Ensar Vakfı Başkanı'ndan Kemal Kılıçdaroğlu'na Cevap

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dilberoğlu, 'Mağdur ailelere para verildiği, onları şikayetlerinden vazgeçirdiğimiz, baskı uyguladığımız gibi bir iddia var. Bu çok açık ve net bir iftiradır.' dedi.
GENEL MERKEZ
HABER
7 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı Başkanı'ndan Kemal Kılıçdaroğlu'na Cevap

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Karaman'daki cinsel istismar olayına ilişkin, "Mağdur ailelere para verildiği, onları şikayetlerinden vazgeçirdiğimiz, baskı uyguladığımız gibi bir iddia var. Bu, çok açık ve net bir iftiradır. (Kılıçdaroğlu) Kendi torunu ya da çocuğu böyle bir olaya maruz kalsaydı kaç paraya acaba bu şikayetinden vazgeçebilirdi?" dedi.

Dilberoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakıflarının Türkiye'de milli ve manevi değerlere bağlı bir gençliğin yetişmesi için 37 yıldır onlarca proje yürüten bir vakıf olduğunu kaydetti.

Türkiye'de 165 şubeleri bulunduğunu aktaran Dilberoğlu, binlerce öğrenciye burs vermiş, onları yurtlarında barındırmış, ülkesine, vatanına bağlı insanlar yetiştirmek amacıyla gayret sarf etmiş bir vakıf olduklarını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Karaman'daki olaya ilişkin yaptığı açıklamalarda vakıflarına yönelttiği suçlamaların hepsinin gerçek dışı olduğunu kaydeden Dilberoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Öncelikle mağdur ailelere para verildiği, onları şikayetlerinden vazgeçirdiğimiz, baskı uyguladığımız gibi bir iddia var. Bu, çok açık ve net bir iftiradır. Kendi torunu ya da çocuğu böyle bir olaya maruz kalsaydı kaç paraya acaba bu şikayetinden vazgeçebilirdi? Bu kadar ağır bir sonucu olan bir soruyu soruyorum kendisine. Asla böyle bir şeyi kendisine yakıştırmayacağından eminim. Kendisine yakıştıramadığı böyle bir şeyi, Karaman'daki mağdur ailelere, mağdur çocuklarımıza nasıl yakıştırabilir? Bunu nasıl kürsüden, canlı yayınlarda ekranlardan dillendirebilir? Çocukların ve ailelerin hukukunu koruduğunu iddia eden bir insan, asla ispatlayamayacağı böyle bir şeyi nasıl gönül rahatlığıyla söyleyebilir ve bu ailelere iftira atabilir? Ben bunu hayretle karşılıyorum ve bu fiilinden dolayı, bu iftirasından dolayı, yalanından dolayı kendisini kınıyorum. Asla ve kat'a böyle bir şey söz konusu değil. Aileler, onuruyla, gururuyla bu davanın takipçisi, şikayetçisi oldular, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasıyla ilgili ifadelerini verdiler, dosyada resmi beyanları var ve bu davanın takipçisidirler. Sanığın cezalandırılmasıyla ilgili avukatlara vekaletlerini verdiler ve bu davayı takip edecekler. Hiçbir şekilde Kılıçdaroğlu'nun iftirası gibi ailelerin para alması, şikayetlerinden vazgeçmesi ya da bir kişi ya da kurum tarafından baskıya maruz kalmaları söz konusu değildir."

Aileler şikayetten vazgeçse dahi olayın kamu adına kovuşturulacağını kaydeden Dilberoğlu, "Kılıçdaroğlu'nun bilmemesi mümkün değil ama maalesef günlük siyasete malzeme yapmak amacıyla dillendirdiği için bu argümanı çok rahat kullandı. Az çok hukuktan anlayan herkes bu söyleminin boşa çıkacağını bilir." diye konuştu.

"Çocuklar için cübbemi giyeceğim"

Ensar Vakfı'nın da ailelerin yanında, sanığın en ağır şekilde cezalandırılması için davaya müdahillik dilekçesi verdiğini dile getiren Dilberoğlu, "Çocuklarımızın ve ailelerin yanında olmakla ilgili Ensar Vakfı olarak bir somut eylem geliştiriyoruz. Öncelikle dilekçe vererek, sanığın en ağır cezayla cezalandırılması talebiyle ve çocuklarımızın ve ailelerinin yanında olduğumuzu bildirerek, Karaman'da duruşma günü olmak istediğimizle ilgili dosyaya resmi beyanda bulunduk. Çocuklarımızdan bazılarının vekaletlerini üstlenerek, o gün orada ben bizzat cübbemi giyerek hazır olacağım ve çocuklarımızın hukukunu savunmak için orada yer alacağız. Bazı avukat arkadaşlarımız da gönüllü avukatlarımızla birlikte o gün ailelerin ve çocukların hukukunu korumak için hazır bulunacaklar." diye konuştu.

"Varsa bir eksiklik yüzleşmeye hazırız"

Ensar Vakfı'nın binlerce lise ve üniversite öğrencisine barınma imkanı sağladığını vurgulayan Dilberoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun söylediği gibi kaçak ev, kaçak yurt ya da 10 bine yakın öğrenci evinin olması tamamen yalandır. 10 bin rakamının nereden çıktığıyla ilgili çok ciddi sorular sorulması lazım Kılıçdaroğlu'na. Benim kanaatim, manipülasyon için böyle bir rakam ifade ediyor ve bu konuda kamuoyunda infial uyandıracak, gerçeğin değil algının peşinde koşacak bir çalışma niyetinde. Ensar Vakfı, genel olarak ortaokul öğrencilerine yönelik yurt ve ev hizmeti sunmamaktadır. Biz lise ve üniversiteler üzerine yurt hizmeti sunan bir vakıfız. Karaman özelinde konuşmamız gerekirse, Karaman'da bizim kaçak bir yurdumuz ya da kaçak evimiz yok. Karaman'da bizim 4 katlı bir şube merkezimiz var. Karaman şube merkezinde, şube yönetiminin kontrol ve denetiminde bir misafirhanemiz var. Bu şube merkezimizde misafirhane olarak kullandığımız, bazı öğrencilerimizin, bazı misafirlerimizin ikamet ettiği yerde bu suça konu olayla ilgili 2 öğrencimizin mağdur olma durumu iddiası söz konusu. Bu konuyla ilgili gerek savcılık gerekse Vakıflar Genel Müdürlüğü bir kovuşturma, bir teftiş süreci başlattı. Süreç sonunda şube yönetiminin de ifadelerine başvurulacak. Gerekli araştırmalar yapılacak. Biz, varsa bir suç, bu konuyla ilgili bir eksiklik, bir aksaklık bununla yüzleşmeye de hazırız. Gerekli beyanları vereceğiz, kaçmıyoruz, buradayız. Gönüllü olarak hizmet etmeye gayret ediyoruz. Ensar Vakfı'nda kimsenin bu işlerden bir ücret ya da menfaat beklediği ya da aldığı yok. Bu konuyla ilgili yapmamız gereken ne varsa yapılacak, zaten şu an itibarıyla şube faaliyetlerimiz de askıya alınmış durumda. Bizim de gereğini yapacağımızdan kamuoyunun hiçbir şekilde şüphesi olmasın."

"İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik bir yurdumuz yok"

Ensar Vakfı'nın ortaokul ve ilkokula yönelik hiçbir yurdu bulunmadığını aktaran Dilberoğlu, "Hiçbir yerde ilköğretim ve ortaokula yönelik ne bir evimiz ne de bir yurdumuz bulunmaktadır. Bütün faaliyetlerimiz yasal imkanlar dahilinde üniversite öğrencilerine ve lise öğrencilerine yönelik yurt ve ev hizmetleri anlamında devam etmektedir. Bunun dışında Türkiye genelinde başkaca hiçbir yerde, ilkokul ve ortaokul için evimiz, misafirhanemiz ya da yurdumuz bulunmamaktadır. Kaldı ki burası da bir yurt değil, bahsettiğimiz şube merkezimiz. Şube merkezimizde misafirhane olarak hizmet üretmekte olan bir yer. Bunun haricinde İlköğretim öğrencilerinin, ortaokul öğrencilerinin misafir edildiği, kaldığı, herhangi bir şubemiz de bir başka örneğimiz de bulunmamaktadır." dedi.

"2-3 yıl çalışmadı"

Kılıçdaroğlu'nun Karaman'daki şüphelinin Ensar Vakfı'nda yıllarca çalıştığı şeklindeki iddiasının hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını kaydeden Dilberoğlu, "Bu şahıs 2012'nin son ayında Ensar Vakfı'yla irtibata geçerek gönüllü etüt öğretmenliği yapmayı talep ediyor. Biz de bir şekilde olumlu referanslarla bu kişiyi vakfımız bünyesinde görevlendirmişiz. 2013 Mayıs'a kadar yaklaşık 5 aylık bir süreçte vakfımızla bir irtibatı var. Öğrencilerimize gönüllü etüt öğretmenliği görevini ifa ediyor. 2013'ün Mayısından sonra Ensar Vakfı şubesiyle, genel merkeziyle, benimle, oradaki şube başkanımızla ya da bir başka kişiyle herhangi bir şekilde irtibatı yok. Zaten kendisi vakfımızın üyesi değil, vakfımızın gönüllüsü değil. Böyle bir şeyin gerçekleşmesini istemezdik ama Sayın Kılıçdaroğlu'nun iddia ettiği gibi 2-3 yıl boyunca vakfımızda çalıştığı bilgisi doğru değil." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Ensar Vakfı bünyesindeki başka yerlerde daha önceki yıllarda da benzeri olayların yaşandığı yönündeki iddiasının da gerçek dışı olduğunu belirten Dilberoğlu, şöyle konuştu:

"Sayın Kılıçdaroğlu, 'Sistematik tecavüzler gerçekleşiyor' gibi birtakım liste oluşturmuş kendince. Kamuoyunu maniple etmek adına tek tek saydı. 'Sinop'ta şu olmuş, Artvin'de bu olmuş, Marmaris'te bu olmuş' şeklinde. Bunların hepsine verilecek cevaplarımız var. Öncelikle şunu belirtmek isterim; bu iddialar gazetelerin üçüncü sayfasındaki dedikodudan başka bir şey ifade etmeyen gazete iddiaları. Kesinleşmiş, mahkemeyle ilgili sonuç alınmış değil ve söylediği şeylerle bir hakikat ifade etmiyor. Sinop'la ilgili olayın vakfımızla hiçbir alakası yok. Bildiğim kadarıyla Sinop'ta bu olayı ortaya çıkaran gazeteci bile bir açıklamada bulundu, 'Ben bir gazeteci olarak bu olayı ortaya çıkardım ama bu kişinin uzaktan yakından Ensar Vakfı'yla alakası yok' şeklinde. Ortaya çıkan her tecavüz olayının Ensar Vakfı'yla ilişkilendirilmesi en büyük iftiradır. Bu da çok büyük suçtur' şeklinde bir açıklaması oldu. Sayın Kılıçdaroğlu pervasızca bunları Ensar Vakfımızla ilişkilendirerek bir algı oluşturmaya çalışıyor. Bunun dışında Edirne'yle ilgili bir iddiası var. Edirne'de bir profesörümüzün çocuk pornosu indirdiğini ve bu kişinin Ensar Vakfıyla irtibatta olduğunu iddia ediyor. Gazetede bununla ilgili bir sürü haber yapıldı. Bu şahıs açıklamalarda bulundu. Böyle bir iddia, böyle bir soruşturma, böyle bir takip, böyle bir suç kesinlikle söz konusu değil. Buna yönelik bir ihbar var ve bu ihbar neticesinde emniyetin yaptığı inceleme ve savcılığın takipsizlik kararı var. Bu kişi bir profesör ve rektör adayı. Bunu yıpratmak için yapılmış adice bir iftira. Bu kişi de Ensar Vakfı'yla irtibatlandırılmaya çalışılıyor ki bu kesinlikle doğru değil."

Kılıçdaroğlu'nun, Marmaris'te benzeri olayların vuku bulduğu yönündeki iddialarının da gerçek dışı olduğunu vurgulayan Dilberoğlu, "Vermiş oldukları örnekte, maaşından cezayla ilgili kesinti kesinlikle bu olaya yönelik değil. İdari bir soruşturmada, öğretmenlerle ilgili kullanılmış olan tasarrufa yönelik bir olaya ilişkin, bunlarla ilgili de resmi açıklama yapıldı. Kesinlikle bir taciz olayına istinaden bir soruşturma, bir kovuşturma, maaşından ceza kesintisi gibi bir şey söz konusu değil. Bütün bunların amacının Ensar Vakfı'nı yıpratmaya yönelik bir algı operasyonu oluşturmaya çalışmak olduğunu görüyoruz. Bu örnekleri sıralamak ve cevap vermek çok kolay." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun, çocukların haklarını savunmaktan ziyade demagoji ve siyaset yaptığını kaydeden Dilberoğlu, "Bunu da şuna dayandırıyorum, bu kadar hassas bir olayda, Türkiye'nin üzerine titizlikle eğilmesi gereken bir olayda, ailelerin ve çocukların bu kadar kürsülerde, siyaset meydanında ve canlı yayınlarda, televizyon programlarında konu edilmesini, malzeme edilmesini, bu çocukların ve ailelerin yanında olmak söylemiyle bağdaştıramıyorum. Bu, onlara zarar veren bir süreç. Aileleri ve çocukları düşünen bir siyasetçi bunları kesinlikle siyaset malzemesi yapmaz. Ben isim vererek örnek vermek istiyorum. Bir Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığına, bir de Devlet Bahçeli'nin yapmış olduğu eylemlere bakın. Sayın Devlet Bahçeli bir devlet adamı kimliğiyle bu konuda gerçekten sorumlu davrandı. Çünkü tahmin ediyorum kendi siyasetinden daha öte burada ailelerin hassasiyeti ve de şüphelinin hak ettiği cezayı almasıyla ilgili bir arayışın içinde. Kılıçdaroğlu gibi bir basitlik göstererek günlük siyasetin malzemesi yapmıyor. Sorumlu siyasetçi, aileleri ve çocukları düşünen bir siyasetçi bu konuyu günlük siyasetin sakızı haline getirmez. Kılıçdaroğlu adeta burada bir tecavüz siyaseti yapıyor. Kendi zaaflarını, söylem geliştirmedeki yeteneksizliğini kullanarak, Ensar Vakfı üzerinden, bu menfur olay üzerinden bir tecavüz siyaseti geliştirerek algı operasyonu yapıyor." dedi.

Eğitim ile ilgili bütün sivil toplum kuruluşlarının el birliği yaparak pedofiliyle mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Dilberoğlu, "Kılıçdaroğlu'ndan şunu beklerdim, kamu yararı olan, 165 tane şubesiyle 37 yıldır Türkiye'ye hizmet etmeye çalışan bir vakfın, bu konuyla ilgili muhataplığı noktasında ne oluyor, ne bitiyor, bu nasıl bir olaydır diyerek bizimle hiç konuşmadan, bizim konuyla ilgili duygu ve düşüncelerimizi anlamadan, dinlemeden direkt bir düşmanlık içinde bu tarz açıklamaları yapmasını da açıkçası çok yadırgıyorum" ifadelerini kullandı.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri