Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş: 'Biz bu topraklara bağlıyız!'

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ensar Vakfı Kırıkkale Şubesi tarafından düzenlenen ‘Düşünce Dünyamızın Mimarlarını Tanıyoruz’ projesinin açılış törenine katıldı. Törende projenin önemine değinen Kurtulmuş, “Büyük Türkiye hareketinin diriliş ateşini hep birlikte yakacağız. El ele, gönü
GENEL MERKEZ
HABER
8 YIL ÖNCE
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş: 'Biz bu topraklara bağlıyız!'

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ensar Vakfı Kırıkkale Şubesi tarafından düzenlenen ‘Düşünce Dünyamızın Mimarlarını Tanıyoruz’ projesinin açılış törenine katıldı. Törende projenin önemine değinen Kurtulmuş, “Büyük Türkiye hareketinin diriliş ateşini hep birlikte yakacağız. El ele, gönül gönüle vererek daha büyük yükleri kaldırmak zorundayız” dedi.

Düşünce Dünyamızın Mimarları

Ensar Vakfı Kırıkkale Şubesi tarafından hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığınca kabul edilen ‘Düşünce Dünyamızın Mimarlarını Tanıyoruz’ projesi kapsamında eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu tarafından Necip Fazıl Kısakürek’in tanıtılacağı konferanslar serisinin ilki, 17 Şubat Çarşamba günü Nur Camii Külliyesi Konferans Salonunda düzenlen törenle açıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un yanı sıra; Vali Ali Kolat, Milletvekilleri Mehmet Demir Abdullah Öztürk, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Yeni nesile tecrübe aşılıyoruz

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda ilk olarak imam Kamil Laçin tarafından Kur’anı­ı Kerim tilaveti yapıldı. Daha sonra günün anlamını belirtmek üzere Ensar Vakfı Şube Başkanı Kadir Başer konuşma yaptı. Proje kapsamında açıklamalarda bulunan Başer, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nurettin Topçu, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Hayrettin Karaman gibi isimlerin yaptığı çalışmalar hakkında gençlere çeşitli bilgi verileceğini söyledi.

Belirlenen aylarda düzenlenecek

Vakıf olarak bu projeyi hayata geçirmekten dolayı son derece mutlu olduklarını vurgulayan Başer, “Amacımız, ilimizdeki ortaöğretim öğrencilerine toplumumuza fikirleriyle yön vermiş, bıraktıkları eserlerle günümüze ışık tutan ve geleceğe de ışık tutacak, milli ve manevi değerlerimizin timsali olan fikir ve düşünce dünyamızın bazı örnek şahsiyetlerini çok yönlü olarak tanıtmaktır. Bu amaçla her ay aşağıda isimlerini belirttiğimiz şair, yazar, düşünür ve fikir adamlarımızı karşılarında belirttiğimiz aylarda tanıtacağız” dedi.

Fikirlerimiz yeniden yeşerecek

Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez sözünü hayata geçirmek için çalıştıklarını dile getiren Başer, “Geçmiş ile gelecek arasında köprü kurarak, yeni yetişen gençliğimizin düşünce dünyamızın mimarlarıyla tanışmalarını, onların fikir ve düşüncelerini kavramalarına yardımcı olmaktır. Birinci önceliğimiz de gençlerimizin yabancı düşünür ve fikir adamlarının tesirinde kalmadan kendi fikir ve düşüncelerini kendi geçmişlerinden öğrenerek temellendirmelerine yardımcı olmaktır. Bu sayede yeni fikir ve düşünürlerimizin yeşermesine katkıda bulunmuş olacağız”şeklinde konuştu.

Emeği geçenlere teşekkür Etti

Başer’in konuşmasının ardından proje koordinatörü Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Adem Yıldırım, Necip Fazıl Kısakürek’in hayatı hakkında çeşitli bilgi verdi. Son olarak törene onur konuğu olarak katılan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş konuştu. Projenin yapımında emeği geçenleri tebrik eden Kurtulmuş, “İnşallah bundan sonraki süreçlerde de değerli şahsiyetleri Kırıkkaleli gençlerle buluşturacaksınız” ifadesinde bulundu.

Proje önemli bir çalışma olacak

Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nurettin Topçu, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Hayrettin Karaman gibi kişilerin ülke adına önemli işlere imza attığına dikkat çeken Kurtulmuş, “Bizler bu gibi değerli şahsiyetlerin ortaya koyduğu fikirlerine gereken saygıyı göstererek, onların bu eserlerini daha da ileriye taşıma gayreti göstermeliyiz.

Ensar Vakfı’nın tamda bu noktada yapmış olduğu bu proje geleceğe yönelik önemli bir çalışma olacaktır” dedi.

Halkın arasına fitne fesat soktular

Kurtulmuş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bir asır evvel doğuyu kötü bir yer olarak görerek, orayı yeniden dizayn etmek isteyenlerin siyasi hırsları, bir takım iktidarların üzerinden bizler hallaç pamuğu gibi dağıttık. Osmanlı’nın Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmadan önceki genişliği 4 buçuk milyon m2 kare idi. 20 yılda 4 buçuk milyon m2 kare topraklarımızı kaybettik.

Balkanlarda altı asır boyunca barış içinde yaşamış, balkanları yirmi yılda darmadağınık ettiler.”

İnsanlara oynanan oyun aynıdır

İnsanların arasına fitne ve fesat koyarak onların huzursuz olması için çalıştılar. İnsanları birbirleriyle savaşır hale getirdiler. Altı asır boyunca Osmanlı adaleti üzerinde yaşamış olan balkanlar, halen dikiş tutamıyor. Osmanlı adaleti içerisinde yaşamış olan geniş Ortadoğu coğrafyası daha fazla dikiş tutamıyor ve dağılmanın eşiğine doğru gidiyor. İnsanlar üzerinde oynanan bu çirkin oyunlar aynı oyundur. Bu milletin tarihinden, ruh kökünden ayrılmanız lazım diyerek içimizde bazı grupları, bazı elitleri kendi süreçlerinde kendi lehlerine kullananlar bu coğrafyanın gönül dünyalarını tarumar ettiler.”

Başörtülü kardeşimize hesap sorun yaşattılar

İnşallah sizler, bir büyük medeniyetin ikinci yürüyüşünden sonraki çöküş döneminden sonra üçüncü büyük yürüyüşün öncüleri olacaksınız. Büyük İslam medeniyeti iki büyük yürüyüş gerçekleştirdi. Birincisi peygamber ve sonrasındaki otuz yıllık halifeler döneminde saadet asrıdır. Bizler bu ülkede geçmiş yıllarda çok zor günler yaşadık. Bizim insanımız Allah demenin yasak olduğu, ezanın Türkçe okunduğu, başörtülü kardeşimizin üniversitede okuyamadığı, devlet dairelerinde iş bulamadığı günler yaşadık.”

Büyükdoğu yeniden adını duyuracak

Bir daha bölmeye çalışıyorlar, ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır. Allah’ın izniyle bu millet, bu değerler üzerinde yeniden ayağa kalkmaya başlamıştır. Şimdi bu medeniyetin büyük yürüyüşünü bu topraklarda inşallah temellerini birlikte atacağız.

Anadolu’dan başlayarak bütün büyük Doğu’ya dağıtacağız. Diriliş ateşini birlikte yakarak büyük Doğu’nun yeniden ayaklandığını herkese göstermiş olacağız.

Belirledikleri haritalar üzerinde gitmedik

Bizim bu çizgimizde Türkiye’de 150­200 yıldır gelen hâkim anlayışın, bu müstevrilerle gönül dünyaları itibariyle bu mandacı anlayışla ilgili dört temel fark vardır. Bizler, bu ülkede yaşayan insanlarımıza maneviyatçılığı asla terk etmeyiz. Bugünün değerlerine sahip çıkmadan asla başarılı olamayız. Biz bu topraklara bağlıyız. Geleceğimizi hiçbir zaman dışarıdan gelenlerin belirlediği haritalar üzerinde gösterilen yol üzerinde gitmedik. Bu ülkenin, bu medeniyetin çizmiş olduğu yol haritasında gizli olamaz” dedi. Konuşmaların ardından Vali Ali Kolat ve eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu tarafından günün anısına Kurtulmuş’a plaket takdim edildi.

Bu anayasa Türkiye’yi taşımıyor

Programın çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, anayasa komisyonu hakkında sorulan sorulara “CHP'nin buradan çekilmesini esefle karşılıyoruz, hiçbir şekilde doğru bulmuyoruz. CHP, bunu hiçbir şekilde millete anlatamaz” diye cevap verdi. Anayasa Mutabakat Komisyonuna ilişkin gelişmelerin sorulması üzerine Kurtulmuş, 1982'de anayasanın kabul edildiği ertesi gününden itibaren bu darbe anayasasının millet tarafından eleştirildiğini, bu anayasanın Türkiye'yi taşımadığını söyledi.

Çöp tenekesine atılması gerekir

Türkiye'nin sivil demokratik, toplumcu, özgürlükçü yeni bir anayasaya ihtiyacının olduğunu herkesin söylediğini belirten Kurtulmuş, "Bunu CHP de diğer partiler de söylüyor. Türkiye'de anayasa hakkında, siyasal hayatı hakkında ya da Türkiye'nin yönetimi hakkında fikri, sözü olan herkes ilk söze başladığında, 'Bu anayasa artık Türkiye'ye dar geliyor' diyor. Dolayısıyla şu dar gömleğin bu milletin sırtından bir an evvel çıkarılıp çöp tenekesine atılması lazım" ifadesini kullandı.

Görüşlerini dile getirsinler

Kurtulmuş, CHP’de dâhil olmak üzere bütün siyasi partilerin yeni bir anayasanın gerektiğini hatta CHP'nin, çok yerinde bir tespitle 'sadece anayasa değil aynı zamanda Türkiye'nin bütün anti demokratik mevzuattan da temizlenmesi gereğini' dile getirdiğine işaret etti. Kurtulmuş, milletin isteğini, milletin iradesiyle oluşan bu parlamentoda çözmek için adım atılması konusunda her türlü ön yargıdan uzak olarak, "Herkes eteklerindeki taşları döksün, sepetlerindeki pamuğu ortaya koysun.”

İnsanlar istediklerini beyan etsinler

“Kim sivil demokratik bir anayasa yapılması için ne biliyorsa, neye inanıyorsa inandığı şekilde söylesin. Bu anayasanın içeriğiyle ilgili de insanlar istediği şekilde görüşlerini ifade etsinler.

Sadece parlamentoda değil sivil toplum kuruluşları üzerinden topluma da yansısın. Aynı şekilde üniversiteler, araştırma merkezleri anayasayla ilgili görüşlerini dile getirsinler" dediklerini anlattı.

CHP fikirlerini söylemeden çekildi

Kurtulmuş, "Tam da böyle bir havayı yakaladığımızı zannettiğimiz bir anda, 1920'deki Teşkilat­ı Esasi'yi bir tarafa bırakırsanız Türkiye'nin siviller tarafından yapılmış bir anayasa metni olmadı. Dolayısıyla hep darbe ürünleriyle mi anayasa metinleri yazılacak? Gelin sivil irade yeni bir anayasa yapsın. Bu anayasa yapma iradesinden kaçan kim olursa olsun millet bunu görür ve cezalandırır. Çok net söylüyorum. CHP'nin yapmış olduğu hele hele başta sağlanmış olan bu anlayış birliğine, fikri birliğe yakışmadı, uygun olmadı.

Sivil, demokratik bir anayasa

Türkiye'nin bu kadar sıkıntıları varken Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarına devam ediyor olması, aynı zamanda Türkiye'de de ciddi bir şekilde siyasal kanalların açık olmasını da sağlayan bir müesseseydi. CHP'nin buradan çekilmesini esefle karşılıyoruz, hiçbir şekilde doğru bulmuyoruz. CHP, bunu hiçbir şekilde millete anlatamaz. Millet, CHP'yi anayasa kaçkını bir parti olarak görür. 'Tam da sivil, demokratik bir anayasa yapılacaktı, burada CHP fikirlerini söylemeden çekildi. Bu süreci, bir yerde sabote etti' diye millet bunu görür ve gereğini yapar."

Milletin isteğini yerine getirelim

Anayasa Mutabakat Komisyonunun oluşmasında AK Parti'nin yine demokratik tavrını ortaya koyduğunu belirten Kurtulmuş, “Şunu söylemedik, 'Bizim 317 tane milletvekilimiz var. Her parti milletvekiline göre bu anayasa komisyonunda temsil edilsin.' Bütün partiler, sayıları ne olursa olsun buna bakılmaksızın, üçer temsilci versin, ortak bir anlayış içerisinde anayasa yapılması için kollarımızı sıvayalım, tartışalım, bizim fikirlerimiz var, sizin de farklı fikirleriniz olabilir. Biz illa ki, 'Bizim fikrimiz budur. Bu olmazsa, olmaz' demiyoruz. Ama gelin ne olur bu milletin istediği, bu talebi yerine getirelim.”

Bütün bunları Milletimiz görür

“Türkiye'yi yeni bir anayasaya kavuşturalım. 'Hayır, biz bunu istemiyoruz. Biz bu anayasa yapım sürecinde yokuz' derseniz, aslında bunun Türkçe'de bir tane manası var. 'Biz Türkiye'nin demokratikleşmesi, demokrasi bakımından daha ileriye gitmesi sürecinde yokuz' demektir. Eğer siz yeni bir anayasa yapılmasını istemiyorsanız, yeni bir anayasa yapım sürecine katkıda bulunmuyorsunuz, bunun bir başka manası da şudur, 'Siz 1982 Anayasası'na retorik karşı olsanız da bu anayasanın değişmemesi gerektiğine inanıyorsunuz' Anayasası'na retorik karşı olsanız da bu anayasanın değişmemesi gerektiğine inanıyorsunuz' demektir. Bütün bunları milletimiz görür. Her şey milletin gözü önünde oldu. Keşke CHP böyle bir tavrın içerisinde olmasaydı."

Çekilmesini esefle karşılıyoruz

Türkiye'nin bu kadar sıkıntıları varken Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarına devam ediyor olması, aynı zamanda Türkiye'de de ciddi bir şekilde siyasal kanalların açık olmasını da sağlayan bir müesseseydi. CHP'nin buradan çekilmesini esefle karşılıyoruz, hiçbir şekilde doğru bulmuyoruz. CHP, bunu hiçbir şekilde millete anlatamaz. Millet, CHP'yi anayasa kaçkını bir parti olarak görür" dedi. 

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri