Ankara Ensar Buluşmaları'nın Bu Haftaki Konuğu Prof. Dr. Birol AKGÜN

Ankara Ensar Buluşmalarının Bu Haftaki Konuğu Prof. Dr. Birol AKGÜN
GENEL MERKEZ
HABER
9 YIL ÖNCE
Ankara Ensar Buluşmaları'nın Bu Haftaki Konuğu Prof. Dr. Birol AKGÜN

Ensar Vakfı olarak her hafta düzenlediğimiz Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu SDE Başkanı, Sn. Prof. Dr. Birol AKGÜN “Küresel Güç Değişimi ve Yeni Türkiye” konulu konferans verdi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut GÜNEY, Sağlık-Sen Genel Başkan Yard. Semih DURMUŞ, Prof. Dr. Remzi FINDIKLI, Gazi Üni. Eğitim Fak. Dekanı Prof. Dr. Hayati AKYOL, Ensar Vakfı Çankaya Şube Başkanı Mustafa ULUDAĞ, Ensar Vakfı Yenimahalle Şubesi Başkanı Bayram Ali KELEŞ, Ensar Spor Kulübü Başkanı Nihat DEMİR ve çok sayıda bürokrat, akademisyen ve siyasetçinin katıldığı konferans sonrasında konuğumuza Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı Av. Ercan POYRAZ tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı Av. Ercan POYRAZ’ın takdimiyle başlayan programda Sn. POYRAZ: “Büyük dönüşümlerin yaşandığı, uluslararası dengelerin yeniden kurgulandığı dönemlerin içinden geçerken, toplumun kolektif bilinçaltının ve kimliğinin önemli bir kısmını oluşturan medeniyet değerleri göz ardı edildi. Bunun yerine yüz elli yıllık Batılılaşma tecrübesi kullanılarak da sağlıklı, dinamik bir devlet modeline geçilemedi. “ diyerek sözü koğumuza bıraktı.

SDE Başkanı Sn. Birol AKGÜN sözlerine “Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” diyerek başladı.

200-300 yıldır Batı merkezli bir sistemde yaşıyoruz. 2. Dünya Savaşı sonrası sistemin ABD’ye kayma sebebi ABD’nin savaştan yıpranmadan çıkmasıdır. ABD 1945 yılına gelindiğinde dünya GSMH’nin %55’ini elinde bulunduruyordu. Bugüne doğru geldiğimizde bu oran azalmaya başladı ABD %20 dolaylarında bir zenginliği yönetiyor. Dünya Bankası, BM’nin genel merkezinin ABD’de bulunmasının temel sebebi budur. Günümüze geldiğimiz zaman %50’ye yakın zenginliği ABD VE Avrupa birlikte yönetiyor.

Uzun dönemde ülkeler arasındaki güç kaymalarını belirleyen temel faktör ekonomik büyüme oranları arasındaki eşitsizlikle alakalıdır. Ekonomi nereye doğru gidiyor? Yeniden tarihin geri dönüşünden bahsediyoruz. Rekabet yeni baştan başlıyor. Olası senaryolar nelerdir? Dünyadaki ekonomik üretim ve zenginliğin yavaş yavaş batıdan doğuya doğru kayıyor. Peki, 20-30 yıl içerisinde neyi öngörüyoruz. Teorik bakımdan en makul tek merkezli çok kutuplu sisteme doğru gidiyoruz. ABD hala çok güçlü ama tek başına karar veremiyor bölgedeki ülkelerin desteğini almaya çalışıyor. Bu mesele ile ilgili ikinci senaryo çok kutupluluk yani güçler dengesine dönüştür. Üçüncü senaryo ise kutupsuzluktur.

Büyük güçler arasında güç değişmesi çok kanlı olmuştur, savaşlar ortaya çıkmıştır. İçinde bulunduğumuz dönem güç kaymalarının olduğu bir dönemdir. Bu dönemde ittifaklar kaygandır ve bunun sebep olduğu öngörülemezlik/anarşi vardır. Anarşi belirsizlik demektir ve bunun yarattığı siyasi tansiyonlardır. Bu dönemde küresel yönetim sistemi çalışmıyor mesela BM Güvenlik Konseyi çalışmıyor. Büyük güçler arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Böyle geçiş dönemlerinde belli coğrafyalarda sistem öncelikle buralarda çatırdamaya başlar, bunlar önemli fay hatlarıdır. Mesela Ukrayna, Suriye, Filistin, Balkanlar, Kuzey Afrika… bu dönemde normlar da değerler de aşınmaktadır.

2008 yılındaki krizde neo-liberal paradigma çökmüştür. Neo-liberal paradigmaya güvenin sarsılmasının sebebi batı demokrasilerindeki ekonomik büyümenin otoriter ülkelerdeki ekonomik büyümeye nazaran daha az olmasıdır. Böyle bir ortamda demokrasinin anlamını yeniden tanımlayan görüşler ortaya çıkabilir. Bütün bunları etkileyen diğer bir sebep de yeni bir iletişim döneminden geçiyor olmamızdır. Bu dönemde iletişim bireyselleşti ve insanları eski yöntemlerle kontrol altına alma imkansız hala geldi.

Krizlerin arttığı konjonktürde temel problem liderlik ve vizyon sıkıntısıdır. AB’nin kurulmasını o zamanki vizyon ve liderlik sağlamıştır. Ancak bugün Avrupa’yı krizden çıkarabilecek büyük vizyon ve liderleri yok.

Peki, Türkiye için ne öngörülüyor? Türkiye 2008 krizine şanslı bir dönmede yakalandı. Siyaseten tek parti iktidarı ile gelişmeleri anlama ve okumada siyasi irade gösterebilecek bir dönmede yakalandı. Türkiye’nin bu dönemde ne yapacağına dair 3 senaryo var. Bunlar Avrupa ile entegrasyon, Avrasyacılık, Anadolu merkezli güç inşasıdır. AB projesinin toplum nezdinde karşılık bulduğuna inanıyorum.

Küresel sistem köklü değişiklikler geçiriyor. Türkiye gibi yeni bölgesel güç olmak isteyen ülkelere tehditler ve imkanlar getiriyor. Türkiye’de stratejik öngörü ve zekamız bayağı gelişti ama oyun kurmak için tam olarak hazır değiliz. Önümüzdeki on yıl oyun kurma anlamında gelişme göstereceğimiz bir zaman dilimi olacaktır. Bunun için siyasi ve ekonomik istikrar devam etmelidir. Diyerek sözlerine son verdi.

Gönüldaşlarımızdan gelen soruları cevaplayan Sn. AKGÜN, Ensar Vakfı’na teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı. Ensar Vakfı Çankaya Şube Başkanı Mustafa ULUDAĞ’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Ensar Buluşmaları son buldu. Konuğumuza Ankara Şube Başkanımız Av. Ercan POYRAZ tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Konferansın ardından yapılan kahve ikramı ile vakıf yöneticileri, siyasetçi ve bürokratlardan oluşan misafirlerimizle beraber sohbet etti.

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri