Milli İrade Platformu Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan?ın Katılımıyla Gerçekleşti

Milli İrade Platformu üyeleri yemekte bir araya geldi.
GENEL MERKEZ
HABER
10 YIL ÖNCE
Milli İrade Platformu Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan?ın Katılımıyla Gerçekleşti

_11538322014_


Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen 25 Ocak Cumartesi günü saat 19:00'da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen yemeğe Milli İrade Beyannamesi'nde imzası bulunan 97 STK başta olmak üzere 150 İslami kurum ve kuruluş katıldı.

Milli İrade Platformu tarafından organize edilen yemeğe Başbakan Erdoğan ile birlikte Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efgan Ala, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ak Parti grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, Ak Parti İstanbul Millet Vekili Feyzullah Kıyıklık, Artvin Millet Vekili İsrafil Kışla Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Bediuzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin, Mehmet Fırıncı, Hüsnü Bayramoğlu, Abdulkadir Badilli'nin yanı sıra Prof. Dr. Ali Özek, Halil Günenç, Mustafa Karataş, Abdullah Yıldız, Faruk Beşer, Emin Saraç, Ahmet Taşgetiren, Emrullah Hatipoğlu, Kemal Sandıkçı, Mustafa Demirkan Abdurrahman Dilipak ve birçok kanaat önderi âlim, aydın, bürokrat ve STK temsilcileri katıldı.

Doç. Dr. Fatih Çollak hocamızın Bakara suresi 286. Ayet ve Nahl Süresi 127-128. Ayeti Şerifeleri okumasıyla program başladı.

Açılış Konuşmasını Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu'nun yapmasının ardından Milli İrade Platformu adına İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf TÜLÜN haziruna hitap etti. Konuşmasını; "Peygamber efendimiz, ÜMMETİMİN İHTİLAFI RAHMETTİR buyurarak, mü'minlerin birbirleri arasındaki münasebetlere çok net bir istikamet belirlemişti.

Bugün bir sofranın etrafında buluşan bizler, dışarıda da bizim gibi niceleriyle, tevhit inancı etrafında bir araya gelmiş, aynı hedefe yürüyen kardeşleriz.

Renkler farklı olabilir, yöntemler, fikirler, siyasi görüşler, meslek ve meşrepler farklı olabilir.

Ancak, hepimiz Türkiye sevdalısıyız ve hepimiz, milletimizin ve ümmetin sulhu selameti için yola çıkmış gönül erleriyiz.

Aramızdaki ihtilaflar, olsa olsa bizleri rahmete sevk edecek ihtilaflardır.

Dışlamayı, horlamayı, birbirimizin ayağına basmayı, birbirimizle kıyasıya yarışmayı, bu toprakların geleneğine, inançlarımızın gereğine aykırı görürüz.

Söz konusu olan vatansa, söz konusu olan milletin ve Müslümanların istikbaliyse, tıpkı kardeşler gibi kenetlenmekte asla tereddüt etmeyiz.

Bu yemeğin ardından belki hepimiz farklı yönlere dağılacağız.

Ancak, günde 5 vakit aynı kıbleye dönen, gönlü, ruhu, muhabbeti aynı yöne bakan kardeşler olarak, ülkemiz üzerine oynanan oyun karşısında yekvücut oluruz.

Burada bulunan 150 STK, Türkiye'nin nereden nereye geldiğini çok iyi bilmektedir.

Başta 28 Şubat olmak üzere, Türkiye'nin yaşadığı badireleri hemen hepimiz yaşayarak gördük.

Bunun yanında, son 11 yılda, millet iradesinin ve milli değerlerin yeniden nasıl güç kazandığına yaşayarak şahit olduk.

Türkiye'nin en kötü günlerini yaşadığımız kadar, en iyi günlerinin sevinç ve gururunu da paylaştık.

Ahde vefa, sarsılmaz geleneğimizdir.

İnançların, değerlerin, milli iradenin üzerindeki baskıları kaldırdığınız, Türkiye'yi büyüttüğünüz, Türkiye'nin gücüne güç, itibarına itibar kattığınız için size müteşekkiriz.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, Türkiye için, milletimiz için, dünya mazlumları için attığınız her adımda elbette yanınızda olacağız.

Türkiye'ye, milletimize ve mazlumlara yönelik her saldırı da karşısında bizi bulacak.

Kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirmekten, ihtilafı istişareyle rahmete tahvil etmekten geri durmayacağız.

Yanlış yapan kardeşlerimizi uyaracak, nezaketten taviz vermeden, dışlayıp horlamadan, her bir kardeşimizi kardeşlik hukukuna riayet etmeye sabırla davet edeceğiz." sözleriyle sonlandırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık süreciyle başlayan operasyonu anlattıktan sonra "Hükümetimizin maruz kaldığı bu operasyona en büyük cevabı, halkımız 30 Mart'ta verecektir." Dedi.

Erdoğan, konuşmasının devamında; "Devlete sızan bir yapının varlığı apaçık ortadadır. Bu sızma bizim dönemimizde başlamamıştır. Devlete sızmayı varlık sebebi olarak görenler, bu sızdıkları yerlerde başkasına hayat hakkı tanımamaya başladılar. Bu yapı yabancı odakların maşası haline geldi. Bizler sağlam bir irade ortaya koyarak, bütünlüğümüzü bozacak ulusal ve uluslararası oyunları bozacağız. 5 Aralık'ta yayınladığınız bildiri bizlere manevi bir güç ve destek verdi. Bugün bizim şer gördüğümüz şeyler de inşallah hayra çevrilecektir." dedi.

_14352322014_


Daha sonra Hayrettin Karaman, Ali Rıza Temel, Cevat Akşit gibi kanaat önderleriyle Milli İrade Platformu üyesi STK'lardan bazı temsilciler söz alarak görüşlerini belirtti.

Hayrettin Karaman yaptığı konuşmada, camia kavramı üzerinde durarak: "Bu kavram sadece bir grup için kullanılamaz. Camia millete hizmet edenlerin tamamının olduğu yerin adıdır. Orası da burasıdır." Dedi.

Daha sonra söz alan Nur cemaatinin önemli temsilcilerinden Mehmet Fırıncı ise: "Risale-i Nur talebeleri, dış mihraklarla iş tutmaz, tutmuyor da. Risale-i Nur talebeleri milletimizle ve sizinle beraberdir." Dedi.

Bir diğer konuşmacı Cevat Akşit ise konuşmasında: "Korkma, üzülme, Allah bizimledir." İfadelerine yer verdi.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise yaptığı konuşmada: "Bizler daha önceleri arkamıza bakarak yürüyorduk, azınlık muamelesi görüyorduk. Hamdolsun bu günlerde eşit vatandaş olduğumuzu anlamaya başladık. Yeniden bu coğrafyanın asli unsuru olduğumuzu hissettik. Ancak oluşan bu mevcut durum, anayasal güvence altına alınarak kalıcı hale getirilmelidir. 17 Aralık operasyonu sadece ülkemize değil, uyanışı engellemek maksatlı olarak bütün İslam Dünyasına yapılmıştır. Bu mesele sadece Başbakan'ın, Ak Parti'nin değil, hepimizin meselesidir." Dedi.

Diğer STK temsilcilerine de bir çağrı yapan Aldemir konuşmasının devamında: "Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Türkiye ve İslam dünyası yeni bir dirilişe şahitlik ediyor. Dünyanın, yeni bir dünyaya gebe olduğu bu süreçte 'neslin ıslahı' için tüm STK'ların çalışmalarını artırması gerekir. Özellikle gençlik çalışmalarına önem verilmelidir. Sahih din algısı tartışılmalıdır. Bu algının oluşabilmesi için derinlikli bir çabaya ihtiyacımız var. Bu konuda âlimlerimize büyük görevler düşmektedir." Diye konuştu.

Programda ayrıca İMH Onursal başkanı Mehmet Güney, Ali Rıza Temel, TGTV Başkanı Hamza Akbulut, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Müsiad Başkanı Nail Opak ve Memursen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Hüdayi Vakfı Başkanı Ahmet Hamdi Topbaş, Hak-iş Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Safa Eğitim Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Başkanı Mehmet Fatih Çiftci, TÜMSİAD Başkan Yardımcısı Osman Kapıcıoğlu, Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, Sosyal Doku Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Beşir, İmam Ebu Hanife Ve İmam Matüridi Araştırma Vakfı Başkanı Ahmet Vanlıoğlu, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca ve İhlas Vakfı Genel Başkanı Mehmet Okyay da söz alarak, görüşlerini bildirdi.

Yaklaşık 4 saat süren yemek, karşılıklı istişare ve görüş alışverişinin ardından günün anısına Sayın Başbakanımıza 5 Aralık 2013 tarihinde " Bin Yıl Sürecek Denmişti " adıyla Milli İrade Platformu ilan metninin tablosu Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ve 12 Aralık 2013 tarihinde "Milletin Beyanı" ismiyle yayınlanan ilan metni İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney tarafından takdim edilmesiyle ve akabinde Mustafa Demirkan ve Emin Saraç Hocaefendilerin duasıyla sona erdi.

_182953122014_

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5151 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri