önemli faktördür. Aynı zamanda ana muhalefet ve muhalefet partileri de dik durdu. Özellikle Devlet Bahçeli erken denilecek saatlerde hem Başbakan'a telefon edip yanlarında olduklarını belirtti hem de kamuoyuna darbeye karşı oldukları yolunda bir açıklama yaptı. Bu toplumsal direnişin çapını genişletti. MHP tabanı da daha fazla meydanlara akmaya başladı. Kemal Kılıçdaroğlu da geç de olsa darbeye karşı bir tavır aldı. Bu da darbenin meşruiyetini iyice sıfırladı" diye konuştu. 

HALKIN DİRENİŞİ HER TÜRLÜ TAKDİRİ HAKEDİYOR

İkinci önemli faktörün, toplumun darbeye karşı direnme kararı ve kahramanlığı olduğunu kaydeden Yayla, "Silahsız olarak, tepeden tırnağa silahlı olan eşkıyaların karşısına çıkan insanlar her türlü takdirdin üstünde bir mücadele ortaya koymuştur. Eğer insanların bu kahramanlığı olmasaydı siyasi liderliğin direnişi sonuç vermez veya çok daha geç sonuç verebilirdi. O yüzden bu millet hakikaten kahraman bir millet olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. Bir diğer faktör, polisin kahramanlığıdır. Polis, halktan aldığı cesaretle darbecilere karşı direndi. Bu da darbenin püskürtülmesinde önemli rol oynadı. Keza ordu içinde darbeye direnen askerler de darbenin başarılı olmamasını sağladı. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde silaha silahla karşılık veren askerler oldu. Bazı yerlerde de askerler pasif şekilde direndi. Örneğin, tankların aküsünü söktüler, uçakların ve araçların yakıt almasını engellediler. Bunların hikayelerini hep okuduk ve gördük" ifadelerini kullandı.

DARBE ENGELLENDİ TÜRKİYE DEMOKRASİSİ KURTULDU

Medyanın darbeye karşı tavrının da direnişin başarılı olmasında önemli bir etken olduğunu savunan Prof. Dr. Atilla Yayla, şöyle devam etti: "Üzerinde çok fazla durulmayan bir diğer faktörün ise yargı organlarının erken sayılacak saatlerde, darbecileri tutuklama ya da gözaltına alma kararı alarak, polislere bu doğrultuda talimat göndermesiydi. Yine yaşı büyük olanlar hatırlar, Türkiye'de darbeler olur, bütün bürokratlar giderler darbecilere saygılarını sunar ve itaat ederlerdi. Bu sefer işler böyle yürümedi. Şüphesiz bu faktörler bir araya geldi, darbenin engellenmesi sağlandı ve Türkiye demokrasisi kurtuldu" dedi.

15 TEMMUZ'DA TOPLUM ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİ YENMİŞTİR

Bu olayın Türkiye demokrasisine etkileriyle ilgili görüşlerini de ifade eden Yayla şunları söyledi: "Türk toplumu bütün unsurlarıyla öncelikle öğrenilmiş çaresizliği yenmiştir. Bu, bir organizmanın ne yaparsa yapsın sonucunun değişmeyeceği kanaatiyle düşünce ve davranışlarını tanzim etmesi demektir. Şimdiye kadar darbeler önlenememişti. Ama bu sefer darbecilerle nerde bulunuyorlarsa orada hesaplaşmaya gidildi. Böylece toplum öğrenilmiş çaresizliği yendi. Bundan sonra benzer darbe teşebbüsleri ortaya çıkarsa daha çok sayıda insan daha kararlı ve azimli olarak kritik yerlere koşacaktır ve darbecilerle mücadele edecektir. Bu mücadelenin ille de silahlı olması gerekmez.

15 Temmuz'da silahsız karşı çıkılması bence silahlı karşı çıkılmasından daha etkili oldu ama gerekirse silahla karşı çıkacak bir potansiyelin de toplumda doğduğunu görüyoruz.  Ayrıca bu olayla ilk defa, hemen hemen tüm siyasi partiler darbe karşıtlığında birleşti. Hatırlayın, daha önceki dönemlerde, muhalefet partileri darbeye destek olurlar ve darbenin yarattığı dalganın üzerine giderek iktidara ulaşmaya çalışırlardı. 15 Temmuz'un bir diğer etkisi, Türkiye'de toplum olma bilincinin takviye edilmiş olmasıdır. Toplumlar bu tür dramatik olaylarla olgunlaşır ve kaynaşırlar. Özellikle ilk günlerde darbeye karşı sokağa çıkan insanlar arasında her görüşten insanlar vardı. Bu da Türkiye demokrasisi için büyük bir kazançtır."

Prof. Dr. Atilla Yayla, bu değerlendirmelerinin ardından, panele katılan vatandaşların 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve Türkiye demokrasisi ile ilgili sorularını yanıtladı. Kendisine iletilen her soruya yanıt veren Yayla, katılım ve ilgiden oldukça memnun kaldı. Yayla, panel sonrası kitaplarını imzaladı.    

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri