Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Vakit Ensar Olma Vakti

Ensar Vakfı’nın 37. Olağan Genel Kurulu Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. “Vakit Ensar Olma Vakti” alt başlıklı Genel Kurul’un ilk bölümüne Türkiye’nin her yerinden katılmak isteyen Ensar Vakfı Gönüllüleri’nin sayısı on bini geçti. Ancak gönüllülerin sadece yarısı Kongre Merkezi’nde yer bulabildi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın salona katılımı ile birlikte salonda coşkulu bir atmosfer oluştu. Ensar Vakfı faaliyetlerini özetleyen bir tanıtım filmi seyredildi.
GENEL MERKEZ
HABER
8 YIL ÖNCE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Vakit Ensar Olma Vakti

Ensar Vakfı’nın 37. Olağan Genel Kurulu 27 Şubat Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. “Vakit Ensar Olma Vakti” alt başlıklı Genel Kurul’un ilk bölümüne Türkiye’nin her yerinden katılmak isteyen Ensar Vakfı Gönüllüleri’nin sayısı on bini geçti. Ancak gönüllülerin sadece yarısı Kongre Merkezi’nde yer bulabildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın salona katılımı ile birlikte salonda coşkulu bir atmosfer oluştu. Ensar Vakfı faaliyetlerini özetleyen bir tanıtım filmi seyredildi.

Zor zamanlarda nerede olduğumuzu gösteriyoruz

Sözlerin en güzeli olan Kuran- Kerim'in tilavetiyle başlayan Genel Kurul'da daha sonra İstiklal Marşı okundu. Vakıf gönüllülerini, davetlileri ve Genel Kurul Üyelerini sahnede selamlayan Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu Ensar Vakfı’nın zor zamanlarda STK insiyatifini kullanarak nerede bulunduğunu, hangi tarafta olduğunu gösterdiğini söyledi ve Vakfın faaliyetlerini hangi amaçlarla yaptıklarını tek tek salonda bulunanlara özetledi. Dilberoğlu 165 şubeye ulaşan Vakfın iller bazında Şube çalışmalarını devam edeceğini ancak ilçeler bazında ayrıntılı bir şekilde çalışacaklarını ve Türkiye’nin her yerinde elini uzatan her insana Ensar olacaklarını belirtti.

Konuşmasına devam eden Dilberoğlu “Ben Ensar olmak istiyorum” diyen herkese kapılarını açtıklarını belirtti. Ensar Vakfı’na kurulduğu günden beri destek olan ve çalışmalarına katılan gönüldaşlarına teşekkür eden Mütevelli Heyeti Başkanı birlik ve beraberlik içinde Allah’ın rızası için hareket etmenin asıl olması gereken olduğunun altını çizdi ve vakfın faaliyetlerini ve hedeflerini anlattı.

Köklerimizden güç alıyoruz

Söz verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “ensar” ve “vakıf” kavramlarının, kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"İnsanlığın yok olduğu, öldüğü bir süreçte nerede, nasıl durduğunuz çok önemli. Bu ülke, birçok değerleriyle gelişmiş, önemli bir ülke. Bir toplumu yok etmeye çalışabilirsiniz. Bütün kaynaklarını alabilirsiniz ancak inancı hala devam ediyorsa yeniden ayağa kalkar. Bunu kimse engelleyemez. Bunu bize defalarca yapmaya çalıştılar ama başaramadılar. Türk Milletini ve değerlerini yok etmeye çalışanların tarih boyunca var oldular, ancak biz her seferinde köklerimizden güç alarak doğrulduk.”

İrademiz ve gücümüz: varlığımızı borçlu olduğumuz değerlerimizdir

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise "Azdık, çok olduk, zayıftık güçlü olduk. Bugün bu noktalara geldik. Bu neslin bu nimete karşı şükür zamanıdır. Ülkemiz, milletimiz ve gönül coğrafyamız için çok çalışmalıyız. Kendimizi iyi yetiştirmeliyiz. Bu şükrü ancak böyle ifa edebiliriz. Atalarımıza karşı sorumluluğumuz yerine getirdiğimiz gibi, gelecek nesillere karşı da görevimizi böylece yerine getirmiş olacağız. İrademiz ve gücümüz: varlığımızı borçlu olduğumuz değerlerimizdir." diye konuştu.

Eğitim alanında hizmetler takdire şayan

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ensar Vakfının yurtiçi ve yurtdışında özellikle eğitim alanındaki katkılarıyla Türkiye'ye büyük hizmetleri olduğunu kaydetti.

Avcı, "Ben de hem bakan hem de bakanlık olarak kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu hizmetler devam edecektir. Kuruluşunda emeği geçen herkese bakanlık olarak teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum" dedi.

21. yüzyılın Ensar olan devleti Türkiye

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "21. yüzyılın ensar olan devleti Türkiye, ensar olan milleti de Türk milletidir. Bu ensar milletin ve devletinin lideri de Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi.

Bozdağ, "21. yüzyılın ensar olan devleti Türkiye, ensar olan milleti de Türk milletidir. Bu ensar milletin ve devletinin lideri de Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu milletin, devletin ve ülkemizin ensar vasfının nice uzun yıllar yaşamasını temenni ediyorum" diye konuştu.

  

Geziciler, Paralelciler ve Bölücüler bize karşı kol kola girmişler

Daha önce salona girişinden itibaren katılımcıların yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan sahneye davet edildi. Erdoğan katılımcılara el sallayarak karşılık verdikten sonra konuşmasına başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Birbirinden bağımsız gibi, birbirileriyle hiçbir ortak yönü yok gibi gözüken Geziciler, Paralelciler ve Bölücüler, bugün kol kola, el ele, omuz omuza bize karşı ortak bir mücadele yürütüyorlar. Bir araya gelmesi mümkün olmayan kesimler, üst akıldan aldıkları emirle iş birliği yapıyor, aynı hedefe nişan alıyorlar” dedi.

Necmettin Erbakan’ı hayırla yâd ediyorum

Konuşmasına, vakfın olağan genel kurulunun hayırlı olmasını dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1979’dan beri faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve bazılarına bizzat katıldığını söylediği vakfa bugüne kadar hizmet etmiş olanlara teşekkür etti ve vakıf bünyesinde çalışıp da ahirete irtihal etmiş olanlara rahmet diledi.

Bu kişilerin arasında bulunan ve vefatının 5’inci sene-i devriyesi olan eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ı da hayırla yâd ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O ömrünü, bu ülkenin ve milletin millî-manevi değerlerine sahip çıkarak yeniden ayağa kalmasına adamış bir dava adamıydı. Onun hayatı zorlu mücadelelerle, fedakârlıklarla, sarsılmaz bir inanç ve azimle dolu bir hayattı. Her geçen gün rahmetli Hocamızın ülkemize yaptığı hizmetlerin önemini, verdiği mücadelenin değerini çok daha iyi anlıyor, çok daha iyi idrak ediyoruz” dedi.

Bu ülkenin dindarına da dinsizine de hizmet verdik

İmam Hatip Okullarının bugüne gelmesinde Ensar Vakfı’nın gayret ve rolünün olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı dönemindeki bir konuşmasında sarf ettiği ‘Dindar nesil yetiştireceğiz’ ifadesi karşısında birilerinin çılgına döndüğünü ve ‘Bir başbakan böyle konuşamaz’ dediğini hatırlattı ve şöyle konuştu: “Niye konuşamayacağımı ben anlayamadım. Ben bir başbakan olarak hedefimi böyle belirlemişim. Ama bu demek değil ki dinsiz olanlara hizmet vermeyeceğiz. Biz bu ülkede dindarına da dinsizine de hizmet verdik, bize hakaret edenlere de hizmet verdik. Orada bir ayrım yok. Ama hedefimiz dindar nesildir. Çünkü biz şunu biliyoruz; ‘bitaraf olan bertaraf olur’. Böyle yürüdük bu yolda.”

Ensar Vakfı bünyesinde farklı alanlarda yürütülen çalışmaları anan ve bunların her birinin yeni bir medeniyet inşasında özenle yerleştirilmiş birer tuğlalar olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmam Hatip liseleri içinde bazı proje okulların olduğuna işaret etti ve bu okullarla ilgili şu teklifi yaptı: “Bu okullardan seçim yapmak suretiyle bazı profesör, doçent, yardımcı doçent ya da doktorasını yapmış hocalarımız acaba İmam Hatip Okullarına müdür olmazlar mı? Nereden çıktı bu diyebilirsiniz. Geçmişte bu ülkede bunun örnekleri başka okullarda var. Şimdi ben de teklif ediyorum: Hadi bakalım, şimdi bazı profesörlerimiz, doçentlerimiz çıksınlar, ‘Ben varım, İmam Hatip okulunda yöneticilik yapmaya varım.’ desin. İşte reform budur. İnanıyorum ki bu işin başını çekecek hocalarımız Allah’ın izni ile çıkacaktır.”

Bize düşen; daima doğrunun, hakkın, mazlumun yanında yer almaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hizmetlerde bulunmayı bir bayrak yarışı olarak niteleyerek sıranın şimdi gençlerde olduğunu söyledi ve “Kuran’da bize örnek gösterilen Hazreti Yusuf aleyhi selam ahlakında, Eshab-ı Kehf samimiyetinde bir nesil için hep birlikte çalışmak, 24 saatimize bir saat daha ilave ederek 25’inci saati doldurmak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

Hazreti Adem’in evlatlarından itibaren insanlık tarihinin; doğruyla-yanlışın, hakla-batılın, mazlumla-zalimin mücadelesine şahit olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize düşen, ilahi emre uygun olarak daima doğrunun, hakkın, mazlumun yanında yer almaktır” dedi ve ekledi: “Yaşadığımız coğrafya, bu bakımdan kesintisiz mücadelelere sahne olmuş, dünyanın en kadim ve en zor coğrafyasıdır. Bugün de, sınırlarımızın içinde ve dışında benzer sıkıntıları, farklı biçimlerle yaşamaya devam ediyoruz.”

Bin yıl sürecek dedikleri 28 Şubat süreci hamdolsun beş yılda kapandı

Yarın yıl dönümü olan 28 Şubat sürecine de vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahkemelerle, cezaevleriyle, sürgünlerle, “öz yurdunda garip, öz vatanında parya” muamelesiyle karşılaştıklarını hatırlatarak konuşmasında şu değerlendirmelere yer verdi: “Kızlarımız üniversitelere sokulmadı, okullarının kapılarından geri çevrildi. Bütün bunlara rağmen yılmadık, yese kapılmadık, kararlı bir şekilde mücadeleden asla taviz vermeksizin, elden bunu bırakmaksızın yolumuza devam ettik. Sonunda ne oldu? ‘Üzülmeyiniz, mahzun olmayınız, inanıyorsanız muhakkak üstünsünüz’ hakikati gerçekleşti. ‘Bin yıl sürecek’ dedikleri o parantez hamdolsun beş yılda kapandı.”

Türkiye’nin geçen 13 yılının, bir yönüyle, Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma hamlesinin sembolü olduğuna işaret eden ve “İmam Hatip liseliler ne anlar bu işten, onlar gitsin cenaze yıkasın diyenlere, bu süreç en güzel cevaptı” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemin, aynı zamanda demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, hak ve özgürlüklerin kurumsallaştırılması gibi çalışmalar bakımından da en büyük mesafenin kat edildiği dönem olduğunu vurguladı.

Bu ilerlemelere rağmen, darbecilerin, vesayetçilerin, paralel devlet yapılanmasının, bu ülkenin ve milletin değerlerine düşman olanların saldırılarının bitmediğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önce, İstanbul’da Gezi Olayları denilen, park-ağaç bahanesiyle başlatılan ve çok ince planlanmış bir provokasyonla karşımıza çıktılar. Zannetmeyin ki bu İstanbul’da, Türkiye’de planladı; hayır içerisi dışarısı, bu işi beraber planladılar. Birçok yerde bunu gördük. O kadar enteresan ki yurt dışı seyahatlerimizde bunun ipuçlarını bulduk, nereden planlandı bunlar, bunu gördük” ifadelerini kullandı.

Mesele ağaç değil diyerek niyetlerini açıkça ortaya koydular

Artvin Cerattepe’deki gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamaları yaptı: “İşte bakın şimdi de Artvin’de Cerattepe olayı çıktı. Bu geziciler neyse bunlar da ‘yavru geziciler’dir. Bunu da böyle biliniz. Niye? Çünkü bunlar Artvin’de alıştıklarını bulamadılar. Rize’de Trabzon’da, Ordu’da, Giresun’da, Samsun’da bulamadılar, şimdi çılgına döndüler. Onun için şimdi tekrar bu tür adımları atmaya başladılar. Kardeşlerim şunu unutmayın; Hak her zaman galiptir. Görünüşte, üç beş ağacın kesilmesine karşı çıkmak için başlatılan eylemlerde öylesine bir çevre tahribatına kendileri yol açtı ki, ne ifade ettiler, çıktılar, yürüyüşlerde ‘Hala anlamıyor musun, mesele ağaç değil’ diyerek bunu ifade ettiler. Niyetlerini de açıkça ortaya koydular. Milletimizle birlikte sergilediğimiz kararlı duruş sayesinde, bu provokasyon amacına ulaşmadan hızını kesti.”

Daha sonra milletin hayır ve yardım duygularını istismar ederek eğitimden iş hayatına, bürokrasiden siyasete her alana yayılmış habis bir ur gibi büyüyen bir başka yapının, ‘Paralel devlet yapılanması’nın devreye sokulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Bu ihanet çetesi, özellikle güvenlik ve yargı kurumları içinde yuvalanmış, emirleri amirlerinden değil abilerinden, Pensilvanya’dan alan bütün bu militanlar aracılığıyla, bir bürokrasi darbesine teşebbüs ettiler. 17-25 Aralık darbe girişimi olarak ifade ettiğimiz bu saldırıyı da, milletimizin desteğiyle, hamdolsun boşa çıkardık. Bunların bu girişimi, ümmeti parçalama girişimidir, bu adımı attılar. Babayı anneden, yavrularını babadan anneden ayırdılar, bu adımı attılar. Öyleyse buna karşı duruşumuz çok dik olmalı. 30 Mart, 10 Ağustos, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri, hepsini gördük. Hepsinden öte, bölücü terör örgütüyle onları yan yana görmek, onları omuz omuza, sırt sırta görmek, aslında bu işin nereye gittiğini en açık ifadesidir.”

Geziciler, paralel ihanet çetesi ve bölücü örgüt en çok gençleri istismar ediyor

Bölücü terör örgütüyle paralel yapıyı sırt sırta gördüğünde kahrolduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dikkat ediniz, birbirinden bağımsız gibi, birbirileriyle hiçbir ortak yönü yok gibi gözüken Geziciler, Paralelciler ve Bölücüler, bugün kol kola, el ele, omuz omuza bize karşı ortak bir mücadele yürütüyorlar. Bir araya gelmesi mümkün olmayan kesimler, üst akıldan aldıkları emirle iş birliği yapıyor, aynı hedefe nişan alıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gezicilerin paralel ihanet çetesinin ve bölücü terör örgütünün en çok gençleri istismar ettiğine dikkat çekti ve bu örgütleri maşa olarak kullananların, gençlerin hayallerini, geleceklerini çalarak kendilerine bir istikbal inşa etmenin çabası içinde olduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Paralel yapının üst yönetimindekiler, birer ikişer yurt dışına kaçıp kendilerine yeni ve müreffeh hayatlar kurarlarken; zihinlerini iğfal ettikleri, afyonladıkları gençlerin savrulmasını zerre kadar umursamıyorlar. Aynı şekilde terör örgütünün arkasındaki baronlara bakıyoruz; Cizre’de, Sur’da, İdil’de, Kandil’de ve daha birçok izbe köşede Kürt gençlerini ölüme iterlerken, kendileri hizmetlerinin bedelini tahsil etmenin peşindeler. Bu yapıların tamamı, gençlerin kanları, canları ve heyecanları üzerinden kendilerine ikbal kurmaya çalışan kan tüccarlarıdır. Yitip giden gençlerin, gözü yaşlı ana-babaların, yürekleri acıyla dağlanan kardeşlerin bunların gözünde hiçbir değeri yoktur.”

Vakit Ensar olma vakti

Gençleri, medeniyetlerini ihya gayretinin, kültürlerine, tarihlerine sahip çıkmanın, Yeni Türkiye’nin inşasında yer almanın çabası içinde görmek istediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer bir tek evladımızın dahi hayatı, bizim ihmalimiz, bizim eksiğimiz yüzünden, paralel örgüt veya bölücü terör örgütün çarkları içinde heder olursa, inanın bana, bunun vebalini bir kenara itemez, atamaz, altından da kalkamayız” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda en büyük görevin, başta Ensar Vakfı olmak üzere, değerlerimizi yeni nesillere aktarmayı kendisine misyon olarak belirlemiş vakıflara, derneklere ve onların mensuplarına düştüğünü de sözlerine ekledi ve “Vakit Ensar olma vakti” dedi.

Tarih Hakk’a ve hakikate başkaldıranların ibretlik hikâyeleri ile dolu

Tarihin, kendini yenilmez sanan zalimlerin, körü körüne kendisine bağladığı insanlara güvenerek hakka ve hakikate başkaldıranların ibretlik hikâyeleriyle dolu olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Yarının Türkiye’sinde, inanın bana, ne paralel örgütün esamisi okunacak, ne bölücü terör örgütü olacak, ne de bugün bize karşı envai çeşit Bizans oyunu çevirenler olacak. Çünkü yarının Türkiye’sinde sizler olacaksınız, sizlerin izinden giden yeni nesiller olacak. Bakınız, bu millet dün İmam Hatip okullarını kapatanları gönlünden ve defterinden sildi. Ama bu okullara hayat verenler, işte bugün burada olduğu gibi, milletimiz tarafından baş tacı ediliyor, el üstünde tutuluyor. Aynı şekilde, bugün yaşadıklarımız karşısında istikametini şaşırmayan, eğilip-bükülmeyen, hak bildiği yolda kararlılıkla yürümeye devam eden herkes, yarın milletimizin gönlündeki şerefli yerini alacaktır. Anadolu’daki ilk imam hatip okullarının kuruluş hikâyelerini şöyle bir araştırın, her birinin gerisinde medeniyetimizin yeniden ihyası için verilen samimi bir mücadelenin izlerini bulacaksınız. Bugün ülkemizin içinde ve başta Suriye olmak üzere bölgemizde, hatta dünya çapında yürüttüğümüz mücadelenin anlamının, ileride çok daha iyi anlaşılacağına inanıyorum. Niyet hayır, akıbet hayır diyoruz.”

Bütçe görüşmelerinde HDP’li vekillerin açıklamaları

Konuşmasının son bölümünde, “Dün gece, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerinde, bölücü terör örgütünün kölesi haline dönüşmüş bir partinin mensupları, yine şahsıma dil uzattılar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: “Aslında ben Parlamento’da değilim. Neden böyle her oturumda Cumhurbaşkanına saldırırlar anlamakta zorlanıyorum. Bu kişiler, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin inşasından başlayıp, şahsımın 3 milyar dolar parası olduğunu iftirasına varan birtakım hezeyanlarla Meclis kürsüsünü kirletmişler. Sağ olsun, arkadaşlarımız gereken cevapları verdiler. Fakat ben burada bu büyük iftirayı atan o alçaklara diyorum ki, hukukta bir kaide var: Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir. Yasal haklarım saklıdır, haklarında manevi tazminat davası açılacaktır. Siz bir defa bunu ispatlamakla mükellefsiniz.”

Daha önce bu tür iftiraları atanların olduğunu, ancak ispat edemediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ana muhalefetin başındaki zata da ‘İspat edeceksin, etmezsen alçaksın’ dedim. Ama edemediler. Olmayan şey ispat edilmez ki, olan şey ispat edilir. Şimdi bunu bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum: Milletimiz bu tartışmaya bakıyor ve ortada iki taraf görüyor. Bir yanda, 1994’ten itibaren İstanbul’a, 2003’ten itibaren tüm Türkiye’ye eşi benzeri görülmemiş hizmetler getirmiş bir siyasetçi ve siyasi anlayış var. Diğer tarafta ise, ülkenin ve milletin hayrına tek bir hizmetleri olmadığı gibi, bölücü terör örgütünün etekleri altına girerek, Türkiye’yi yangın yerine çevirmeye çalışan bir başka anlayış ve onun aktörleri mevcut. Belediyelerin iş makinalarıyla Güneydoğu Anadolu’daki il ve ilçeleri çukurlarla, hendeklerle baktığınız zaman tiksinilecek hale getirenler kim? Sizsiniz siz. Bütün Güneydoğu’yu dolaşın orada sadece rezalet, sefalet ve felaket görürsünüz. Bunları neyle yaptınız? Belediyelerin iş makinaları ile yaptınız. İşte şimdi silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, köy korucularımız, bunların üzerin üzerine gidiyor. Sonuna kadar da gideceğiz ve bu iş bitti diye bırakmak yok. Kentsel dönüşüm projeleri ile de buraları yeniden ihya edeceğiz. İnşallah yeni özgün ve modern projelerle buralarda bir dönüşüm, değişim yapacağız. Van depreminden sonra Van’ı nasıl bugünkü hale getirdiysek buraları da inşallah o hale dönüştüreceğiz.”

Meclis’te bekleyen dokunulmazlık fezlekeleri

Meclis’teki siyasetçi görünümlü terör örgütü yandaşlarının, bölge halkı nezdinde de hiçbir itibar ve karşılığının kalmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu açıklamalarla tamamladı: “Çarşamba günü Muhtarlar Toplantısı’nda ifade ettim: Artık Parlamento milletin beklentilerine cevap vermelidir. Fezlekeleri yürürlüğe koymak suretiyle artık bunların sığındıkları dokunulmazlığa gereğini yapmalı ve bunlar da artık yargıda gereken muameleyi, süreci görmelidir. İnsanlar, kendilerini Meclis’te temsil için görev verdiği vekillerin terör örgütüne milis yazılmasının, siyaseten birer canlı bomba gibi hareket etmesinin hesabını bunlardan sormak için sabırsızlanıyor. İşte Meclis’teki oturumları izliyorsunuz, bir milletvekili gibi değil, yanlarında çalıştırdıkları elemanlarına varıncaya kadar hepsi Kandil’in talimatıyla gelen listeler. Burada meselenin üzerinde uzun uzun durarak, onlara asla hak etmedikleri bir muhataplık imkânı sağlayacak değilim. Çünkü biz ‘eşref-i mahlukat’ı muhatap alırız, ‘esfel-i safilin’i değil.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından kendisine Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu tarafından bir seccade ve kufi hat tablosu anı hediyesi olarak takdim edildi. Verilen aranın ardından Ensar Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nin ve İstişare Heyeti’nin asil ve yedeklerinin seçimi ile Genel Kurula devam edildi.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri