Kastamonu Şubesi İlim Araştırma ve Kültür Merkezi Açıldı

Kastamonu Şubesi İlim Araştırma ve Kültür Merkezi Açıldı
GENEL MERKEZ
HABER
8 YIL ÖNCE
Kastamonu Şubesi İlim Araştırma ve Kültür Merkezi Açıldı
Gençlik ve Spor Bakanlığının "Gençlik Projeleri Destek Programı" çerçevesinde Ensar Vakfı Genel Merkezin desteği ve Kastamonu Şubesinin çalışmalarıyla "Ensar Vakfı Kastamonu Şubesi İlim Araştırma Kültür Merkezi"nin açılışı 28 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi.

 

Açılış Kuran'ı Kerim tilavetiyle başladı. Kuzeykent Mahallesinde Diyanet İşleri Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin’in Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, İlim Yayma Cemiyeti Mehter takımı da çok beğenilen coşkulu bir gösteri yaptı.

 

Ensar Vakfı Kastamonu 2. Başkanı Adem Çelik: "Hedefimiz ideal sahibi, dimdik ayakta duran bir gençlik yetiştirmek"

 

Ensar Vakfı Kastamonu 2. Başkanı Adem Çelik: "Projedeki amacımız liselerde ve üniversite eğitim ve öğretim gören 14-29 yaş grubundaki öğrencilerimiz ayrıca yine bu yaş grubunda olan genç kızlarımızın rahatça dinlenebilecekleri, eğitim alan gençlerimizin ücretsiz takviye dersler alabileceği gerek kütüphane gerekse ekipman açısından destekleneceği bilhassa Kuran'ı Kerim’in tefsiri gibi derslerde ayrıca ebru, ney, hat sanatları gibi sanatsal özellikteki derslerin verilebileceği bir mekan oluşturmak. Milli ve manevi dersler yönünden gençlerimizin yetiştirilmesi hususunda değerler sunan bir imkanı sunmaktır. Tüm Kastamonu gençliğine hitap etmek, onlara ulaşmak istiyoruz"dedi.

 

Ensar Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz: "Lise ve Üniversite gençliğine burada kucak açıyoruz"

 

Ensar Vakfı Kastamonu Şubesi’nin açılış kurdelesini kesen Ensar Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz: “Ensar Vakfımızın vizyonu ve misyonu doğrultusunda bu mekanda yetişen gençler geleceğin Sümeyyelerini, Hz. Fatıma’ları, Hz.Hatice’leri tarihe destan yazan yüce Türk Milletimizin önderleri olan Yavuzları, Fatihleri, Alparslanları yetiştiren Hüma Hatunlar, Halime Sultanlar, Kara Fatmalar, Şehit Şerife Bacılar olarak yetişeceklerdir.

 

Ülkesini seven, milletine bağlı örf adet ve geleneğini bilen teknolojiyi takip eden şuurlu misyon ve vizyonunu iyi bilen gelecekte en ön safta yerini alan dinamik donanımlı gençler olarak yetişmelerini arzuluyoruz"” dedi.

 

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader: "Dindar neslin öncüsü olmak için yola çıktık"

 

Ensar Vakfı hakkında bilgiler veren Ensar Vakfı Genel Müdürü Kader Hüseyin Kader:

 

"Ensar Vakfı sizin desteğinizle yoğun bir çalışma ve enerji üretiyor. Ensar Vakfı olarak Kastamonu'da daha çok öğrenciye ulaşmak ve daha çok alanlarda faaliyetler yürütmek, hizmet etmek, gençlere öncü olmak istiyoruz. Vakfımız, 1979 yılında İmam Hatip camiasının bir vakfı olarak hizmete koyuldu.

 

Binlerce öğrenciye burs verdi, kucak açtı. Yer ve mekan sağladı. Eğitim ve öğretim hayatlarında büyük faydalar sağladı. Kurulduğu günden bu güne kadar gelinen süreçte enerjisinden hiçbir şey kaybetmeden teşkilatlanmasını sağladı.

 

Türkiye genelinde 140 şubesiyle ve 60’ın üzerinde yurtlarıyla öğrencilere hitap ediyoruz. Bin’ in üzerindeki lisans öğrencisine burs veriyoruz. Değerler eğitimi konusunda büyük çalışmalar üretiyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapmış olduğu proje çalışmalarında da aktif ve önemli rol oynayarak gençlerimizin, dindar neslin yetişmesi için çaba sarf ediyoruz. Hiç kimseyi ötekileştirmeden bütün gençlerimize kucak açarak doğru İslam’ı öğrenmeleri ve yaşamaları ve yaşatmaları için uğraşıyoruz.

 

Dindar neslin öncüsü olmak yolunda Türkiye’nin önemli bir sivil toplum ve vakıf hizmetini yürütmek için yola çıktık ve yola devam ediyoruz. Bundan birkaç yıl evvel Vali, Milletvekili ve Belediye Başkanından bir şey isteyemezken şimdi yürekleri bir proje getirin diye yanıyor. Türkiye yeniden bir değişim ve dönüşüm yapıyor demektir. Yeni Türkiye’nin temelleri atılmış demektir. Bu yolda bu insanlar bizimle beraber yürüyor demektir. siyaset, kamu, devlet ve millet barışmış demektir. Devletin asık suratları artık kapılar ardında bırakılmış demektir. Bu kapılar artık gençlere ardına kadar açılmış demektir” diye konuştu.

 

"Kastamonu'da üniversite öğrencilerine bir yurt yapmak için arsa istiyorum"

 

Kastamonu’nun aziz bir mekan olduğunu vurgulayan Kader, “Şeyh Şaban-ı Veli gibi bir zat burada bulunuyor. 17 bin evliyanın bulunduğu bir şehir. Sevgi ve saygı yeri. Kastamonu’da bulunan ve Kastamonu’ya hizmet eden insanlar özel insanlar. Etkili ve yetkili makamlarda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Biz Kastamonu şubesini bundan en fazla bir yıl önce kurduk. Abdullah Yılmaz ve ekibi burada güzel hizmetlerde bulundular. Belki de yüz’ ün üzerinde ev açarak öğrencilerimize kucak açtılar. Ben bugün burada büyüklerimizden Kastamonu’da bir yurt yapmak üzere arsa istiyorum ve bu sözü de burada almak istiyorum. Sayın Valim ve Belediye Başkanım hazineye ait daha bir yer talep ediyorum. Bunu daha fazla gencimize hizmet etmek amacıyla istiyorum” ifadelerinin kullandı.

 

Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın’ın okuduğu duaların ardından Vakfın açılış kurdelesi kesildi ve ardından davetliler ve ziyaretçiler Kültür Merkezini gezdiler.

Haber Gelerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri