Ankara Ensar Buluşmaları'nın Bu Haftaki Konuğu Cemil ÇİÇEK

TBMM Başkanı Sn.Cemil Çiçek
GENEL MERKEZ
HABER
9 YIL ÖNCE
Ankara Ensar Buluşmaları'nın Bu Haftaki Konuğu Cemil ÇİÇEK

Ensar Vakfı’nın her hafta düzenlediği Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu TBMM Başkanı Sn. Cemil ÇİÇEK oldu. Türkiye’de “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” konusuna değinildi.

Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan ERTEM, İŞKUR Genel Müdürü Sn. Nusret YAZICI, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Sn. Davut GÜNEY, Maliye Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah CANTİMUR, TETAŞ E. Genel Müdürü Sn. Münip KARAKILIÇ, Ensar Vakfı Çankaya Şube Başkanı Sn. Mustafa ULUDAĞ,Ensar Vakfı YenimahalleŞube Başkanı Sn. Bayram Ali KELEŞ, Ensar Spor Kulübü Başkanı Nihat DEMİR,ilk imam hatip okulu mezunlarından Sn. Nuh Mehmet SOLMAZ hocamızve çok sayıda davetlimizin katıldığı konferans sonrasında konuğumuza Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Av. Ercan POYRAZ tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Program,Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Sn. Av. Ercan POYRAZ’ın konuğumuz TBMM Başkanı Sn. Cemil ÇİÇEK’i takdimiyle başladı. Sn. POYRAZ;

“Türk siyasi geleneği II. Meşrutiyet’te büyük bir değişim yaşamıştır. 13 farklı siyasi partinin kurulduğu bu dönemde, Bab-ı Ali Baskınına kadar, çok değerli ve özgün tecrübeler edinilmiştir.

1912’den 1922’ye kadar neredeyse aralıksız devam eden savaş döneminde, ülkemizin hem maddi kaynakları hem de yetişmiş insan kaynakları büyük bir inkıtaa uğramıştır. Dünyada da devrimsel değişimlerin yaşandığı bu süreçte ülkemiz, büyük bir toplumsal ve düşünsel değişim geçirmiştir. Fakat tabir-i caizse gelen her bahar, bir askeri müdahale ya da toplum mühendisliği eliyle kışa dönüştürülmüştür.

Ulu Hakan Sultan Abdülhamit Han’ın “Yatağından taşan” bir nehir benzetmesini yaptığı ülkemiz, yıllarca, darbe yasaları ve anayasalarıyla kısır siyasi sistem çıkmazlarında oyalanmıştır.

İlk olarak Merhum Turgut Özal’ın ortaya attığı Başkanlık Sistemi, her zaman heyecan veren bir tartışma olarak az ya da çok gündemde kalmıştır. Koalisyon dönemlerinin karmaşa ve idaresizlik hali, darbe anayasalarının garip bir şekle getirdiği yönetim sistemi, bu tartışmaları körükleyen kötü tecrübeler olmuştur.

Bugün, yüzyıllık tecrübeyle, yeni bir anayasa ve etkin bir yürütme gücünü milletin emrine vermek, “Yatağından taşan” nehrin önündeki engelleri kaldırmak için tarihi bir fırsattır.

Yakın tarihimizin hem tanığı hem aktörü olan, Merhum Turgut Özal ile başlayan değişim sürecinde aktif görevler almış, bu önemli tecrübeleri ile kritik süreçlerin yaşandığı bir dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı görevine seçilen, konuğumuz, Sn. Cemil ÇİÇEK Yozgat'ta doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Bir süre serbest avukatlık yaptıktan sonra Yozgat Belediye Başkanlığı yapmıştır. 18. dönem Yozgat ve 20, 21, 22, 23 ve 24. dönemlerde Ankara Milletvekilli seçilmiş, TBMM'de Uzlaşma Komisyonu ve Anayasa Komisyonunda görev yapmıştır.

Merhum Turgut Özal tarafından kurulan hükümetlerde Devlet Bakanı ve kısa bir süre için Sağlık Bakanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz hükümetlerinde de Devlet Bakanlığı görevini yürütmüştür.

Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katılarak, 58. ve 59. Hükümette Adalet Bakanı olarak görev yapmıştır. 60. Hükümette Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev yapmıştır. Sn. ÇİÇEK, 24. Dönemde, 4 Temmuz 2011 tarihinde TBMM Başkanı seçilmiştir.İngilizce ve Fransızca bilEN Sn. ÇİÇEK evli ve üç çocuk babasıdır.”

diyerek takdim edip sözü Sn. ÇİÇEK’e bıraktı.

“Siyaseti vatana hizmet olarak anlıyorsak eğer, lise sondan itibaren bu işle uğraşıyorum,” diyerek sözlerine başlayan Sn. ÇİÇEK, 50 yıllık siyasi tarihte birçok şeyi gördüğünü belirtti. “Ancak bu son 50 yılla ilgili söylenenler, yaşananların yüzde ellisi bile değildir, dinlediklerimizi ihtirazi kayıtla kabul etmemiz doğru olur.” diyerek sözlerine devam etti. Sn. ÇİÇEK, siyasetin yol haritasının toplumların geçmişte yaşadığı tecrübeler olduğunu, Türkiye’nin yaşadığı tecrübelerden yeterince ders çıkarmadığı için aynı acıları defalarca yaşadığını ifade etti.

“Türkiye demokrasiyi tercih etmiş ama bir takım eksiklerimiz var. Demokrasini üçayağı vardır. Birinci ayak, hukuk ayağıdır. Mevzuat, temel hak ve özgürlükler, sivil toplum gibi hukuki alt yapılar tamamlanmalıdır. Ancak sadece hukuk, demokrasi için yeteri kadar fayda sağlamıyor. Bir de gelişmiş demokrasilerde, kültür ve ahlak ayağı var, biz de en zayıf olan bu ikisidir.”

Demokrasiyi tercih edişimizin sebebinin, ülkeyi daha ileri taşımak olduğunu belirten Sn. ÇİÇEK coğrafya itibari ile de buna ihtiyacımız olduğunu belirtti.Sn. ÇİÇEK;“Bu coğrafyada mutlak surette güçlü bir devlet ve güçlü bir millet olarak varlığımızı sürdürebilmemiz için siyaset alanında güçlü olmamız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz 2023’ü planlarken rakiplerimiz 2050’yi planlıyor. O yüzden 2023 bir bitiş noktası değil bir ara istasyondur.” dedi.

“Türkiye 2023’ü nasıl gerçekleştirecektir? Bunu için iyi bir devlet yönetimine ihtiyaç vardır. Devlette siyaset eliyle yönetilmelidir. Siyasette ise istikrara ihtiyaç vardır. Türkiye’nin kalkınma rakamlarına baktığımızda tek başına iktidarların olduğu dönemlerde Türkiye belini doğrultmuş ve belli hedefleri yakalamıştır. Koalisyonun olduğu dönemlerde sık sık hükümet değişiklikleri olmuş, kalkınma rakamları küçülmüştür. Türkiye’de siyasi istikrar, kalkınmanın oksijenidir. Demokrasi aslında uzlaşma meselesidir. Ama biz toplum olarak uzlaşma kültürünü gerçekleştiremedik. Ben siyasetin yumruk sıkma değil el sıkma olduğunu Sn. Turgut Özal zamanında öğrendim.” diyerek sözlerine devam eden Sn. ÇİÇEK, siyasi istikrar için bir partinin tek başına iktidar olmasını istediklerini, ancak bunu yeterli olmadığını da 2008 yılında açılan parti kapatma davasıyla gördüklerini ifade etti. Bu dönemde Türkiye’nin çok şey kaybettiğini belirtti.

“2023 hedeflerine ulaşmak için gerekli olan ikinci argüman ekonomik istikrardır. En az ikisi kadar önemli olan üçüncü argüman hukuki istikrardır.”

Hem mevzuat hem de uygulamada hukuki istikrarın gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Sn. ÇİÇEK,hukukuygulanırken kimsenin ideolojisine ve mensubiyetine göre karar verilemeyeceğini belirtti.

Son istikrar konusunun “Bürokratik istikrar” olduğunu belirten Sn. ÇİÇEK, bürokraside olması gerekenin ehliyet ve liyakat olduğunu belirtti. “Emaneti ehline vermediğimiz zaman bunun cezasını hepimiz çekeriz.” diyerek sözlerine devam etti.

Sn. ÇİÇEK, acımasız bir rekabet içerisinde olan Türkiye’nin güçlü bir devlet olmak için bilgiyi kullanan değil bilgiyi üreten bir devlet olması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarına bütçede büyük bir pay vermeye çalıştıklarını belirtti.

“Yatırımlar için kaynak ayıracaksak tasarruflara dikkat etmemiz gerekir. Çin her yüz lirasının elli iki lirasını, Hindistan otuz beş lirasını, AB ülkeleri yirmi dört lirasını tasarruf için ayırıyor. Ancak biz Türkiye olarak her yüz liramızın on üç lirasını tasarruf ediyoruz. On üç lira tasarruf eden bir ülke oradan buradan borç para bulmak zorunda kalır. Bu yüzden kalkınmış ülkelerdeki tecrübeleri dikkate alarak tasarrufu biraz daha yukarılara çıkarmamız gerekmektedir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yapılan soru cevap kısmında gönüldaşlarımızdan gelen soruları cevaplayan Sn. ÇİÇEK Ensar Vakfı’na teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı. Ensar Vakfı Çankaya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Özcan Güngör’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle Ensar Buluşmaları son buldu.

Başkanımız Sn. Ercan POYRAZ, konuğumuz TBMM Başkanı Sn. Cemil ÇİÇEK’e, 28 Şubat döneminde çıkarılan 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim kanununa ret oyu verdiği için partisinden kesin olarak ihraç edilen tek milletvekili olması hasebiyle tüm imam hatip camiası adına teşekkürlerini sundu.

Konuğumuza, Ankara Şube Başkanımız Av. Ercan POYRAZ, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan ERTEM, İŞKUR Genel Müdürü Sn. Nusret YAZICI,Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Sn. Davut GÜNEY, Maliye Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah CANTİMUR, ilk imam hatip okulu mezunlarından Sn. Nuh Mehmet SOLMAZ hocamız tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri