Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu: "Haklarımızı helal etmiyoruz."

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu , çalışmaları, projeleri ve Paralel Devlet Yapılanması'nın vakfa yönelik faaliyetleri hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 6 Ağustos Cuma günü gerçekleşen röportajda Dilberoğlu Ensar Vakfı’nın görüşlerini belirtti.
GENEL MERKEZ
HABER
8 YIL ÖNCE
Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu: "Haklarımızı helal etmiyoruz."

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu , çalışmaları, projeleri ve Paralel Devlet Yapılanması'nın vakfa yönelik faaliyetleri hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 6 Ağustos Cuma günü gerçekleşen röportajda Dilberoğlu Ensar Vakfı’nın görüşlerini belirtti.

Paralel yapı ile mücadeleyi milli bir dava olarak gördük

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Paralel Devlet Yapılanması ile mücadeleyi milli bir dava gördüklerini belirterek, "'Vatana ihanet derecesine gelecek büyük haksızlıklar ve alçaklıklar var' dedik. Bundan sonra da hükümet bu mücadeleyi sürdürecekse biz buna destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Vakfın 1979'da kurulduğunu hatırlatan Dilberoğlu, o tarihten günümüze kadar "Din ve değerler eğitimi" alanında faaliyet gösterdiklerini söyledi.Dilberoğlu, Türkiye genelinde 150'yi aşkın şubeleri olduğunu dile getirerek, tamamen sivil bir inisiyatif olduklarını anlattı. Vakfın hâlihazırda binlerce bursiyeri olduğunu aktaran Dilberoğlu, "Geçen yıl 6 bin olan yurt kapasitemizi bu yıl 8 bine çıkardık. Sivil inisiyatifler sayesinde, bağışçılarımızın katkıları ölçüsünde ülke genelinde yurt, ev ve apart hizmeti vermeye çalışıyoruz. Aileler çocuklarını güvenli ortamlarda, güvenecekleri kişilere emanet etmek istiyorlar. Bizim de kendimize göre bir hinterlandımız var ve buna göre, aileler, çocuklarını nereyi kazanırsa kazansın bu marka altına verebiliyorlar" diye konuştu.

Sivil oluşumların bir ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktığını belirten Dilberoğlu, şöyle devam etti: "Ensar Vakfı'nın kuruluşu da böyledir. Kamuoyunun tanıdığı kurucularımız var. 1979'da o dönem için düşünüldüğünde Türkiye'nin askeri darbe dönemlerinin yoğun yaşandığı, üniversite eğitimlerinin ve barınma hizmetlerinin sıkıntılı olduğu, öğrencilerin gelişimiyle ilgili kaynakların çok kısıtlı olduğu zamanlarda bu insanlar bir araya gelerek vakfı kurmuşlardır. O tarihte başlayan hizmet, bugün elliye veya yüze katlandı. Darbe dönemleri, '28 Şubat', 'e-muhtıra' dönemleri, muhafazakâr veya din ve değerler alanında hizmetler veren vakıfların görüşleri itibarıyla çok zorlandığı yıllarda faaliyetler bayağı bir sekteye uğramış. Allah'a şükür bunlar çok ağır yaptırımlar değildi. Bunlar, şubelerin kapatılması, yöneticilerin azillerinin istenmesi ve ceza davalarıyla yapılan yıldırmalardı.

17-25 Aralık'tan sonra insanlar güvenilir yurt aradı

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dilberoğlu, Paralel Devlet Yapılanması ile mücadelenin kendilerini iki hususta etkilediğini belirterek, şöyle devam etti: "Bu yapı ortaya çıktığında insanımız çok büyük bir boşlukta kaldı. Aslında biz, kaynaklarını büyük manada yurtçuluk faaliyetlerine ayırmış bir vakıf değiliz. 17-25 Aralık süreçlerinden sonra insanlarımız çocuklarını teslim edecek, gerçekten güvenecekleri yerleri aradıkları için biz de yurt faaliyetlerimize ağırlık vermek durumunda kaldık. Kapasiteyi her yıl yüzde 20-30 artırmaya çalışıyoruz. Bu sürecin ilk etkisi böyle oldu. Bir de hak etmediğimiz birtakım ithamlara maruz kaldık. 36 yıllık geçmişi olan vakfın gönüllü hizmeti üreten birçok insanı olması, imam hatip camiasına yönelik çalışmalarımız... Bunların en önemlisi, hükümetin vakfa yönelik kayırmaları olduğu yönündeydi. Tahsis veya devletle bir proje yaptığımız zaman bunları bir iltimas olarak gösteren imalar vardı." Dilberoğlu, vakfın Milli Eğitim Bakanlığıyla yaptığı projelerin, "Milli Eğitimi dizayn" çabaları olarak gösterildiğine işaret ederek, kamuoyunda bu yönde algı oluşturulmak istendiğine işaret etti.

Bu tezgâhı kuranlara hakkımızı helal etmiyoruz

Faaliyetlerinin sivil toplum çerçevesinde ve devletin yükünü azaltmak amacıyla yapıldığını yineleyen Dilberoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Özellikle yaptığımız toplantıların bazıları, 'paralel yapı' denilen örgüt tarafından dinlendi. Medyaya veya buna muhalif olacak siyasi partilere servis edildi. Bu anlamda bizim için büyük bir mağduriyet oldu. Hak etmediğimiz algı oluşturuldu. 36 yıllık bir vakfa bu ithamı yapmak büyük bir haksızlık. Biz kıyamete kadar bu hizmetin yürümesi konusunda bir irade taşıyoruz. Bugün o olmuş, yarın bir başkası olmuş çok önemli değil. Şu an bizimle uyumlu çalışan, olması gerekeni yapan bir hükümetle ilgili bir algı çalışması yapıldı. Biz de bunu kırmaya gayret ettik. Bu anlamda bu ithamı yapanlara, bu tezgâhı kuranlara, bu iftirayı atanlara hakkımızı helal etmiyoruz.

Vakıfçılık hizmeti, Allah rızası için yapılır

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dilberoğlu, tamamen sivil bir inisiyatif olduklarını belirterek, yurt ve burs imkanı sağladıkları öğrencilerin sonraki hayatlarının takibini yapmadıklarını kaydetti. Faaliyetleri Allah rızası gözeterek icra ettiklerini dile getiren Dilberoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Bunlar, bizim işimize yarar, yarın hâkim, savcı, polis olurlar, bunları kendi amaçlarımız doğrultusunda kullanırız, diye düşünmedik. '36 yıllık süreçte kimlere burs vermişiz. Onlara geri dönüp bakalım. Bir yerde vali, zengin bir iş adamı olmuşlarsa burslara vicdanen destek olurlar' diye düşündük. Baktık ki vakıf böyle bir envanter tutmamış. Biz, insanlara burs verirken 'Bu kadar hâkime, bu kadar polise verelim, yarın bunları kullanırız' diye bir düşünce içerisinde olmadık. Bundan sonra da olmayacağız, vakıfçılık hizmeti Allah rızası için yapılır.

Paralel yapı kendi dışındakilere husumet besledi

Dilberoğlu, Ensar Vakfı'nın Paralel Devlet Yapılanması tarafından rakip olarak görüldüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Sadece Ensar Vakfı değil, kendi potansiyeline rakip olacak bu alandaki bütün grup, cemaat ve sivil toplum kuruluşlarına karşı büyük-küçük, gizli-aşikar husumet içerisinde oldular. Bunu faaliyetlerimize karşı yaptıkları tutumlardan anlayabiliyoruz. Kendi faaliyetlerini kutsayıp bizim faaliyetlerimizi kötüler tarza yaklaşımlarından ve algı çalışmalarından bunu anlıyoruz. Bunun zirve yaptığı nokta ise bizim imam hatip okullarıyla ilgili yapmış olduğumuz, kaliteyi artırmak için gönüllü katılımla yapılan toplantıları bir şekilde dinleyip bunun CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin eliyle medyaya duyurulmasıydı. O toplantıda bulunan Bilal Erdoğan ve vakıf üzerinden 'Milli Eğitime yön veriliyor' algısı oluşturmaya çalıştılar.

Haklarımızı helal etmiyoruz

Yapılanları unutmayacaklarını kaydeden Dilberoğlu, "Bu dünyada ve ahirette haklarımızı helal etmiyoruz. Hukuki anlamda yapılacak her türlü müracaatın arkasında ve takipçisi olacağız. Hakkımızı yedirmeyeceğiz" dedi. Dilberoğlu, 17-25 Aralık'tan önce de Paralel Devlet Yapılanması'nın vakfa yönelik faaliyetlerinin olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Bunlar, bu tarz işlemleri büyük bir gizlilik içinde yaptıkları için, bunları o dönemlerde anlayamıyorduk. Geçmişe baktığımızda 36 yıllık bu vakfın bürokraside bir ya da iki gönüllüsü varken, bu yapının ise binlerce polisi, hâkimi, savcısı ve üst düzey bürokratı var. Bunlar eliyle, kamuyla işi olan pek çok vakıfların birçok talebinin kadük bırakıldığına şahit olduk. Bir yerin tahsisi, kullandırılması ve projenin onaylanmasıyla ilgili hangi bakanlıkla olursa olsun çıkan sorunların arkasında 'Paralel Yapı'nın bürokratları vardı. Bunlar, kendi düşünce dünyalarına uygun sivil toplum kuruluşu ve derneklere kamu kaynağını açmış ve çok büyük usulsüzlükler de yapmışlar. Biz ise bunlardan bihaber iyi niyet içerisinde bunların yanında çok küçük kalacak talepleri de dile getirmekte zorlandık. Bizim gibi vakıfların kamuyla işbirliği yapmasını engellediklerini geriye bakınca anlıyoruz. İmzalarını ve yetkilerini kullanarak taleplerimizi reddetmiş ve bizi inkâr etmişler. Bunun bilinçli yapıldığını geriye dönük olarak algılıyoruz.

Vatana ihanet ve alçaklıklar var

Bir sivil toplum kuruluşu olarak Paralel Devlet Yapılanması ile mücadele çalışmalarına destek vereceklerini anlatarak, şu değerlendirmede bulundu: "Bu yapıya yönelik irade açıklayan ve mücadele edeceğini söyleyen bir siyasi hareket var. Biz, bu hükümetin bu yolda yaptıklarını destekler mahiyette Milli İrade Platformu adıyla oluşturulan bir platforma destek verdik. Bunu milli bir dava gördük. 'Vatana ihanet derecesine gelecek büyük haksızlıklar ve alçaklıklar var' dedik. Bundan sonra da hükümet bu mücadeleyi sürdürecekse biz buna destek vermeye devam edeceğiz. Bu bir dava sürecine dönerse, yetkili organlarımızla görüşüp, karar alıp buna müdahil oluruz."

Dilberoğlu, yakın vadede şubeleşmeye çok önem verdiklerini anlatarak, şube kurarak hizmet üretmek isteyenlere de fırsat verdiklerini belirtti. İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde yurt ve ev taleplerine yetişemediklerini aktaran Dilberoğlu, devlet kadar olmasa da iyi bir hizmet vermeye çalıştıklarını anlattı. Dilberoğlu, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik projeler hazırladıkları bilgisini vererek, bu alanda da mevcut sayıyı artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri