Prof. Dr. Mustafa Solak: Satın alınamayan tek şey zaman

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak,Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şubesi, AKÜ İslami İlimler Fakültesi veAfyonkarahisar Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Ramazandaİkindi Sohbetlerinde “Zamanın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi” konulubir konuşma yaptı.
GENEL MERKEZ
HABER
8 YIL ÖNCE
Prof. Dr. Mustafa Solak: Satın alınamayan tek şey zaman

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şubesi, AKÜ İslami İlimler Fakültesi ve Afyonkarahisar Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Ramazanda İkindi Sohbetlerinde “Zamanın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi” konulu bir konuşma yaptı. 

Etkinlik, AKÜ İslami İlimler Fakültesi’nden Öğretim Görevlisi Kadir Yıldırım’ın Kuran'­ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra söz alan Rektör Solak, zamanın çok pahalı bir kavram olduğunu belirterek “Hakikaten çok pahalı, geriye dönüşü yok. Bir daha alamayacağınızı şeyi gün, saat, dakika durmadan harcıyoruz. Şu anda da harcıyoruz” dedi. Solak, insanların kıyamette beş konuda hesap vermeden Allah’ın huzurundan ayrılamayacağını ifade ederek “Kıyamet günü ademoğlu beş şeyin hesabını vermeden Allah’ın huzurundan ayrılamaz denilmektedir. Bunlardan ikisi zaman. Bizlerin bu 5 şeyi gözden geçirmemiz lazım. Yine beş şeyin kıymetini bilmek gerekiyor. Bunlar hadisi şeriflerde yer almaktadır. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Sağlık ve boş vakit birbirini tamamlıyor” dedi.

Depolanması mümkün değil

Solak, zaman kavramını “Zaman, yerine konulması, geri döndürülmesi, yenilenmesi, depolanması, satın alınması mümkün olmayan bir kaynak.Zaman, hayat” olarak tanımladı. Hiçbir şeyin zamanın yerini tutmayacağını ifade eden Solak, zamanın kullanılmayan kısmının yok olup giden, önemli bir sermaye olduğunu söyledi. Solak sözlerine şöyle devam etti: “Yapılacak her iş için gerekli, çok pahalı ve zamanı harcamak hayatı harcamak olarak tanımlanıyor. Kur’an­ı Kerim de ‘İnsan zamanı değerlendirme konusunda mutlaka hüsrana düşmektedir’ denilir. Zaman kavramının önem ve değerini insana verilmiş nimetlerin en büyüğü olduğunu Allah, Kur’an­ı Kerim’in bazı ayetlerinde zamana yemin etmesinden anlıyoruz. Asr suresinde Allah zamana yemin eder. Yine bir hadisi şerif, zamanla sağlığı birlikte göstermektedir. ‘İki nimet vardır ki insanlar bunun değerini bilmezler. Biri sağlık diğeri de boş vakit’ Mevlana Hazretlerinde zaman, ‘Boyut, izafi, geçmiş, gelecek, dün, şimdi, yarın’ Necip Fazıl Kısakürek’te zaman; ‘Nedir zaman nedir? Bir su mu bir kuş mu? Nedir zaman nedir? İniş mi yokuş mu?’ Zamanın Necip Fazıl’da ki yankısı böyledir.”

Geri ödemesi olmayan kredi

Solak konuşmasında zaman kavramını yazar Voltaire’in, ‘Dünyanın en uzun ve en kısa, en çabuk ve en yavaş, hem minicik parçalara bölünebilir hem de kitlesel. Bir yandan kıymeti bilinmeyip öte yandan üzünülünen, onsuz hiçbir şey yapılamayan küçük olan şeyleri yutuveren, büyük şeylere ise hayat veren mucizevi şeyi” olarak tanımladığını kaydetti. Konuşmasında ünlü düşünürlerin zaman kavramı ile ilgili anekdotlarına da yer veren Solak şunları söyledi: “Zaman kavramına baktığımızda doğan her yeni gün karşılıksız ve geri ödemesi olmayan kredi değerinde. Her sabah hepimizin hesabına 86 bin 400 saniye yatırılıyor. Gün boyu istediğiniz kadar zamanı harcamakta veya harcamamakta serbestsiniz. Harcamayı başaramadığınız meblağ ertesi güne devir edilmiyor. Tekrarı yok, hiçbir bölümünü, her ne denli olursa olsun saklayamıyorsunuz. Ertesi sabah hesabınıza yine o kadar yatırılıyor. Dolayısıyla zaman kültürel ve psikolojik boyutu olan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Huzurlu bir ortamda severek ve isteyerek çalışıyorsak, zaman göreceli olarak çabuk geçiyor. Ama kaygılı bir bekleyiş içinde olduğumuzda ise bir türlü geçmek bilmiyor. Bu hafta nasıl geçecek diye kaygılanıyoruz. Eğer hafta size çok çabuk geçti gibi geliyorsa işinizi, gücünüzü seviyorsunuz demektir.

Kur’an­ı Kerim’de zaman

Kur’an­ı Kerim’de zaman ve dehr kavramlarının önemine vurgu yapan Solak, “Zamanla birlikte Kur’an da anılan kavram dehr’tir. Az olsun çok olsun zaman anlamındadır. Alemin varlığının başlangıcının, sonuna kadar olan müddeti tarif ediyor. Uzun uzadıya ebediyet olarak tarif ediliyor. Cürcani’ye göre derh zamanın batınıdır. Ezel ve Ebed onda birleşmektedir. Derh kavramının zaman ile aynı mana ifade ettiği söylenmişse de Arap dil alimlerinden Ragıp El İsfehani der ki, ‘Bütün uzun sürelerin derh olarak isimlendirildiğini, zamanın ise böyle olmayıp az ya da çok olabileceğini söyler. Diğer taraftan Halid Bin Yezid bu görüşe karşı çıkarak diyor ki, ‘Yaşın, kurunun zamanı olur. Meyvenin zamanı olur. Sıcağın, soğuğun zamanı olur. Zaman iki aydan altı aya kadar olabilir. Derh ise süresizdir’ demiştir. Zamanla, delh Kur’an­ı Kerim de ayrı olarak tanımlanıyor. Derh kavramı Kur’an’da iki ayrı yerde geçmektedir. Zaman süresi az süreye çok süreyi dermektedir” şeklinde konuştu. Gündelik hayatta en çok zaman harcanan alanlar hakkında bilgi veren Solak, gereksiz e­posta okuma, internet başında geçirilen zaman, işyerlerinde yapılan uzun kahvaltılar, ziyaretçiler, telefon görüşmeleri, yöneticilerin astlarının hatalarını düzeltmeleri, öğle tatillerini uzatma, sigara molaları, televizyon başında geçirilen vakit gibi konulara zamanı iyi değerlendirme bakımından dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Hedefler öncelendirilmeli

Zamanın iyi kullanılması için hedeflerin belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Solak, “Hedefler belirlenip öncelendirilmeli, öncelikler listelenmeli, hedefler gözden geçirilmeli ve revize edilmeli, zaman planlanmalı, aşırı bilgi yüklenmenin önüne geçilmeli” dedi. Zamanı kullanmanın herkes için olduğu gibi yöneticiler için de önemli olduğuna işaret eden Solak, “Bu, yöneticiler için de önemli. Biz de hata yapıyoruz. Aşırı bilgi yüklemenin önüne geçilmeli. Zaman kaybettiren işler derhal yok edilmeli. Başkalarının yapacağı işler mutlaka onlara devredilmeli. Boş vericiliğin üstesinden gelinmeli. Zamanı etkin kullanacaksak, bu kavramlara dikkat etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Zaman hırsızlarından korunmak gerekli

Vaktin iyi değerlendirilmesi noktasında zaman hırsızlarından korunmanın önemine değinen Solak en büyük zaman hırsızları arasında plansızlığı ve erteleme alışkanlığını saydı. Solak şöyle dedi: “Kendiniz, eşiniz, çocuğunuz veya çevreniz veya idareci, bir şey söylediği zaman erteliyorsanız, tuzağa düştünüz. Karar alma sorunları, yetki devredememek. Talimat verme sorunları, teknolojik cehalet, teknolojiyi kullanamamak. Gündemsiz ve verimsiz toplantılar, iletişim sorunları, aşırı titizlik, aynı anda birçok işle uğraşmak, maymun iştahlı olmak, gereksiz telefon görüşmeleri yapmak, durmadan sohbet etmek, dağınık büro ve masa düzeninizin dağınık olması zamanın tuzakları. Devamında ise öncelikleri belirleyememek ve sıralayamamak, açık kapı politikası, gelene hayır diyememek. Hayır, yapamam, bir bakalım diye tasnif edilmesi gerekiyor. Acelecilik. Kendini gereğinden fazla işe vermek. Kırtasiyecilik ve verimsiz okumak. Netleşmemiş hedefler. Öze inememe. Detayla fazla uğraşma. Bunlar zamanın tuzakları. Başka ne var? Biraz daha organizasyon açısından, iş önceliklerini ve organizasyonun iş akışını etkin kullanamamak, toplantı yönetiminden haberdar olmamak.”

Erteleme ölümcül bir zaman hırsızıdır

Erteleme alışkanlığının en hızlı biçimde bırakılması gerektiğinin altını çizen Solak, ertelemenin zamanın en tehlikeli tuzaklarından biri olduğunun altını çizdi. Solak, “Gerçekten, önemli ve hayatı işlerden ala koyan erteleme, kişinin kariyerini yıkabilecek, mutluluğunu bozacak ve hatta hayatını kısaltacak, her alanda başarıyı önleyen, gizli gizli zarar veren bir alışkanlık. Erteleme alışkanlığı en önemli zaman yönetimi tuzaklarından birisi. Hastaysanız, ilacı zamanında alacaksınız. Ertelemeyeceksiniz. Ezanı duyduysanız namazı zamanında kılacaksınız. Ertelemeyeceksiniz. Düğünü, derneği, cenazeyi, ne yapacaksanız, ertelemeyeceksiniz. Ertelemek, herkese anonim bir talimat. Öğrenciyseniz, dersinizi zamanında çalışıp, sınava zamanında girip, güzel notlar alıp, gidip tatilinizi yapacaksınız. Bütünlemeye erteleme yok. Nedeni ne olursa olsun, erteleme ölümcül bir zaman hırsızıdır” ifadelerini kullandı. Taş Medrese’de gerçekleştirilen sohbete AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yaramış, AKÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa Güler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri