Ensar Vakfı Bandırma Şubesi ve Kız Öğrenci Yurdu yoğun ilgi ve katılımla açıldı

30 Aralık Çarşamba günü Balıkesir Ensar Vakfı gönüllüleri; Ensar Vakfı Bandırma Şubesi\'nin ve Ensar Vakfı Bandırma Kız Öğrenci Yurdu\'nın açılışında buluştu.
GENEL MERKEZ
HABER
6 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı Bandırma Şubesi ve Kız Öğrenci Yurdu yoğun ilgi ve katılımla açıldı

30 Aralık Çarşamba günü Balıkesir Ensar Vakfı gönüllüleri; Ensar Vakfı Bandırma Şubesi'nin ve Ensar Vakfı Bandırma Kız Öğrenci Yurdu'nın açılışında buluştu.

Yerel basının büyük ilgi gösterdiği Ensar Vakfı'nın açılışına Bandırmalıların yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Başkanı Edip Uğur, vakıf gönüllüsü ve TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Bandırma Müftüsü Süleyman Küçük, Bandırma Ak Parti Teşkilat Başkanı Alp Bostancı, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ve Ensar Vakfı Genel Merkez Koordinatörleri katıldı. 

Hayır ve bereket duaları eşliğinde kurdela kesimi sonrasında açılış programı sözlerin en güzeli olan Kuran'ı Kerim tilavetiyle başladı. Bandırma İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi Ahmet Bahadır Kasımay'ın Kuran'ı Kerim tilavetinin ardından İstiklal Marşı okundu ve program devam etti.

Selamla konuşması yapan Ensar Vakfı Bandırma Şubesi Başkanı Şakir Demirhan: Bandırma'da alan el değil veren el olmak için "Ensar" olduk. diyerek Ensar Vakfı'nın kuruluş amacını ve bu yolda Bandırma'da Bandırmalılarla birlikte el ele kol kola, omuz omuza yürüyeceklerini belirtti. Demirhan, gerçekleştireceklerieğitim faaliyetlerinden ve gençlere yönelik çalışmalarından bahsederek sözlerini sürdürdürdü.

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Balıkesir Halkına ihtiyaç duyduğu Sivil Toplum Kurumu hizmetlerini sunacağız, diyerek sözlerine başladı ve normalleşme sürecinde olan ülkemizde toplulukların söz sahibi olmalarının doğal hakları olduğunu ve her insanın bir cevher olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Dilberoğlu normalleşme sürecinde STK'ların öneminden bahsetti ve toplumun her alanında iyi işlerin, iyi insanlarla iyi insanların ise değerlerine sahip çıkmasıyla ve birlikte hareketle daha güzel yarınlara imza atacaklarını dile getirdi.

Bilal Erdoğan yaptığı konuşmada, "Şu an çok gayretli bir şekilde Türkiye'nin her tarafında ve her ilçesinde şubeler, yurtlar açıyoruz. Birçok arkadaşımızın vazife aldığı ve hakikaten çok zaman beraber çalışmalar yaptığımız bir vakfımız. Ensar Vakfı bugün önemli çalışmalara imza atan bir hale gelmiş durumda. Hen Amerika'da hem İngiltere'de, hem de Avrupa'nın çeşitli yerlerinde bunları devam ettirme azmindeyiz. Vakıf kültürümüz adeta bizim yitik malımız. Çünkü Osnamlı en ihmal edilmiş alanlarda dahi vakıflar kurmuştur. Sokak kedisinden kuşuna kadar onların ihtiyaçlarını gözetmiş bir imparatorluktu. Bizler de bu imparatorluğun torunları olarak bu tür vakıf çalışmalarının, bu tür sivil toplum kuruluşlarının yeşermeye başladığını, güçlenmeye başladığını görüyoruz. Bunu elbette çekemeyenler oluyor. Tabiri caizse bel altı vuruyorlar, ama biz bir yandan hukiki mücadelemizi verirken, bir yandan da hizmetimizin aksamaması ve çalışmalarımızın devam etmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu hizmetler, bu çalışmalar, Anadolu insanının katkısı, emeği, muhabbeti, şevki olmasa bu noktalara gelmez. Şu anda Türkiye'nin her tarafında insanlar çocuğunun daha iyi şartlarda eğitim görmesini istiyor. Ve bizler sivil toplum olarak devletin elinin uzanamadığı yere uzanma gayretini gösteriyoruz. Zaten sivil toplumun vazifesi de devletin kamu hizmetlerine destek olmaktır. İnsanları sosyalleştirmeye, bir arada hayır işlerinde yoğrulmaya organize etmektir" diye konuştu. STK çalışmalarına vakit ayıramayan kişilere ise Erdoğan; Hiç olmazsa çocuğunuzun okulunda, okul aile birliğine üye olun, diyerek sivil insiyatifin önemine dair sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise: "İnançlı bir neslin yetişmesini her zaman destekleyeceğiz." diyerek toplumun dinamiğini oluşturan gençlere yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Ensar Vakfı gibi vakıf ve derneklerin Halk tarafından Halk için oluşturulduğunu söyleyen Uğur; STK'lar insanların tek yürekle birlikte hareket ettiklerini, ve seslerini daha geniş alanlara duyurabildikleri önemli oluşumlardır, dedi.

Hayır ve bereket duasıyla açılış programı sona erdi. Katılımcılar Ensar Vakfı Bandırma Şubesi'nin faaliyet alanlarını ve Kız Öğrenci Yurdunu gezerek bilgi aldılar.

Haber Gelerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 37 Kız ve 25 Erkek Yurdu ile toplamda 62 yurtta 6712 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.