KAMUOYUNA DUYURULUR!


KAMUOYUNA DUYURU

Çeşitli mecralarda 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi Yurdunda vakfımız tarafından verilen yemeklerden öğrencilerin zehirlendiğine yönelik çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

03 Aralık Salı günü sabah saatlerinde karın ağrısı şikâyeti ile hastaneye kaldırılan 38 öğrencinin tedavileri yapılmış ve yapılan tetkiklerde zehirlenme bulgusuna rastlanmamıştır.

Hastanenin yaptığı tahlillerde herhangi bir gıda zehirlenmesi durumu olmadığı raporlarda belirtilmiştir. Ayrıca zehirlenmeye neden olduğu iddia edilen yemek numuneleri İlçe Tarım Müdürlüğü Tarafından alınarak laboratuar analizine gönderilmiş, sonuçların çıkması beklenmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğünün yaptığı ön tespitlerde herhangi bir zehirlenmeye neden olabilecek bulguya rastlanmadığı belirtilmiştir.

Gıda zehirlenmelerinin normal şartlarda birkaç saat içerisinde etkisini gösterdiği bilinmektedir. Çocukların Ensar Vakfı tarafından verilen yemekleri yedikten yaklaşık 12 saat sonra şikâyetlerini dile getirmeleri bir gıda zehirlenmesi olmadığı kanaatini de ortaya koymaktadır.

Mutfaklarımızda her türlü hijyen kurallarına uyulmakta, üretilen yemeklerden her gün örnekler alınmakta, uzman diyetisyen ve mühendislerimiz kontrolünde yemek üretimi gerçekleştirilmektedir.

Konunun takipçisi olduğumuzu ve herhangi bir şüpheye mahal vermeyecek şekilde aydınlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.