Diyarbakır Gençlik Evi'nin Tanıtım Toplantısı

Diyarbakır Ensar Vakfı Gençlik Evi\'nin tanıtım toplantısına büyük ilgi!
GENEL MERKEZ
HABER
9 YIL ÖNCE
Diyarbakır Gençlik Evi'nin Tanıtım Toplantısı
26 Nisan Pazar günü Diyarbakır'da, Ensar Vakfı'nın "Gençlik Evi" uygulama merkezinin proje tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya, bölge Kanaat Önderleri, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksu, İstanbul Milletvekili ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Feyzullah kıyıklık, Milletvekilleri, Milletvekili Adayları, daire müdürleri, STK temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve basın mensupları katıldı.

Bakan Cevdet Yılmaz: "Bizim kalkınma anlayışımız insan odaklı, Ensar Vakfı da insana yatırım yapmaktadır"

Toplantıda  konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’de 28 Şubatların yaşandığını ve bunların etkisinin hala sürdüğünü belirterek, “Temizle temizle bitmiyor ancak hükümetimiz son 12 yılda büyük oranda o tortuları ortadan kaldırdı” dedi.

Bakan Yılmaz: Dünyada yaşanan adaletsizliklerin herkesin malumu olduğunu anlatan Bakan Yılmaz, şunları söyledi: "Geçen günlerde Akdeniz'de Avrupa'ya göç etmeye çalışırken vefat edenleri hep birlikte gördük. Bir taraftan modern dünyanın ne kadar geliştiğini, ne kadar zenginleştiğini anlatıyoruz diğer taraftan da Akdeniz'de zengin bir coğrafyaya ulaşmak için hayatını ortaya koyan insanlar var. Bir diğer taraftan Suriye ve Irak'ta yaşananları hep birlikte görüyoruz. Oradan kaçan insanlara kucak açan Türkiye gibi ülkeleri görüyoruz. Büyük zenginlikleri olduğu halde bu insanlara el atmayan bir dünya da görüyoruz. Bunları hep birlikte düşünmek zorundayız. Ensar ruhunu bütün insanlığa daha iyi anlatmak durumundayız. Bütün dünyanın bu ruha ihtiyacı var. Bugün dünyada günlük olarak bir doların altında harcama ile yaşayan bir milyara yakın insan var. Bir tarafta büyük bir zenginlik, büyük bir israf diğer tarafta büyük bir yoksulluk. Dünyada maalesef adaletsizlik var. Ülkelerin içinde gelir dağılımı eşitsizliği var. Bundan daha yoğun bir şekilde ülkeler arasında adaletsizlik var."

"Türkiye'de Ensar Ruhu Var"

Afrika ve Uzak Doğu'daki birçok ülkenin durumunun ortada olduğunu, dünya nüfusunun yüzde 20'sinin dünya servetinin çok büyük bir kısmını kontrol ederken diğerlerinin maalesef kendi kaynakları bile değerlendiremeyecek durumda olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bizim bu ruhu bütün dünyaya tekrar hatırlatmamız lazım. Akdeniz'de ölenlerin hesabını bu dünyadan, bu insanlıktan ve bu insanlığın vicdanından sormamız lazım. Biz büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. O çok övünen coğrafya ve medeniyetlerin gerçek durumunu bu olaylar bize çok açık bir şekilde gösteriyor. Biz kendi medeniyetimize yeniden dönmek durumundayız" dedi.

Türkiye'de iki milyona yakın muhacir olduğunu da  anlatan Yılmaz, şunları söyledi: "Türkiye topyekun bir ensar ruhunda. En gelişmiş, en zengin ülkelerde bu yaşansaydı bugün çok farklı şeylerden bahsediyor olurduk. İki milyon insana 5,6 milyar dolar para harcadı Türkiye Cumhuriyeti Devleti. STK'lerin yaptıkları ayrı. Bununla ne kadar iftihar etsek az. İşte biz böyle bir milletiz. Bütün gücümüzle devam edeceğiz. Ancak bu muhacirlere daha fazla yardımcı olmamız için Türkiye'nin de daha çok güçlenmesi lazım. Geçmişte bunları yapamıyorduk ne yazık. Geçmişte kendimiz IMF kapılarında başkalarının yardımlarına muhtaç durumdaydık. Allah bir daha bizi o günlere geri döndürmesin. Güçlü olalım, ekonomimiz, siyasetimiz güçlü olsun, birliğimiz ve birlikteliğimiz olsun hem kendi insanlarımızı mutlu edelim, refahımızı artıralım hem de bütün dünyadaki insanlara sahip çıkalım. Biz bunu yapabilecek bir ülkeyiz. Biz iddialı bir ülkeyiz." Dedi.

Bakan: M. Mehdi Eker: "Ensar Vakfı'nın Türkiye'nin sosyal dokusuna tartışmasız katkıları var"

Programda söz alan Gıda,Tarım ve hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker ise, Sosyal dokuya katkı sunacak projelere destek verdiklerini, bu nedenle bu çalışmaları önemsediklerini belirterek, Ensar Vakfının hizmetlerini övdü.

İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık: "Gençelerimize sahip çıkıyoruz"

Aynı zamanda Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti ve Kurucusu olan İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık ise Ensar Vakfı'nın geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de Ülke gençliğine sahip çıkacak, gençlerin değerlerine değer katacak bir kurum olduğunu, tek hedef ve gayelerinin bu olduğunun altını çizdi.

Ensar Vakfı Diyarbakır Şube Başkanı Ali Yağmur: "Medeniyetimizin Mirası olan Vakıflar'ın bizim için önemi büyük, bizler de elimizden geldiğince katkıda bulunuyoruz"

Ensar Vakfı diyarbakır Şube Başkanı Ali Yağmur ise İSlam ve Osmanlı Medeniyetinin en önemli yapı unsurlarından biri olan Vakıfların nesilelrin yetişmesindeki öneminden bahsedip bu yolda, bu izde ilerleyeceklerini belirtti.

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader: "Din ve Değerler Eğitimi alanında Dindar bir nesil yetiştirmek için yola çıktık"

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader yaptığı konuşmada Ensar Vakfının 1979 yılında kuruluşundan günümüze; tek gayesinin ülke insanının manevi dinamiklerini zenginleştirmek olduğunu, din, ahlak ve değerler eğitiminin ulusal ve uluslararası çapta konuları olduğunu belirtip "Din ve Değerler Eğitimi alanında Dindar bir nesil yetiştirmek için yola çıktık" dedi.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri