GEÇMİŞTEN GELECEĞE ÖNCÜ NESİLLER PROGRAMI ANKARA MEB ŞURA SALONUN’DA GERÇEKLEŞTİ

GEÇMİŞTEN GELECEĞE ÖNCÜ NESİLLER
GENEL MERKEZ
HABER
9 YIL ÖNCE
GEÇMİŞTEN GELECEĞE ÖNCÜ NESİLLER PROGRAMI ANKARA MEB ŞURA SALONUN’DA GERÇEKLEŞTİ

"Geçmişten Geleceğe Öncü Nesiller" Programı 7 Aralık Cumartesi günü Ankara'da gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Ensar Vakfı Ankara Şubesi, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şubesi ortaklığında ve Çankaya Müftülüğü ev sahipliğinde, Ankara MEB Şura Salonu'nda yapılan programa yoğun katılım sağlandı.

Konferans, panel, sergi ve anma etkinliklerinin düzenlendiği bir günlük programda; İmam-Hatip Okullarının geçmişten günümüze serencamının gözden geçirildi. Verilen eğitimin içeriğinin ve kazanımlarının masaya yatırıldığı, ülkemizdeki ve dünyadaki entelektüel sermayenin oluşmasında öncü rolünün irdelendiği ve Türkiye'nin stratejik yönelimindeki yerinin tartışıldığı programa Ankara'da bulunan İmam Hatip Okullarının yönetici, öğretmen ve öğrencileriyle diyanet mensuplarının, bürokrasi, siyaset, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

İmam Hatip Okullarının geleceğinin konuşulduğu ve yol haritalarının çıkarılacağı programın açılış konuşmasını yapan Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, ÖNDER Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut, İlim Yayma Cemiyeti Yusuf Tülün Ankara içinden ve dışından gelerek salonu dolduran tüm dinleyicilere ve katılımcılara teşekkür ettiler..

 "İlk dönem, Osmanlı son devrinde medrese geleneğinden evrilerek, dönüşerek Medresetü'l-Eimme ve'l-Huteba'ların açıldığı İmam Hatiplerin 'mayalanma dönemi'; sonraki dönem Merhum Mahmud Celaleddin Ökten Hocaefendi ile Merhum Tevfik İleri'nin öncülüğünde İmam Hatip Liselerinin birçok sıkıntı ve risk altında açılmasıyla başlayan, ancak birçok engellerle de karşılaştığımız 'kuruluş ve varoluş dönemi'; şu an içinde olduğumuz henüz daha taze olan dönem ise İmam Hatiplerin önündeki hukuki ve siyasi engellemelerin kalktığı, milletin hür teşebbüsü olarak ortaya çıkan İmam Hatip projesinin devlet aklı tarafından da kabullenildiği ve sahiplenildiği, diğer İslam ülkeleri tarafından da bir eğitim modeli olarak takdir ve kabul gördüğü 'hizmet ve yaygınlaşma dönemi'dir.

İçinde bulunduğumuz dönem milletimizin derin irfanından süzülen himmet ve gayretlerle bin bir emek ve çabayla, fedakarlıklarla, neredeyse tamamen sivil olarak vücuda getirilen bu okulların yine aynı aşk ve heyecanla mahiyet ve keyfiyet itibarıyla geliştirildiği, zenginleştirildiği bir dönem olacak gibi görünüyor. Böylesi bir ortamda âlimlerimizin ve aydınlarımızın İmam Hatip üzerine soğukkanlı, tarafsız, ilmi analiz ve kritiklerine son derece büyük bir ihtiyaç vardır. Bugüne kadar millet namına dinine, kültürüne, medeniyetine, tarihine sahip çıkma uğrunda yürütülen mücadelenin hakiki bir kazanıma dönüşmesi için sürdürülebilir somut eylem planlarına ve projelere eğilmek zorunluluğu vardır. Bugünkü salon toplantımızı da bu çabalardan biri olarak görüyorum: inşallah, hem nebevi gelenekte Efendimizin eğitim siyaseti ve insan yetiştirme stratejileri üzerine bu sahada önde gelen alimlerimizden muhterem hocamızı dinleyeceğiz, hem de Türkiye'nin, bölgenin ve dünyanın mevcut ve gelecek şartları altında İmam Hatiplerin yeri ve rolünü ülkemizin önde gelen yazar, düşünür ve aktivistlerinin gözünden kritik etmek imkanı bulacağız.

Son dönemde İmam Hatipler üzerine eleştiriler yaparak olumsuz algı oluşturmak isteyenler var. Fakat bu milletin kadim geçmişine yaslanan ve emeğinin karşılığı olan İmam Hatipler var olduğu günden bu yana hizmet etmektedir ve bundan sonraki dönemde de bu hizmetler artarak devam edecektir. Bu zamana kadar üzerinde mühendislik oyunları oynanan ve büyük zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan İmam Hatipler bundan böyle daha çok niteliğe odaklanacak ve bu milletin geleceğinde söz sahibi olmaya devam edecektir."

Açılış konuşmalarının ardından; Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, "Hz. Peygamber'in Eğitim Siyaseti" başlıklı  sunum yaptı.

Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı'nın başkanlığında icra edilen panelle devam eden programda; Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, "Medresetü'l-Eimme ve'l-Huteba'dan İmam-Hatip Liselerine"; İmam Hatip Liselerini açan dönemin bakanı Merhum Tevfik İleri'nin Oğlu Cahit İleri, "İmam Hatip Liselerin Kuruluş Şartları ve Tevfik İlerinin Mücadelesi"; Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren, "Türkiye'nin Eğitim Bütünlüğü İçinde Din Eğitimi, İmam Hatipler ve Eğitimin Kalitesi Sorunu"; Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, "Türkiye'nin Toplumsal Dönüşümünde İmam-Hatip Okulları", Gazeteci-Yazar Yusuf Kaplan, "Yeni Medeniyet İnşasında İmam Hatip Okullarının Rolü" ve ÖNDER Eski Genel Başkanı İbrahim Solmaz, "Türkiye'nin Sivilleşmesinde İmam Hatiplerin Yeri" başlıklı konuşmalar yaptılar.

Panel oturumunun ardından İmam Hatip Okullarının ilk nesli ve öncülerine temsil cihetiyle plaket takdiminden sonra İmam Hatip neslinin öncü yayın organlarından biri olan Tohum Dergisinin ellinci yayın yılı sebebi ile Tohum 50. Yıl Fotoğraf Sergisi açılışı yapıldı.

Programa iştirak eden katılımcılara Prof Dr. Hayretin Kaman'ın İmam-Hatip Şuuru, Yr.Doç.Dr. Mustafa Öcal'ın 100. Yılında İmam-Hatip Liseleri kitapları, Tohum Dergisi, CD ve broşürler de hediye edildi.

_1649539122013_

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 37 Kız ve 25 Erkek Yurdu ile toplamda 62 yurtta 6590 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.