Beykoz Şube Açılışı

Beykoz Şube Açılışı
GENEL MERKEZ
HABER
9 YIL ÖNCE
Beykoz Şube Açılışı
Ensar Vakfı Beykoz Şubesi Açılış ve Tanıtım Programı Beykoz Koru Sosyal Tesislerinde düzenlenen  bir Program ile açıldı.

 

Ülke insanının manevî dinamiklerini zenginleştirmek, ilmi, fikri ve ahlaki yönden gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 1979 yılında kurulan Ensar Vakfı, 27 Mart Cuma günü Beykoz'da Şube açtı.

 

Beykoz Şube açılışına çok sayıda davetli katıldı. Ensar Vakfı'nın Beykoz Şubesi'nde Başkanlık görevini yürütecek olan Zülküf Sönmez, Vakfın Türkiye genelinde 140 ve İstanbul'da da 33 şubesinin olduğunu hatırlatarak, "Bizim Ensar Beykoz olarak hedefimiz, tamamıyla insan yetiştirmektir. Geliştiren ve sürekli proje üreten bir takım olacağız" şeklinde konuştu.

 

Ensar Vakfı'nın Beykoz Şubesi açılışı dolayısıyla İBB Beykoz Koru Tesisleri'nde yemekli bir toplantı düzenlendi.

 

Programa; Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Beykoz Muftusu Hüseyin Demirtaş Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Ömer Faruk Terzi Ak Parti İlce Başkanı Mustafa Gürkan Beykoz Eski Belediye Başkanı Muharrem Ergül Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mustafa Varank Ak Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Giyasettin Gergin Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoglu ve Mütevelli Heyeti Üyeleri Türgev Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdogan Ensar Vakfı Şube Başkanları Beykoz STK Başkanları Okul Müdürleri Öğretmenler Din Görevlileri Muhtarlar ve Ensar Gönüllüleri katıldılar.

 

Sözlerin en güzeli ile açılış yapıldı

 

Beykoz Kavacık Yıldırım Beyazıt Cami İmam-Hatibi Muhammed Polat'ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan yemekte, daha sonra İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şubesi Başkanı Mehmet Karaahmetoğlu da yemek duası yaptı. Konuşmalara geçilmeden önce ise konuklara Ensar Vakfı'yla ilgili kısa bir tanıtım filmi gösterildi.

 

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi Başkanı Zülküf Sönmez: “21. Yüzyılın asla gerisinde kalmayacağız”

 

Yemeğin ardından ilk olarak kürsüye Ensar Vakfı Beykoz Şubesi Başkanı Zülküf Sönmez geldi. Ensar Vakfı'nın Beykoz'da şube açmasına dair düşüncelerini dile getiren Zülküf Sönmez, şunları söyledi:

 

"Bugün mutlu bir yaşıyoruz. Din, bayrak ve değerler eğitimi üzerine ulusal ve uluslararası bölgede akademik çalışmalar yapan ve bu çalışmaları hayata geçiren Ensar Vakfımız, bugün Türkiye genelinde 140, İstanbul genelinde 33 şubesiylehizmet vermeye devam ediyor. Bizlere tebliğ edilen bu görevi, Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımızla birlikte kabul ettik. Görevimizin zor olduğunun farkındayız.

 

Bizim Ensar Beykoz olarak hedefimiz, tamamıyla insan yetiştirmektir. Geliştiren ve sürekli proje üreten bir takım olacağız. Diğer yandan yaptığımız çalışmalarla, halkımızın vizyonuna değer katmayı hedefliyoruz. 21. yüzyılın asla gerisinde kalmayarak, sürekli bir çalışma içerisinde olacağız. Ben hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum."

 

Vakıf gönüllüsü Bilal Erdoğan: "Hiçbir şey yapamıyorsanız, Okul Aile Birliği’nde görev alın!”

 

Zülküf Sönmez'in ardından ise kürsüye vakıf gönüllüsü, TÜRGEV yönetim kurulu üyesi Bilal Erdoğan davet edildi. Vakfın açılışının önemini belirten Erdoğan, tüm konuklara çocuklarının öğrenim gördüğü okullarda 'Okul Aile Birliği'nde görev alma çağrısı yaparak, şunları kaydetti:

 

"Bu akşam aramızda çok değerli ağabeylerimi ve kardeşlerimi görüyorum. Burada olmamızın sebebi, bölgemizin 2023 hedefleri doğrultusunda katkıda bulunabilmektir. Bölgesinde önemli bir güç haline gelen ve artık özgüven sorunu yaşamayanTürkiye’nin vizyonunun gelişmesinde, Sivil Toplum Kuruluşları’nın ne kadar önemli bir rol oynadığının gittikçe farkına varıyoruz. Bu güzel Beykoz akşamında burada buluşmamızın en önemli neticesi, bu farkındalığın ortaya konmasıdır. Bu yüzden ben,Ensar Vakfı Beykoz Şubesi’nin öncelikle Beykozlulara daha sonra İstanbul’umuza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

 

Burada varlığınızla Beykoz Ensar Şubesi’ne farklı olduğunuzun ilk sinyalini vermiş oluyorsunuz. Benim bundan sonra kendilerine ve yakınlarına Ensar Vakfı’nın çalışmalarında yer almalarını ve maddi-manevi katkıda bulunmalarını rica ediyorum. Sadece Ensar Vakfımız değil; İlim Yayma Cemiyetimiz ve TÜRGEV'imiz gibi çalışmalarına devam eden nice kuruluşlarımız için lütfen zaman ayırın, katkıda bulunun; rol oynayın.

 

Geleceğin Türkiye’sinin inşasında, bu vakıflarımızın çalışmaları çok büyük önem arz etmektedir. Hiçbir şey yapmıyorsanız; çocuğunuzun okuduğu okulun Okul Aile Birliği’nde görev almanızı rica ediyorum. Sadece çocuğunuzun eğitimine değil, o okulda eğitime devam eden bütün çocukların eğitimine katkıda bulunmuş olacaksınız. Yeni gelen neslin mimar, yapılandırıcı bir nesil olabilmesi için uzun vadede uzun adımlar atmalıyız. Onun için Ensar Vakfı’nın Beykoz Şubesi, bu anlamda atılmış bir adım olsun. Hepinize katkılarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun."

 

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu: “Projemiz: Allah’ını tanıyan, Peygamberini seven İdeal Bir Nesil yetiştirmektir”

 

Bilal Erdoğan'ın ardından kürsüye Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu davet edildi. Vakfın Beykoz Şubesi'nin yapacağı faaliyetlerin içeriğine dair bilgi veren Dilberoğlu, şöyle dedi:

 

"Ben bu akşam burada bir Beykozlu olarak bulunuyorum. 4 yıl Beykoz’da yatılı eğitim aldım. Allah nasip etti, bugün burada, Ensar Vakfı’nın Başkanı olarak Beykoz’da bir şubemizin açılmasında, bir şekilde bir katkımız oldu. Beykoz’un manevi gelişmesinde, çocuklarımızın dini değerleriyle buluşmasında en ufak bir katkımız olursa, Beykoz’a olan gönül borcumuzu bu şekilde telafi etmiş oluruz. Ensar Vakfı Beykoz’da neden önemli? Beykoz’da çocuklarımızın ve gençlerimizin din ve değerler eğitimi konusunda gelişim sağlayabilmesi için ‘İdeal Bir Nesil’ projesi doğrultusundaAllah’ını tanıması, Peygamberini sevmesi ve ahlaklı olması... Annesini babasını sevmesi, çevresini sevmesi; her şeyden önce vatanına ve milletine sahip çıkmasını gençlerimiz burada öğreneceklerdir. Ben bu hizmete talip olan başta Beykoz Şubemizin Başkanı Zülküf Sönmez’e ve onun yönetimine teşekkür ediyorum."

 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Ülkemizin geleceği bu Vakıflardadır”

 

Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu'nun ardından ise bu kez Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek geldi. Aynı zamanda İlim Yayma Vakfı Başkanı da olan Yücel Çelikbilek, şunları söyledi:

 

"Bugün burada çok önemli bir iş için bir aradayız. Ensar Vakfı, bu ülkenin gençlerine değer katmak üzere çalışan bir vakfımızdır. ÖNDER gibi TÜRGEV gibi Ensar gibi vakıflar, ülkemizin gelişiminde rol oynayan kilit yerlerdir. Çünkü buralarda yapılan çalışmalar, verilen eğitimler, bir bakıma genç kardeşlerimizin vakti zamanı geldiğinde ülkemizin kaderini etkileyecek yerlere gelmesini sağlayacak temelleri atıyorlar. Bu bakımdan ben, şahsım adına böyle vakıflarımızda yapılan çalışmaları sonuna kadar desteklemeye gayret ediyorum. Çünkü ülkemizin geleceği buralardadır."

 

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan: "Çok mutluyum, Beykoz'a eğitim vakfının profesyonelleri geldi"

 

Yücel Çelikbilek'in ardından son olarak konuşmasını yapmak üzere Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan sahne aldı. Ensar Vakfı'nın Beykoz'da Şube açması dolayısıyla mutlu ve memnun olduğunu aktaran Kaymakam Erdoğan, şöyle dedi:

 

"Gençlerimizin çocuklarımızın dinen ve ruhen sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için böyle alanlara ihtiyacımız var. Ama Ensar Vakfı’nın bu alanda yarattığı faaliyetler nedeniyle de ayrı bir mutluluk duyuyorum. Neslimizin heba olmaması için Beykoz’da birlikte bir çalışma yürütüyoruz. ‘Sağlıklı birey, mutlu yuva, huzurlu toplum’ … Bu çalışmamızda ki asıl sihirli kelime ‘huzurlu toplum’ kelimesidir. Çünkü bu huzurlu toplumdan kast ettiğimiz şey, değerler eğitimidir.

 

Müftümüz, Milli Eğitim Müdürümüz ve diğer arkadaşlarımız, gittikleri her yerlerde; kahvehanelerde, yaptıkları ziyaretlerde bu değerler eğitimini anlatıyorlar. Dünden bugüne kaybettiğimiz ve unuttuğumuz değerlerimizi yeniden inşa etmek için çalışıyorlar. Ensar Vakfı Beykoz’a tam da bu zamanda geldi. Onlar bir de bu konunun uzmanlarıdır. Merkezleri var. Sürekli bu konular üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Ben bundan dolayı çok mutluyum. Memnunum. Kendilerine çalışmalarında başarılar diliyorum."

Haber Galerisi
Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri