Çorum İnsani Değerler Platformu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret etti

Çorum İnsani Değerler Platformu adına 16 Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret etti.Çorum İnsani Değerler Platformu heyeti, ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin darbe kalkışmasında hasar gören yerlerini gezdi.
GENEL MERKEZ
HABER
7 YIL ÖNCE
Çorum İnsani Değerler Platformu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret etti

Çorum İnsani Değerler Platformu adına 16 Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret etti.

Çorum İnsani Değerler Platformu heyeti, ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin darbe kalkışmasında hasar gören yerlerini gezdi.

HEYET, GAZİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’Nİ GEZDİ
Darbe girişimi sırasında bombalanan bahçe ve binaların gezilmesiyle başlayan TBMM gezisi, bombardımandan sonra bahçede oluşan dev çukur ve çevre binalardaki hasarı yerinde gördüler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesine düşen bomba ile oluşan dev çukurun gezilmesi sırasında olaya şahit olan heyet duygulu anlar yaşadı.

Karşılaştıkları manzara karşısında üzüntülerini gizleyemeyen Heyet, darbenin Meclis’e verdiği zararlara bizzat şahitlik ettiler.

İnsani Değerler Platform dönem sözcüsü Zeki Kanbur öncülüğünde gerçekleştirilen programda, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse ile AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ziyaret edildi. AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Heyeti TBMM Genel Sekreterlik Salonu’nda kabul etti.

Ziyaret sırasında konuşan İnsani Değerler Platform dönem sözcüsü Zeki Kanbur, bu ziyaret programını gazi meclise geçmiş olsun demek için gerçekleştirdiklerini söyledi.

KANBUR: ’27 GÜN BOYUNCA PLATFORM ÜYESİ STK LAR OLARAK MEYDANLARI HİÇ BOŞ BIRAKMADIK’
15 Temmuz akşamı yapılan darbe girişiminin ardından Çorum’da yaşananları anlatan Kanbur,” Bu ülkenin Başkomutanı Recep Tayyip Erdoğan darbe girişimi akabinde halka verdiği ”sokağa çıkın” emrinden sonra İnsani değerler platformu olarak o andan itibaren sokaklara çıktık ve 27 gün boyunca o meydanları hiçbir zaman terk etmedik” dedi.

Çorum’un milli irade nöbetlerinde iyi bir sınav verdiğini belirten Kanbur, meydanlarda olası provokatif eylemlerin Çorum halkının sağduyusu sayesinde önlendiğini ve sürecin sorunsuz atlatıldığını söyledi.

KAVUNCU: ‘İNSANLAR BİRBİRİNE ÖN YARGILI OLMAMALI’
Ziyaret sırasında konuşan Ensar Vakfı Çorum şube Başkanı Erol Kavuncu, heyet olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni gezdikleri sırada şahit oldukları olayı anlatarak, bir insanın giyimine bakarak o insana ön yargılı yaklaşımın yanlış olduğunu yaşadıkları olaylar ile daha çok iyi anladıklarını söyledi.

Bu zamana kadar olan her şeye format attıklarını belirten Kavuncu, bundan sonra insanların birbirine daha iyi bakmaları ve daha çok hoşgörülü olması gerektiğini kaydetti.

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu ziyaret sırasında, 15 Temmuz akşamı yapılan darbe girişimi sırasında TBMM’de yaşananları anlattı.

USLU: ‘ATILAN BOMBA GENEL KURUL SALONUNA DÜŞSEYDİ ÇOK SAYIDA ZAİYAT OLURDU’
Meclis’e yapılan bombalı saldırıya dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Uslu, bombardımanın genel kurul toplantısının yapıldığı sırada başladığını belirterek, atılan bombanın Genel Kurul Salonu’na isabet etmesi durumunda çok sayıda zaiyat olabileceğinin altını çizdi.

Devletin bu gibi durumlarda acil eylem planı olması gerektiğini belirten Uslu, darbe girişimindeki korkunç manzarayı İstanbul ve Ankara’nın daha çok yaşadığını bunun yanında diğer şehirlerin daha az hissettiğini söyledi.

İnsanların Kılık kıyafeti ile yargılanamayacağını kaydeden Uslu konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Yerel medyamız, yaygın basın örneğinde olduğu gibi sağduyulu yayınları ile demokrasinin yanında yer aldı ve takdire değer bir duruş ortaya koydu. Adam olmak başka bir şeydir. Kılık ve kıyafetle insanları yargılamak dürüst bir davranış değildir. Darbe girişimi sırasında bayan kardeşimiz elinde tevhit bayrağını eline alarak sokağa fırladığını gördük, oysa ki kılık kıyafeti bununla hiç alakalı değildi. O akşam sokağa çıkmaya gücü olmayanlar evlerinde ve sokağa fırlayanlar sokaklarda o kadar çok dua ettiler ki duanın ne kadar etkili olduğunu bir daha gördük ve yeryüzünde her şeyin dua ile olabileceğine bir kez daha şahit olduk. Çorum’da alevi vatandaşlarımıza taciz yapılacağına dair duyum alır almaz, CHP milletvekili Tufan Köse ile birlikte Çorum’a gelerek gerekli tedbirlerin alınmasını sağladık” şeklinde konuştu.

KÖSE: ‘UZLAŞILACAK KONULARDA FİKİR BİRLİĞİ YAPMALIYIZ’
Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Tufan Köse, TBMM’yi ziyaret eden Çorum İnsani Değerler Platformu heyetini yalnız bırakmadı.
Heyeti makam odasında kabul eden Köse, darbe girişimi sırasında ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ziyaret sırasında konuşan İnsani Değerler Platform dönem sözcüsü Zeki Kanbur, Gazi Türkiye Millet Meclisi’ne yaşanan darbe girişimi sonrasında geçmiş olsun dileklerini iletmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

KANBUR: ‘BİRLİK VE BERABERLİĞİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ’
Kanbur, “Her şeyde bir hayır vardır” sözünün 15 Temmuz darbe girişiminde bir daha görüldüğünü belirtti.

15 Temmuz’dan sonra güzel bir birlik ve beraberlik oluştuğunu ifade eden Kanbur, Çorum halkının bu oluşan birlik ve beraberliğin bozulmadan devam etmesini istediğini söyledi.

Darbe yapan FETÖ terör örgütüne bakarak diğer cemaatlerinde töhmet altında bırakılamayacağını belirten Kanbur, “ İnsanlarımız artık birbirlerini anlamaya başladı. Kılık ve kıyafetiyle, yaşam tarzıyla insanların yargılanamayacağı bilincine varılmış durumda. Halkımız artık birbirlerine önyargısız yaklaşıyor” diye konuştu.

KÖSE: ‘EN ÇOK BOMBA MECLİSE ATILDI’
Darbecilerin en çok Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombaladığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Milletvekili Tufan Köse, FETÖ terör örgütü üyelerinin sabah saat 06.00’ya kadar TBMM’ ne bomba yağdırdığını söyledi.

Bu darbenin milli iradeye, Türk demokrasisine ve Türk milletine yapıldığını vurgulayan Köse, “ Bizler ahlaklı ve doğru insanların yanında olmak zorundayız. Bu darbeyi yapan cemaatçiler biz dindarız diye geziyorlardı. Bunların yaptıklarını en kötü düşmanımız ve diğer dinlere mensup insanlar bile yapmazlar” dedi.

Köse, Parti ve mezhep gözetmeksizin kim olursa olsun bundan sonraki dönemlerde uzlaşılacak konularda fikir birliği yapılabileceğinin altını çizdi.

CERİTOĞLU: ‘ GENÇLERE YÖNELİK PROJELER YAPILMALI’
İnsani Değerler Platform heyeti, daha sonra AK Parti Çorum Milletvekilleri Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ve Ahmet Sami Ceylan ile bir araya geldi.

TBMM toplantı Salonu’nda yapılan görüşmede Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, darbe girişimlerinin artık yaşanmaması için hedeflerin gençlere yönelik yapılmasını ve STK’ların gençlere yönelik projeler üretmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye gençliğini okumaya alıştırmak için çalışmalar yapılması gerektiğini savunan Ceritoğlu, gençlere yönelik yapılacak bütün çalışmaların parti ve mezhep gözetmeksizin birlik ve beraberlik içerisinde yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

CEYLAN: ‘TÜK GENÇLİĞİ İLE GURUR DUYMALIYIZ’
15 Temmuz darbe girişiminin Türk gençliğine güvenilebileceğini bir daha gösterdiğini belirten AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan,” Gençlerimiz bizi yanılttılar. Dijital gençlik dediğimiz bu gençler söz konusu vatan olunca neler yapacağını cümle aleme göstermişti. Bu gençlerle ne kadar guru duysak azdır” dedi.

BOYRAZ: ‘ DARBE GİRİŞİMİ BU VATANIN ÖZ EVLATLARINA YAPILDI’
İnsani Değerler Platformu olarak dört yılda, birliktelik adına iyi bir ivme kazandıklarını belirten ÇORİMDER Başkanı Ayhan Boyraz, 27 gün boyunca Platform olarak hiçbir zaman meydanları terk etmediklerini söyledi.

Darbe girişimi sırasında “ yasaklara ve yasaklamalara “ karşı mücadele verdiklerini vurgulayan Boyraz, “30 yıl önce yasak olanlar bugün günlük hayatımızda rahatlıkla ve özgürce yerini almış durumda” dedi.

Darbenin partilere değil bu vatanın öz evlatlarına yapıldığını bildiklerini söyleyen Boyraz, “Üç beş kişi toplandığı zaman siz dincimisiniz, şucumusunuz, bumusunuz denildiği bir Türkiye’den, yüzlerce insanın meydanlarda toplanıp özgürce açıklamaları yapabilen, konuşabilen bir Türkiye olduk. Toplumun her kesiminin özgürlüğü için, bu Türkiye’den vaz geçmeyeceğiz” diye konuştu.

Haber Gelerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri