İlahiyat Vefa Dersleri`nin Kasım Ayı Konuğu Prof. Dr. Mustafa Tahralı Oldu


Her ayın son cumartesi günü İlahiyat Fakültesi mezunlarını hocaları ile buluşturan "İlahiyat Vefa Dersleri" Kasım ayı konuğu Prof. Dr. Mustafa Tahralı katılımı ile Ensar Vakfı Genel Merkezi'nde gerçekleşti. 

Talebeleri ile buluşan Mustafa Tahralı, eski öğrencileri ile buluşmanın  heyecanını taşıdığını ve talebelerini gördüğü için duyduğu mutluluğu ifade etti. İmam hatip okulunun hayatında çok mühim bir yeri olduğunu anlatan Tahralı, "Din adına her şeyi orada öğrendim. Elhamdülillah imam hatip okulu açtırmadık' diyenleri hiç anlayamadım. O dönem böyle bir atmosfer vardı. İlimlerin başlangıcının öğretildiği yer imam hatipler. Tefsir, akaid, hadis, edebiyat gibi ilimlerin bilinmesi bizlere büyük ufuklar açacağı kanaatindeyim. İmam hatiplere, ilahiyat fakültelerine ve diyanete düşen, bu ilmi seviyeyi yükseltecek uyanıklığa sahip olmalarıdır." dedi. 

Tahralı sözlerine şöyle devam etti; "Elhamdülillah, tercüme faaliyetleri ciddi olarak arttı. Okumadan içtihat yapamazsınız. Okuyacaksınız! Bugün bir de şöyle bir durum var: Felsefeci, fıkıhçı vb. alanlarında çalışan arkadaşlarım sadece kendi alanlarını biliyorlar. Böylece de kendilerini ilimle uğraşıyor zannediyorlar. Bir de şunu unutmamak lazım, her ilmin bir yaşanılan tarafı vardır. Yaşamak lazım! Bir medeniyet çöktüğünde her şeyi ile çöküyor; siyasetiyle ekonomisiyle, askerliğiyle, kelamıyla, söylemiyle ve fıkhıyla çöküyor. Doğruyu iyi öğrenirseniz, yanlışı iyi tatbik edersiniz!".

İlahiyat Vefa Dersleri'nin Kasım ayı programı, çekilen aile fotoğrafı ve Prof. Dr. Mustafa Tahralı'ya hediye takdiminin ardından sona erdi.

Haberin Galerisi