Beylikdüzü'nde STK'lar ortak deklarasyonla 'Bir daha asla!' dediler

Beylikdüzü'ndeki 40 sivil toplum kurumu 15 Temmuz darbe girişimine karşı ortak deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda darbeye karşı duruş sergileyen vatandaşlara teşekkür edilirken darbecilere de en ağır cezanın verilmesi istendi.
GENEL MERKEZ
HABER
7 YIL ÖNCE
Beylikdüzü'nde STK'lar ortak deklarasyonla 'Bir daha asla!' dediler

Beylikdüzü'ndeki 40 sivil toplum kurumu 15 Temmuz darbe girişimine karşı ortak deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda darbeye karşı duruş sergileyen vatandaşlara teşekkür edilirken darbecilere de en ağır cezanın verilmesi istendi.

Beylikdüzü'ndeki demokrasi nöbetinde ilçedeki sivil toplum kuruluşları ortak bir deklarasyon yayınladı. 40 sivil toplum kuruluşunun imza attığı deklarasyonda; "Bu alçakça darbe girişiminin bozguna uğratılmasında, vatan, millet, demokrasi ve egemenlik için canını hiçe sayıp sokaklarda darbeye dur diyen milletimize, emniyet teşkilatımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize sevgilerimizi sunuyoruz. Topyekun mücadele eden milletimize minnettarız" denildi. Önceki gece Beylikdüzü 15 Temmuz Şehitler Meydanı'ndaki nöbette alana kurulan dev ekranlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT'de canlı yayınlanan röportajı izlendi. Programın bitmesiyle başlayan etkinliğe AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner de katıldı.

Siyasetin dili değişmeli

Nöbette bir konuşma yapan AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı Av. İsmail Damat, birlik ve beraberlik vurgusunda bulundu. Pazar günkü mitingle ilgili konuşan Damat, herkesi mitinge davet ederek, "Beylikdüzü'ndeki siyasi partiler ve STK'lara ziyarette bulunarak Yenikapı Meydanı'na davet ettik. Katılacağını söyleyen çok oldu. Burada adeta bir Kuva-i Milli ruhu yaşıyoruz. Bu da Beylikdüzü açısından gurur verici bir durumdur. Çünkü 15 Temmuz itibarıyla artık Türkiye'deki ve aynı özelde de Beylikdüzü'ndeki siyaset dilinin değişmesi ve gelişmesi gerektiğine inanan birisiyim ve bunu değiştirdiğimize de inanıyoruz. Çünkü bu kürsü milletin kürsüsü diyorsak sadece organizasyonu biz üstleniyoruz. Biz bu anlamda sadece bir hizmet eda ediyoruz. Ama söz de, yetki de, karar da milletin" ifadesini kullandı.

Mitinge gemiyle gidilecek

Damat, "Sizlerle bir kez daha gurur duyduğumu ifade ediyorum. Çünkü bütün komşularımız, sivil toplum kuruluşları mızla birlikte artık Beylikdüzü'nün bu meydanını bir kale olarak belirledik ve tarihe artık 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak geçmiş durumda. Buranın hafızasını biz yeniden yazdık sizler tarihe bir işaret düştünüz. Herkes bu meydanda Beylikdüzü bir tarih yazdı, yazmaya devam ediyor. Allah nöbetlerimizi dua niyetiyle kabul buyursun" ifadesini kullandı. Damat miting için saat 12.00'den itibaren 10 mahalleden Gürpınar Balık Hali'ne ring seferleri düzenleyeceklerini ve gemilerle Yenikapı'ya gidileceğini de sözlerine ekledi.

Tankın üzerine çıkmak nasip oldu

Mert Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Bizim Beylikdüzü Vakfı Kurucu Başkanı Halis Kahriman ise darbe gecesi yaşadıklarını anlattı. Bir arkadaşının düğünü için Konya'da olduğunu söyleyen Kahriman, "Saat 9.45'te bir kardeşim beni aradı. Askerlerin köprüyü kapattığını söyledi, yanlarında polisimiz var mı dedim, yok dedi. Telefonu kapattım ve arkadaşlar Türkiye'de bir darbe girişimi var dedim. Hemen yola çıktık. Konya Cihanbey'den Kırıkkale'ye kadar tüm ilçelerimizi ziyaret ettik. O sırada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş hocamızı aradık. Herkese mesaj atın ve bütün halkımız meydanlara çıksın dedi. Allah şahidimdir ki Kırıkkale nüfusu 100 bin, tartışmasız Kırıkkale meydanında 50 bin insan biraraya gelmişti. İl Başkanımıza "Gün birlik ve beraberlik günüdür" dedim. Beyaz gömleğimizi giydik reisimizin emriyle Ankara'ya yola çıktık ve Kızılay Meydanına kadar yürüdük Ankara'da. O tankın üzerine çıkmak bu kardeşinize nasip oldu. Beyaz gömleğimle hamdolsunki o tankın üzerine çıktım. Bu halk Türkiye'nin 81 ilinde canını vermeye hazırdı, reisimiz için bunu hesaplayamadılar. Bu meydanda sizlerinde hazır olduğu gibi, Allah hepinizden razı olsun" şeklinde konuştu.Yayınlanan deklarasyon 15 Temmuz'da TSK içinde yuvalanmış olan ve dış güçlerle desteklenen paralel hainlerin, ülkemizin milli birliğine, beraberliğine ve milli iradesine karşı yapılan darbe girişimini nefretle kınıyoruz. Ülkemiz 15 Temmuz Cuma gecesi önce karanlığı, ortaya konan büyük inanç ile de aydınlığı yaşadı. 15 Temmuz artık demokrasinin kazandığı bir gündür. Bugün artık milli irade günüdür. Ülkemizin büyük demokrasi yürüyüşüne yönelik 15 Temmuz saldırısında, kalkışım sonucu yaptıkları katliam, aslında bunu yapanların karanlık planlarının aydınlığa çıkmasını sağladı. Bu alçakça darbe girişiminin bozguna uğratılmasında, vatan, millet, demokrasi ve egemenlik için canını hiçe sayıp sokaklarda darbeye dur diyen milletimize, emniyet teşkilatımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize sevgilerimizi sunuyoruz. Topyekun mücadele eden milletimize minnettarız. Bizler; demokrasinin derinleşmesi ve sivil bir yönetimle mümkün olduğunun bilinci ile demokrasi dışı güçlerin müdahalelerinin ülkemizi karanlık yıllara sürükleyeceği, ülkenizde içeride egemenliği, dışarıda bağımsızlığımızı zedeleyecek ve bizleri dünya devletleri arasında itibarsız bırakılacağını bilincindeyiz.

 İmza atan STK'lar 

Aras Marmara Eğitim Vakfı Bizim Beylikdüzü Vakfı Yakuplu Anadolu Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Beylikdüzü Genç İşadamları Derneği Beylikdüzü Kültür ve Çevre Koruma Derneği Türkiye Gençlik Vakfı İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Vakfı Fatih Sultan Mehmet Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Beylikdüzü Ensar Vakfı Yenievler Hz. Ali Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Marmara Nakliyeciler Derneği Beylikdüzü Tokatlılar Derneği Dereağzı Okul ve Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Beylikdüzü Zonguldaklılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İstanbul Bizim Giresunlular Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Beylikdüzü Karadenizliler Derneği Kavaklı Sahil Mahalle Geliştirme ve Kalkındırma Derneği Beylikdüzü Bordo Mavililer Derneği Sivas Yukarı Boğazköy Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Türkiye Yerel Basın Birliği Derneği Beylikdüzü Ağpartman Görevlileri Derneği Çınaraltı Fikir ve Edebiyat Vakfı Platformu Türkiye Kader Mahkumları Derneği İstanbul Ağrı Dernekler Federasyonu Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Derneği Kayseri İl ve İlçeleri Derneği Beylikdüzü Karadenizliler Derneği Beylikdüzü Erzurumlular Derneği Sivaslılar Derneği Arev Vakfı İstanbul Eğitim Derneği Kızılay Yeşilay İlim Yayma Cemiyeti Roman Dernekler Federasyonu Trabzonlular Derneği Gürpınar Trakyalılar Derneği Gürpınar Cemevi Tokat Federasyonu Tüketici Koruma Derneği

Yayınlanan deklarasyon 

15 Temmuz'da TSK içinde yuvalanmış olan ve dış güçlerle desteklenen paralel hainlerin, ülkemizin milli birliğine, beraberliğine ve milli iradesine karşı yapılan darbe girişimini nefretle kınıyoruz. Ülkemiz 15 Temmuz Cuma gecesi önce karanlığı, ortaya konan büyük inanç ile de aydınlığı yaşadı. 15 Temmuz artık demokrasinin kazandığı bir gündür. Bugün artık milli irade günüdür. Ülkemizin büyük demokrasi yürüyüşüne yönelik 15 Temmuz saldırısında, kalkışım sonucu yaptıkları katliam, aslında bunu yapanların karanlık planlarının aydınlığa çıkmasını sağladı. Bu alçakça darbe girişiminin bozguna uğratılmasında, vatan, millet, demokrasi ve egemenlik için canını hiçe sayıp sokaklarda darbeye dur diyen milletimize, emniyet teşkilatımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize sevgilerimizi sunuyoruz. Topyekun mücadele eden milletimize minnettarız. Bizler; demokrasinin derinleşmesi ve sivil bir yönetimle mümkün olduğunun bilinci ile demokrasi dışı güçlerin müdahalelerinin ülkemizi karanlık yıllara sürükleyeceği, ülkenizde içeride egemenliği, dışarıda bağımsızlığımızı zedeleyecek ve bizleri dünya devletleri arasında itibarsız bırakılacağını bilincindeyiz. 

Bir daha yeltenemeyecekler Seçilmiş hükümetimizi yıkmaya yönelik teşebbüsler demokrasimizi ve ekonomimizi katledecektir. Antidemokratik her türlü girişimin karşısında kararlılıkla duruyoruz. Darbecileri lanetliyor, hükümetimizi destekliyor ve milletimizin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz. Hangi partiden hangi düşünceden ve hangi yaşam biçiminden olursa olsun, milletimizin bu alçak kalkışma karşısında gösterdiği birlik, beraberlik, cesaret ve inançla darbeyi bertaraf edip, kendi milletine kurşun sıkan hainleri etkisiz hale getirerek bütün dünyanın taktirini kazanmışlardır. 15 Temmuz gecesini Türkiye için bir demokrasi bayramı olarak tarihe bir not olarak düşmüştür. Bundan sonra böyle bir hainliğe yeltenebilecek şer odakların hafızasında unutamayacakları bir "Milli irade gücü" kalacak

En ağır cezalar verilsin

Şimdi, paralel terör örgütü darbecilerinin hukukla yüzleşme ve milletin derin hafızasında mahkum olma zamanıdır. Bu ihanet tezgahını tasarlayan hainlerin hukuk çerçevesinde yargılanarak en ağır ve caydırıcı cezaları almasını bekliyoruz. Artık darbe kelimesinin literatürden kalkmasını istiyoruz. Sağduyu içerisinde hareket etmeliyiz. Gün birlik günüdür, vatan ve demokrasi müdafaasında hayatını kaybedeb tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri