Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması Konuşması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması Konuşması
GENEL MERKEZ
HABER
8 YIL ÖNCE
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması Konuşması

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmacı olarak katıldığı Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması'nın ikinci oturuma ulusal basın büyük ilgi gösterdi. Besmele ve dua ile konuşmasına başlayan Başkan Görmez, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve STK İlişkileri" üzerine Medeniyet ve Kültür çerçevesinde; Asr'ı Saadet'ten Semerkand'a, Endülüst'ten Osmanlıya, Latin Amerika'dan Afrika İslam Medeniyetine günümüz üzerinden bir analizle katılımcılara aydınlatıcı bir sunumda bulundu. 

Başkan Görmez, İslam dini ile coğrafyasının ve tüm Müslümanların tarihin en zor süreçlerinden geçtiğini belirtti ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Tarihte Müslümanların tüm insanlığın yüz akı olan medeniyetler kurduğuna dikkati çeken Başkan Görmez, bunların tarihsel süreçte bir bir çöktüğünü ve yok olduğunu anlattı.

“Müslümanlar Endülüs’te 8 asır insanlığa ışık saçtı.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Müslümanların Endülüs'te 8 asır insanlığa ışık saçtığını, dünyanın en parlak medeniyetini kurduğunu dile getirerek, ilimde, fikirde ve düşüncede adeta bir sıçrama yaşattıklarını söyledi.

Avrupa'nın göbeğinde İspanya'da, Gırnata'da, Kurtuba'da, Marsilya'da hâkim olan Endülüs medeniyetinin 8 asırlık hakimiyetten sonra yok olduğunu ifade eden Başkan Görmez, her Müslümanın, bu medeniyetin nasıl ve neden yok olduğu üzerinde durarak bundan ibret alması gerektiğini anlattı.

Başkan Görmez, Maveraünnehir'de de Müslümanların büyük bir medeniyet kurduğunu, birçok ilim adamının bu medeniyet alanında yetiştiğini dile getirerek,"Bugün bizim, çocuklarımıza 'Endülüs Medeniyeti nasıl yok oldu? Maveraünnehir Medeniyeti nasıl yok oldu? diye anlatmamız lazım. Nasıl yok oldu? Yine ihtilafa düştüler, basit meselelerden dolayı kavga ettiler" dedi.

"O tali yollar koca Osmanlı'nın yıkılışında kullanılan en büyük alet oldu."

Konuşmasında Hz. Muhammed'in bir hadisine de atıfta bulunan Başkan Görmez, şunları söyledi:

"Allah Resulü, bir gün eline bir hurma çubuğu almıştı, oturdu yere, şöyle uzun bir çizgi çizdi. Sonra o çizgiden ayrılan birtakım çizgiler çizdi. Allah Resulü kum üzerine ümmetine mesaj vermek üzere hurma çubuğuyla büyük bir çizgi çizdi ve ashabına, 'Burası İslamın ana yoludur' dedi. 'Bu yoldan zaman içerisinde ayrılacak tali yollar olacaktır' dedi. 'Sizi bu ana yol üzerinde bırakıyorum, bu tali yollara sapmayın, hele hele bu yolların ana yolu işgal etmesine izin vermeyin' dedi. İşte bu yüzyılın başında Hicaz bölgesinde o tali yollar ihdas edildi. Bugün Müslümanlar olarak, biz o günlerde ihdas edilen o tali yolların acılarını çekiyoruz. O tali yolların getirdiği yanlışların hesabını çekiyoruz. Çünkü o tali yollar ana yolu işgal etmek üzere kuruldu. Kimisinin selefilik dediği, kimisinin başka isimlerle andığı, ne olursa olsun, bütün bunlar ana yoldan ayrılan tali yollardır. O tali yollar koca Osmanlı Devleti’nin yıkılışında kullanılan en büyük alet oldu."

“Irak ve Şam'da sadece insanlar katledilmedi, tarih boyunca inşa ettiğimiz o büyük medeniyet yok oldu.”

Ortadoğu'daki Körfez Savaşları, İran-Irak savaşı, Irak'ın işgali ve Suriye'deki savaş nedeniyle yaşanan acıların, bu bölgelerde Hz. Muhammed'den bu yana kurulan, âlimlerin, büyük insanların oluşturdukları o medeniyetlerin yerle yeksan olmasına yol açtığına işaret eden Başkan Görmez, "Irak ve Şam'da sadece insanlar katledilmedi, tarih boyunca burada inşa ettiğimiz o büyük medeniyet yok oldu. O büyük medeniyeti yok ettiler" diye konuştu.

“Yıkılan medeniyetleri yeniden ayağa kaldırma potansiyeline sahip tek bir coğrafya kaldı. O da Anadolu İslam coğrafyasıdır.”

Sömürgelerle Afrika'da kurulan medeniyetin de ortadan kaldırıldığını anlatan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şu değerlendirmede bulundu:

"Daha dün hep birlikte Mali'de, İslam adına işlenen o büyük cinayetleri izlerken her birimizin hafızasından mutlaka Timbuktu geçmiştir. Timbuktu halen Mali'de İslam’ın en büyük eserlerini bağrında bulunduran büyük yazmalar kütüphanesinin olduğu şehirdir. Orada ne muhteşem medeniyet eserleri ortaya çıkmıştı. Ama Afrika da yok oldu. Afrika İslam medeniyetini de yok ettiler. Tüm bu dünyalara umut olarak kalan ve yıkılan bu medeniyetleri yeniden hareket geçirerek ayağa kaldırma potansiyeline sahip bir tek coğrafya kaldı. O da Anadolu İslam coğrafyasıdır."

“Son 20-30 yılda katledilen 11 milyon Müslüman var.”

Başkan Görmez, bu topraklarda yaşayan her Müslümanın bunun muhasebesinde bulunarak ve bugüne kadar yapılanları gözden geçirerek gelecek yıllara yönelik projelerini hazırlaması gerektiğini söyleyerek,"Biz sadece kendimizden hesaba çekilmeyeceğiz, aynı zamanda bütün bu dünyalarda bize umut bağlayan insanların da hesabını vereceğiz. Son 20-30 yılda gönül coğrafyamızda, bu coğrafyada katledilen 11 milyon Müslüman var. Tüm bunların hesabını vereceğiz, hep birlikte vereceğiz. Onun için çalışmalarımızı yaparken İslam dünyasının içerisinden geçtiği bu süreçleri daima göz önünde bulundurmamız lazım. Bu tali yollar ana yolu işgal ediyor. Bu tali yolların ana yolu işgal etmesine izin vermememiz lazım. Bunu ilimle, hikmetle, marifetle, güçlü bir eğitimle yaparız."

Ensar Vakfı Şubeleri 2015 Büyük Türkiye Buluşması'nın detayları için tıklayın.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri