İki gün boyunca 3 farklı salonda sürdürülen ”100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu” tamamlandı.

100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu
GENEL MERKEZ
HABER
10 YIL ÖNCE
İki gün boyunca 3 farklı salonda sürdürülen ”100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu” tamamlandı.

_16362026112013_

Ensar Vakfı, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti, İlim YaymaVakfı ve TÜRGEV işbirliği ve Değerler Eğitimi Merkezi'nin (DEM) akademikorganizasyonuyla, "100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu",Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde yapıldı.

YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kültür ve KongreMerkezi'nde gerçekleşen sempozyuma; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İstanbulBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İslam HukukuProfesörü Hayrettin Karaman, Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İsmail CenkDilberoğlu, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen, STKyöneticisi/temsilcisi ve dinleyici katıldı.

_16372126112013_


İmam hatip liselerinin kuruluş öyküsünü anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, imam hatip liselerinin bir varoluş mücadelesi vererek bugünlere geldiğini söyledi. Öcal, imam hatip camiasının önlerine konan her türlü durumakarşı asil bir duruş sergilediğini ve ayakta kalmayı başardığını ifade etti.


_16472726112013_


Öcal'ın ardından konuşma yapan Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ise, İmam Hatip Liselerinin 100 yıllık tarih boyunca bazı zorlukları atlatarak Türkiye'nin modernleşme tarihinde bir ayna olarak yer aldığını söyledi. Dilberoğlu, sempozyumdan çıkan verilerin İmam Hatipler'in geleceğinde önemli bir yere sahip olacağını belirtti.

_1648026112013_

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Mezunu ve mensubu olmaktan onur duyduğum imam hatip liselerinin 100. yılının, dünü, bugünü ve yarının konuşulacağı böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kürsüde bugün buraya çıkanlar imam hatiplerin geleceğini konuşacaklar. 28 Şubat döneminde Sultanahmet Meydanı'nda yapılan o mitingin organizatörlerinden bir tanesiydim. O gün o mitingi organize ederken sokaklara astığımız afişlerde, bu ülkeyi yönetenlere, bu ülkede yaşayanlara, imam hatiplere dokunmayın demiştik. Onlar imam hatiplere dokunarak, imam hatiplerin kapılarını kapatacaklarını düşündüler. Ama bir şeyi hesaba katmadılar, bu milletin ve Allah'ın hesabını dikkate katmadan imam hatiplerin kapılarını kapatmaya çalıştılar. Ama, Allah yüreklerde öyle kapılar açtı ki 1 olan imam hatipler 1000 oldu. Biz bugün imam hatiplerin belki bin yıllıkperspektifini konuşacağız" şeklinde konuştu.

_1648026112013_

"BAŞKA COĞRAFYALARA DA MODEL"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, milletleri millet yapan değerler olduğunu söyleyerek, imam hatip okullarının önemine dikkat çekti. Topbaş, "Bin yıllık tarihimiz var. Bu tarih içinde bizim kültürel değerlerimiz, manevi değerlerimiz, inanç dünyamız ve öz değerlerimizle bütünleşen bir millet olarak, bugün bir Türkiye Cumhuriyeti var. Bir bireyi, bir insanı alıp istediğiniz gibi yönlendirip yetiştirebilirisiniz; ama bir toplumu farklılaştıramazsınız. Her ülke kendi değerleri üzerine ayağa kalkabilir. İşte imam hatiplilerin de bu çerçeve içinde, 100 yıl öncesinden başlayan bu yürüyüşünü görmekteyiz. Yönetimlerin üzerindeki baskısına rağmen milletin eseri olarak, halkın kendi öz desteğiyle gücü yeniden ortaya çıkmıştır" diye konuştu. İmam hatiplerin bu ülkenin kendi değerleri üzerinde ayağa kalkmasına ve başka coğrafyalara model olmasına katkı sunduğunu söyleyen Topbaş, "Bu sempozyumda inanıyorum ki kendi ülkesinin değerlerine sahip nesilleri yetiştirmenin formülü, gözden geçirilecek" dedi.
_1745626112013_


DİNİ HAYATTAKİ YERİ KÜÇÜMSENEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı olarak açılan imam hatip liselerine öğretmen bulamadıklarına dikkat çekerek, özellikle bu okullarda eğitimci yetiştirmek konusunda herkesin biraz daha elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

_178626112013_

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise imam hatip okullarının milletimizin, kültürümüzün ve değerlerimizin derin vicdanına tercüman olduğunu ifade etti. Artık imam hatip okullarının, gerek kurumsal yapısı, gerekse ürettiği insan malzemesi açısından pek çok akademik araştırmaya da konu olduğunu vurgulayan Görmez, imam hatip okullarının dünyanın birçok Müslüman ülkesinde de model olarak görüldüğünü söyledi. Görmez, sempozyumda imam hatip okullarının bugünü ve yarınının değerlendirilirken eksiklikleri ve kusurlarının da değerlendirilmesinin gerektiğini belirtti.

İmam hatip liselerinin toplumsal hissiyat ağırlığını ortaya koymayı başardığını söyleyen Görmez, "İmam hatip liselerinin dini hayattaki yeri, rolü ve katkıları asla küçümsenemez" dedi.

İmam hatip okullarının eğitim sistemine çok önemli katkıları olduğunu da kaydeden Görmez, yeni sorularla yüzleşme cesaretinden vazgeçmemek ve olası beklentiler karşısında hangi stratejilerle başvurulacağının belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

_176626112013_

"YOLUNA DEVAM EDECEKLER"

Son açılış konuşmasını yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bizim bu konuya doğru bakmamız lazım. İmam hatip nesli bu ülkeye ne kazandırdı? Hangi ihtiyaçtan doğdu ve var olduğu süreçler içerisinde neler yaptı? Bunları hepimiz objektif bir değerlendirmeye tabi tutarsak göreceğiz ki; bu nesil, bu millete ve devlete çok şey kattı, hiçbir şey kaybettirmedi. Hep artılarıyla önde oldu. Buna tarih şahittir. Türkiye'mizin bugüne kadar olan geçmişi buna tanıktır. İmam hatip liseleri milletin okullarıdır. Çünkü bu okulları kuranlar bizzat millettir" diye konuştu. İmam hatiplerin siyasal rüzgâr ne olursa olsun yoluna devam edeceğini söyleyen Bozdağ, "Karşı duruş imam hatiplere değil, karşı duruş din eğitimi almış, din bilgisine sahip kişileredir aslında" dedi.Bozdağ'ın ardından sempozyumun ilk açılış sunumunu; İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman yaptı. Karaman, imam hatip lise yıllarında öğrencilik hayatını dinleyicilerle paylaştı. Okul anıları ile dinleyicileri zaman zaman güldüren Karaman, İmam Hatip okullarının bugün ve yarın olmasının önemine değindi.

_177726112013_

SEMPOZYUM 3 FARKLI SALONDA SÜRDÜ

Açılış konuşmasının ardından 3 farklı salonda paralel olarak gerçekleştirilen sempozyum kapsamında 2 gün süresince "Modern dünyada İslam dini eğitimi", "İslam eğitiminin geçmişi, bugünü ve geleceğinin önemi", "Türkiye'nin din eğitimi deneyimi, imam hatip liselerinin ilk prototipi: Darülhilafeti'l Aliyye Medreseleri",  "Siyaset ve imam hatip okulları", "İmam hatip liselerinde yetiştirilmek istenen insan modeli" ve "Demokratikleşme süreci ve İHL'lerin geleceği" konularında oturumlar düzenlendi.

Türkiye'nin yanı sıra, Belçika, Hollanda, İsveç, İskoçya, Singapur, Avusturya ve ABD'deki çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin konuşmacı olarak yer aldığı sempozyum, yoğun ilgi  ve katılım ile sona erdi.

Facebook
Hesaplarımız
Twitter
Hesaplarımız
Youtube
Hesaplarımız
Instagram
Hesaplarımız
Linkedin
Hesaplarımız
Web
Sitelerimiz
EĞİTİMLER
DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ
Değerler Eğitimi Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
İSTANBUL TASARIM MERKEZİ
İstanbul Tasarım Merkezi aşağıdaki kategorilerde eğitimler vermektedir.
YAYINLAR
eser
baskı

Ensar Yayın Grubu; Ensar Neşriyat, Gülhane Yayınları, Vefa Yayınları, Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) Yayınları, İSAV Yayınları ve İstanbul Tasarım Yayınları gibi 7 farklı tematik yayını bünyesinde tutmaktadır.

Son çıkan eserler aşağıda listelenmektedir. Daha fazlası için ensarnesriyat.com.tr web adresini ziyaret ediniz.

YENİ ÇIKAN YAYINLAR

Daha fazlası için
ensarnesriyat.com.tr
YURT HİZMETLERİ
yurt
öğrenci

Ensar Vakfı Yurtları, yurtlarında misafir ettiği öğrencileri ailelerinin birer emaneti olarak görmektedir.

Gençlerimizi kişisel ve mesleki gelişim odaklı, ülkesini ve dünyayı tanıyan kişiliği ile örnek teşkil edecek bir insan olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakfımız 30 Kız ve 19 Erkek Yurdu ile toplamda 49 yurtta 5091 Öğrenci kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2019-2020 Eğitim yılında Ensar Vakfı Yurtlarının doluluk oranı %93,5 olmuştur.

Yurt ve şehir oryantasyon programı ile başlayan öğrenci faaliyetleri öğrencilere yönelik

•   Yaygın Eğitimler,
•   Seminerler,
•   Konferanslar,
•   Kariyer Gelişim Programları
•   Atölyeler ile desteklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşları arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi çalışmasıyla öncü olan Ensar Vakfı, öğrencilerine bireysel terapi hizmetinin yanı sıra; yurtlarda PDR, Psikoloji bölümlerinde okuyan ve bu alanlara ilgi duyan öğrencilere yönelik Psikoloji Atölye Çalışmaları, Film analizleri ve mesleğe hazırlık eğitimleri düzenlenmektedir.

Kültür Sanat Günleri

Ensar Vakfı Yurtlarında barınan gençlerin kültür ve sanat faaliyetlerine katılımını arttırmak, amacıyla 2017 yılından itibaren Münazara, Öğrenci Paneli, Müzikal Şiir Dinletisi ve Anlat İstanbul’u başlıklarında gerçekleştirilmektedir.

B12 Dergisi

Ensar Vakfı Yurtlarında yazmaya, çizmeye, okumaya, hayal kurmaya, şiir yazmaya yeteneği olan ve geliştirmek isteyen öğrencilerin çalışmalarını yayınladığı, tamamen öğrenci emeği bir dergi çalışmasıdır.

BURS

1. LİSANS BURSLARI

“Ensar Vakfı Lisans Bursları” İstanbul’da öğrenimine devam eden öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burslardır. Bu burslar Değerler Eğitimi Merkezi (DEM) tarafından projelendirilerek öğrencilerin başvurusuna açılmaktadır. Vakfımız burs başvurularını Eylül-Ekim ayları içerisinde yalnızca online başvuru formu üzerinden almaktadır. Başvuru dönemi dışında ve şahsen, mail, mesaj, faks, telefon yoluyla burs başvurusu alınmamaktadır.

• Öğrencinin burs programına başvuru yapabilmesi için belirtilen ön başvuru şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

• Müracaat eden adayların başvuru bilgileri üzerinden sistem puanlaması oluşturulmakta, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, başarı sıralaması ve not ortalaması gibi değişkenler dikkate alınarak bursiyer kontenjanının en az iki katı kadar aday mülakata davet edilmektedir.

• Mülakat değerlendirmesi olumlu sonuçlanan öğrencilerden bursiyerlik evrakları teslim alınarak başvuru esnasında verilen bilgilerin kontrolü yapılmaktadır.

• Lisans bursları Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 aylık süre boyunca verilir. Nakit bursun en fazla %10’una kadarlık miktar öğrenciye kitap bursu olarak tanımlanır.

• Burs miktarı her yıl Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

2. ARAŞTIRMA BURSLARI (LİSANSÜSTÜ)

Lisansüstü bursları, DEM’in akademik çalışma alanları ve araştırma konuları çerçevesinde verilmektedir. DEM’in belirlediği araştırma konuları üzerinden 12, 18, 24 aylık periyotlarla araştırma projeleri olarak ilan edilmektedir. Araştırma Projelerinde proje danışmanı ve yürütücüsü olarak akademisyenler yer almaktadır. Ayrıca bu projelerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmacı ve asistan olarak görev verilmektedir. Proje kapsamında ve süresince görev alan öğrencilere lisansüstü bursu verilmektedir. Araştırma Projelerinin duyuru ve başvurularını www.dem.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

3. İHL BURSU

Ensar Vakfı tarafından Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri’nde örgün olarak öğrenimlerine devam eden öğrenciler için sağlanan burs imkanıdır.

• Bu burs programı Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

• İHL Bursuna başvurunun birincil şartı maddi olarak bursa ihtiyacı olmaktır.

• İHL Bursları Ensar Vakfı Şubelerinin koordinasyonunda Türkiye genelinde 7000 öğrenciye verilmektedir.

PROJE
toplam
proje

2012 yılından bugüne tüm eğitim kademelerine yönelik olarak Genel Merkez ve Şubeler adına proje üretme, yazma, yürütme, denetleme, raporlama, araştırma ve geliştirme süreçlerini yönetmektedir.

Gençlik Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi proje hibe desteği sağlayan kurum ve kuruluşların desteği ile ulusal ve uluslararası alanda bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

2012 – 2020 yılları arasında Gönüllülük, Kişisel Gelişim, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, Kitap Kahve, Kültür Sanat, Yenilikçi Fikirler ve Çevre alanlarında Genel Merkez yürütücülüğünde 20 proje, 54 ilde yer alan 72 şubesinde ise 127 adet proje ile toplamda 147 proje gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca "EuroDesk Temas Noktası" ve "Kariyer ve Staj Ofisi" Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde yer almaktadır.

EuroDesk Temas Noktası

Ensar Vakfı tarafından, 2018 yılında Erasmus+ Eurodesk Türkiye Ağı Eurodesk Türkiye Temas Noktası Teklif Çağrısı kapsamında sunulan başvuru T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. 2019 yılı itibari ile Ensar Vakfı “EurodeskTürkiye Temas Noktası” olarak gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermek amacı Ulusal Ajans tarafından yetkilendirilmiş ve faaliyetlerine devam etmektedir. detaylı bilgi ve iletişim

Kariyer ve Staj Ofisi

Kariyer ve Staj Ofisi, OIC Intern Staj Programı ile gençlere dair edindiğimiz tecrübeler ve öngörülen ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim, kariyer danışmalığı ve stajdan oluşan 3 ana kategoride üniversiteli ve yeni mezun gençlere hizmet veren bir kariyer ofisidir. Bunun yanı sıra gençlerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunabilecek çeşitli program ve etkinlikler de Kariyer ve Staj Ofisi’nin hedefleri arasındadır.Kariyer ve Staj Ofisi’nin faaliyet alanları aşağıdaki gibidir;

SOSYAL SORUMLULUK
CAMİİ İMARLARI
CAMİİ İMARLARI

İbadete açılan Hz. Aişe Camii ve inşaatı devam eden Ateştuğla Camii inşaatı sosyal sorumluluk projelerimiz arasındadır.

YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
YALOVA SABRİ EKŞİNOZLUGİL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Sosyal Sorumluluk çalışmalarına inşaat projeleriyle de devam eden vakfımız, İmam Hatip Neslinin ihyası için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, 20 bin metrekare üzerine kurulu 3 bloktan oluşan Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi İnşaatı devam etmektedir.

AŞEVİ HİZMETİ
AŞEVİ HİZMETİ

Bağcılar Zeliha Hatun Aşevi’nde ihtiyaç sahiplerine her gün 3000 kişilik yemek ikramı yapılmaktadır.

HER YURDUN BİR YETİMİ VAR
HER YURDUN BİR YETİMİ VAR

Ensar Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler tarafından yapılan proje ile öğrencilerimiz yetim çocuklara kol kanat germeye çaba gösteriyor.

GÜLÜMSETEN EMEK
GÜLÜMSETEN EMEK

Gülümseten Emek Projesi, Suriye savaşında çocukluğundan uzaklaştırılan, küçük yaşlarına koskocaman acılar sığdıran Suriyeli çocukları bir nebze gülümsetebilmek niyetiyle Genç Ensar ve Hanımlar Komisyonu tarafından el emeği ile hazırlanan 8000 bez bebek ve çeşitli hediyeler Suriye’nin Azez Bölgesinde bulunan mülteci kampında yaşayan çocuklara ulaştırılmıştır.

DEMET SEZEN PROJESİ
DEMET SEZEN PROJESİ

Öğrencilerimiz oluşturulan kumbaraya ayda 5 lira bağışlayarak Ramazan ayında İdlib’deki yetimlere iftar vermişlerdir.

FİDAN DİKİMİ
FİDAN DİKİMİ

Ensar Vakfı’nın farklı çalışmalarında görev alan gönüllülerimiz adına Kudüs Abdülhamithan Fidanlığında 1.500 fidan dikilmiştir.

SU KUYUSU PROJESİ
SU KUYUSU PROJESİ

Kız ve erkek yurtları öğrencilerimiz ve yurt yöneticilerimiz Afrika’da 3 ayrı su kuyusu açtırmıştır.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN
ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN

Yurt öğrencilerimiz Gazze’deki çocuklara mont ve bot hediye etmişlerdir.

YEMEK HİZMETLERİ
günlük
öğrenciye
üç çeşit
ücretsiz yemek

Genel Merkez yemekhanemizde deneyimli ve tecrübeli aşçılarımız tarafından 600 öğrenciye günlük üç çeşit ücretsiz yemek hizmeti vermekteyiz.

Özellikle Genel Merkezimize yakın üniversitelerde okuyan öğrencileri öğle yemeği için ağırlamaktayız. Ramazan aylarında ise Ramazan Ayı’nın mutluluğunu, huzurunu, bereketini iftar yemeklerinde öğrencilerimizi ağırlayarak paylaşmakta ve yaşamaktayız.

2006-2020 yılları arasında 110 İmam Hatip Okulunda orta öğretimde okuyan 25.000 öğrenciye üç çeşit yemek üretimi ve sunumu hizmeti verilmiştir.

Yemek Hizmetleri