İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ensar Buluşmaları'nın konuğu oldu

Ensar Vakfı Ankara Şubesi’nin düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın açılış konferansının konuğu İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu.
ANKARA
HABER
8 YIL ÖNCE
 İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ensar Buluşmaları'nın konuğu oldu

Ensar Vakfı Ankara Şubesi’nin düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın açılış konferansının konuğu İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu.

30 Aralık Çarşamba günü; İçişleri Bakan Yardımcısı Sabahattin Öztürk, Ensar Vakfı Kurucularından İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Bingöl Eski Milletvekili Eşref Taş, Sincan Kaymakamı Salim Demir, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Çankaya Kaymakamı Aydın Ergün, Beypazarı Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Polatlı Kaymakamı Tunçer Polatlı, Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, Akyurt Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Ayaş Kaymakamı Hasan Balcı, Kalecik Kaymakamı Abdullah A. Öztoprak, Güdül Kaymakamı Fatih Arıkoğlu ve çok sayıda davetlimizin katıldığı konferans sonrasında konuğumuza teşekkür plaketi takdim edildi.

Program, Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Av. Ercan Poyraz’ın konuğumuz İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı takdimi ile başladı.  Poyraz;

“7 Haziran 2015 seçim sonuçlarıyla istikrarsızlık riski yaşayan Türkiye, milli iradenin 1 Kasım seçimlerinde sandıktan tek başına güçlü bir iktidar seçeneği üretmesiyle birlikte istikrar, güven ve normalleşme noktasında yeni kapılar aralamış, yeni ufuklar için güçlü bir zemin oluşturmuştur.” diyerek sözü konuğumuza bıraktı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala konuşmasına “Bir mefkûre için bir araya gelmişseniz eğer, o zaman içinde bulunduğunuz çağı dikkate almak zorundasınız. Bütün canlılar doğuştan kendilerinde var olan içgüdüye dayanarak çocuklarına bir taarruz olduğunda derhal harekete geçerler. İşte insan olmamızın sınırı buradadır. İnsanı insan yapan başkalarının yavrularına da bir saldırı varsa orada harekete geçmesidir.” diyerek başladı.

Bakan Ala konuşmasına “Genel bir değerlendirme ile kabaca bir kuzey güney dengesizliğinden söz edilebilir. Kuzey zengin, güneyde fakirlik diz boyu ama elmasın ve birçok doğal kaynağın olduğu Alan bir yerde zenginlik bir yerde. Doğal bir kaynağımız varsa ve zenginleşmek istiyorsanız kaynağı işleyeceksiniz. Bütün İslam dünyasının ekonomisini toplayın bir Almanya etmiyor. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Bir de Dünya doğu ve batı olarak kültürel değerler itibariyle tanımlanabilir. Batı dediğimizde kişisel, kültürel, ekonomik çıkarları hat safhada ve bunların hiçbirinin mukaddes değerleri yok. Doğu dediğimiz zaman ise mukaddes olmayan hiçbir değeri yok. “ diyerek devam etti.

“Aşırı bireyselleşmeye doğru giden dünyada, biz birbiriyle bu kadar zıt olanı, farklı olanı küçük kutularda cebimizde Taşıyoruz. Gelecek neslin artık fiziki coğrafyanın anlamını yitirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Başkalarıyla yüz yüze gelmeden sürdürülebilir bir dünyaya adım atıyoruz. Biz toplum olarak bu tespiti yaptıktan sonra kendimize, neler yapabileceğimizi sormalıyız.”

Ala “Bir yangın var ve siz diyorsunuz ki bu yangının dumanı bize gelmesin, bize düşen bu yangını yerinde söndürmektir. Selçuklunun, Osmanlının ve İslam dünyasının varisi olmak ve onun coğrafyalara getirdiği merhameti ve adaleti getirmek zorundayız. Bunu sadece kendimiz yaparak kalmamalıyız, bize umut bağlayan bütün ülkeleri aynı tecrübeyi yaşamaları için teşvik etmeliyiz. Biz adı barış olan bir dine mensubuz ve bu konudaki sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Ve bunu yaparken sadece bölgesel değil küresel düşünmeli, ona göre hareket etmeliyiz.” diyerek Türkiye’nin sorumluluklarına değindi.

Bakan Ala “Türkiye’nin önünde hedefleri var. Aynı dilden ağlıyor, aynı dilden gülüyoruz ve bu dili 1000 yıldır kullanıyoruz. Vatandaşla karşılaştığımızda bakışarak ve sarılarak dahi anlaşabiliyoruz. Böyle bir milletin yolunu beyhude uğraşlarla kesmek istiyorlar. Yeter ki 78 milyon bir mefkûre etrafında birleşebilsin ve bugün karşımıza çıkan sorunlar gelecek kuşakların da sorunları olmasın. Önümüzdeki dönem Türkiye’nin problemlerinin daha hızlı çözülebileceğine ve İslam dünyasında da bir iyileşme olacağına inanıyoruz. Şuan Dünya’daki diğer bölgelerdeki kardeşlerimizin de gözü bizim üzerimizdedir. O halde küçük meselelere takılıp kalmamak gerekiyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Basın mensuplarının salondan ayrılmasından sonra yapılan soru cevap kısmında gönüldaşlarımızdan gelen soruları cevaplayan Ala Ensar Vakfı’na teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Konuğumuza Ankara Başkanımız Av. Ercan Poyraz, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, İstanbul Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, İçişleri Bakan Yardımcısı Sabahattin Öztürk tarafından beraberce teşekkür plaketi takdim edildi.

Ayrıca program sonunda Ensar Vakfı Kurucularından İstanbul Milletvekili  Feyzullah Kıyıklık'a Ensar Vakfı Ankara Şubesi’ne katkılarından dolayı üzerinde Asır Suresi’nin yazılı olduğu tezhip tablo hediye edildi.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri