Emine Erdoğan: Ensar gençliğini artık yepyeni meseleler ve sorumluluklar bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan 26 Şubat Cuma günü Ataşehir Sheraton Otel’de Ensar Vakfı tarafından düzenlenen 'Ensar Gönüllüleri Buluşması'na katıldı.
GENEL MERKEZ
HABER
8 YIL ÖNCE
Emine Erdoğan: Ensar gençliğini artık yepyeni meseleler ve sorumluluklar bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan 26 Şubat Cuma günü Ataşehir Sheraton Otel’de Ensar Vakfı tarafından düzenlenen "Ensar Gönüllüleri Buluşması"na katıldı.

Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Yasemin Darbaz Karaca ve Hatice Akıncı Yılmaz davetlileri birer selamlama konuşması ile karşıladılar. 

Kendisine söz verilen Emine Erdoğan konuşmasında, vakıf bünyesindeki "Ensar Gönüllüleri" oluşumun hayırlara vesile olmasını diledi. Bu oluşuma gençlerin öncülük etmesinden de duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, bunun, 30 yıllık emeklerin boşa gitmediğini, bu topraklara sağlam tohumlar ekildiğini gösterdiğini vurguladı.

Gençliğin dinamizmi ve tecrübe birlikte hareket etmeli

Gençlerin yeni bir yola çıkarken, bu işin emektarlarını da bu oluşumun bir parçası kılmaları ve büyüklerin tecrübelerine başvurmalarından memnuniyet duyduğunu anlatan Erdoğan, "İki, hatta üç kuşağın mensuplarını burada görüyorum. Gençlerin dinamizmiyle, büyüklerin tecrübesinin harmanlanması, hiç şüphesiz ki, geleceğimizin teminatı olacaktır. Bu vesileyle, Ensar Vakfı'nın kuruluşundan bu yana, bu hizmete emeği geçen herkesi hayırla yâd etmek istiyorum. Merhum Ahmet Şişman Beyefendi başta olmak üzere, hayatını Ensar hizmetine adayan ve bu yolda rahmana kavuşan tüm kardeşlerimizi rahmetle anıyorum" diye konuştu.

28 Şubat’ın yaraları sarılıyor

“Ben bu ülkede Kürt, Ermeni, Laz, Çerkez meselesi olduğunu düşünmüyorum. Bu ülkede bizi parçalamak isteyen bazı şer odakları sorunu vardır. Bunu da yeniden birbirimize tutunarak çözeceğiz.” Diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat, bugün acı bir hatıra olarak tarihe gömülmüşse, bunda güçlü siyasi irade kadar vakıf ve derneklerin de payı büyüktür.”

Geçmişteki acı tecrübelere değinen Emine Erdoğan, bugünlere kolay gelinmediğini, millet olarak nice badireler atlatıldığını söyledi.

Emine Erdoğan, iki gün sonra yıl dönümünün yaşanacağı 28 Şubat'ın, herkesin hayatına acı biçimde dokunduğuna dikkati çekerek, "Ruhlarımızda derin izler bıraktı. Çoğu genç kızımızın üniversite eğitimi yarım kaldı, pek çoğu mesleğini terk etti. Fakat her kış bir bahara gebedir. Şimdi 28 Şubat'ın yaraları sarılıyor. Eğitim hayatını tamamlayamayan nice kardeşimiz, evlatlarıyla üniversitelere giderek kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Bin yıl sürecek denen 28 Şubat, bugün acı bir hatıra olarak tarihe gömülmüşse, bunda güçlü siyasi irade kadar vakıf ve derneklerimizin de payı büyüktür" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bugünlere gelinmesinde sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasının büyük katkısı olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Artık yeni bir kavşaktayız. Türkiye'nin 90 yıllık enkazını kaldırdık. Fakat enkazın altından büyük meseleler çıktı. Nitekim bugün bu sorunlarla yüzleşiyoruz. Bin bir rengin iç içe geçtiği bir ebru gibi, bu topraklar üzerinde birlikte, kardeşçe yaşama ufkumuz, ne yazık ki terörün gölgesinde kalmakta. Şehitler veriyoruz. Bu vesileyle, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine, yavrularına, eşlerine sabırlar niyaz ediyorum. Allah memleketimizi huzur ve selamet günlerine yeniden kavuştursun. İnanıyorum ki, kavli dualarımızı fiili dualarla da desteklersek, huzura ve sükûna daha çabuk ereceğiz. Bulunduğumuz coğrafyanın hakkını vermek, tarihimizden aldığımız güçle bu milli mücadeleyi sabırla sürdürmek durumundayız. Bu süreç zarfında, Ensar Vakfı gibi, milletimizin manevi dinamiklerini hep diri tutan, gençlerimizi değerler eğitimi konusunda güçlendiren gayretlerin artmasına ihtiyacımız var."

Artık iradesi elinden alınmış bir ülkede yaşamıyoruz

Türkiye'nin son 13 yılda elde ettiği kazanımları sağlamlaştırmak için, "Ensar gençliğini" artık yepyeni meseleler ve sorumluluklar beklediğini ifade eden Emine Erdoğan, her şeyden önce, yeni neslin sağlam değerlerle yetişmesine azami gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Emine Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: "Hazreti Ali'nin dediği gibi, 'onları kendi zamanımıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirmek' durumundayız. Bunu yaparken de zamanın icapları ile geleneksel değerleri çok iyi sentezlemeli, gençlerimizi sağlam bir irade ve dava şuuru ile donatmalıyız. Artık eskisi gibi iradesi elinden alınmış bir ülkede yaşamıyoruz. Özgün ve özgür bir dünya tasavvuru olan bu ülkenin, dirayetli, imanlı ve aydın gençlere ihtiyacı var. Ensar Gönüllüleri'nin, vakıf bünyesindeki Değerler Eğitim Merkezi'nin teorik birikimini çok iyi değerlendireceğine inanıyorum. Umuyorum ki, bu birikim somut projelere dönüşerek, bu sahada hissedilir bir fark meydana getirir. Bu ülkenin statükolarına karşı bir savaşa girdik ve millet olarak kazandık. Şimdi bu etkin mücadeleyi, küresel güçlerin topraklarımız üzerindeki niyetlerine karşı sürdürmek durumundayız. Ben bu ülkede Kürt, Ermeni, Laz, Çerkez meselesi olduğunu düşünmüyorum. Bu ülkede bizi parçalamak isteyen bazı şer odakları sorunu vardır. Bunu da düştüğümüz yerden kalkarak, halklar olarak yeniden birbirimize tutunarak çözeceğiz."

Türkiye, dünyanın en cömert ülkesi

Türkiye'nin 2,7 milyondan fazla Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yaptığını da hatırlatan Erdoğan, devletin, sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle bu ağır yüke 5 yıldır omuz verildiğini anlattı.

"Öyle ki, ülkemize sığınan mülteci kardeşlerimiz, artık hayatımızın bir parçası oldu. Komşumuz, çocuğumuzun arkadaşı haline geldi" diyen Erdoğan, Türkiye'de 620 bin eğitim çağında Suriyeli çocuk bulunduğunu, bir neslin bu topraklarda yetişeceğini kaydetti.

Emine Erdoğan, "Barış zamanında yapamadığımız kaynaşma, savaşın tüm çetin şartlarına rağmen bu dönemde yapılabilir. Ensar Vakfı'nın da ismiyle müsemma olarak, Ensar ruhuyla onlara kucak açıyor olmasından büyük memnuniyet duydum. İnsana yaptığımız yatırım, hiç boşa gitmeyecek, en karlı yatırımdır. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlık adına, kardeşlik ülkesine ektiğimiz her tohum, gelecekte bu coğrafyayı zenginleştirecek taze filizler olacaktır. Dünyada çok fazla acı var. Ama önemli olan, onları duyacak bir kulağa sahip olmak. Çok şükür ki, Türkiye bu konuda dünyanın en duyarlı ülkelerinden. Mazlum ve mağdurlara kapımızı açmakla kalmıyor, 160'dan fazla ülkeye götürdüğümüz insani yardımla, 'dünyanın en cömert ülkesi' sıfatını taşıyoruz. Gayrisafi milli hasılası bizden çok daha fazla olan nice ülke, bizim gerimizde kalıyor. Bu hepimiz için büyük bir gurur vesilesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada ülkelerin birçok sorunla mücadele ederken Türkiye'nin dimdik ayakta olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Coğrafyamız bu kadar çok sorunla mücadele ederken, Türkiye güçlü iradesiyle hala dimdik ayaktaysa, bunu, insani duruşun getirdiği berekete, masum ve mazlumların dualarına borçluyuz" dedi.

Ruhlara nefes aldıracak tek şey sanat

Şiddet dolu bir dünyada ruhlara nefes aldıracak tek şeyin sanat olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, Ensar Gönüllüleri'nin sanat alanında da hedefleri olduğunu memnuniyetle öğrendiğini söyledi.

Sanatın, ruh için en güzel terbiye aracı olduğunu, zulme, adaletsizliğe ve bayağılıklara karşı ruhu dayanıklı kıldığını, hislerin ve davranışların yücelmesini sağladığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Düşünebilen, toplumu anlayabilen bir nesil ancak sanat eğitimi ile mümkündür. Bu nedenle, çok isabetli bir kararla sanata olan desteği artırmalı, çocuklarımızı musikiden görsel sanatlara, edebiyattan klasik sanatlara yatkın biçimde yetiştirmeliyiz. Her birinin, kabiliyeti olan bir alanda kendini geliştirmesine fırsatlar sunmalıyız. Dün, Türkiye bu kadar güçlü değilken, samimiyetle çıktığımız yolda yeni bir ülke inşa ettik. Bugün, ülkemiz bu kadar ilerlemişken daha iyisini yapabiliriz. Yeter ki, azmimizi, birlik ve beraberlik şuurumuzu kaybetmeyelim, niyetlerimizi sahih tutalım."

Ensar Vakfı’nda kadınlar daha çok görev almalı

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Yasemin Darbaz Karaca, vakıfta kadınların daha çok görev alması istediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum günü olduğunu hatırlatan Karaca, "Bugün Vakfımıza özel ilgi gösteren, kadınların sivil toplum kuruluşlarında ve siyasette daha aktif rol alması için gayret gösteren, bizzat çaba harcayan Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin doğum günü. Allah'tan kendisine hayırlı sağlıklı uzun bir ömür diliyoruz. Başta milletimizin sonra da ailesinin başından Allah eksik etmesin" dedi.

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hatice Akıncı Yılmaz da kadınların vakfa olan desteğinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Yasemin Darbaz Karaca ve Hatice Akıncı Yılmaz, günün anısına Emine Erdoğan'a bir tablo hediye etti. Ardından Ensar Gönüllüleri buluşması Karaca ve Yılmaz'ın bilgilendirme sunumları ile devam etti.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri