Ensar Vakfı Anlat İstanbul`u Etkinliği ile Teknofestteydi


3. Kültür Sanat Günleri kapsamında faaliyet gösteren Anlat İstanbul’u etkinliği, 21-22 Eylül tarihlerinde Teknofestte ilgilisiyle buluştu.

Etkin ve yenilikçi teknolojilerin kentle buluşması ne demek, akıllı şehir uygulamaları ne anlama gelir gibi sorulara açıklık getiren öğrenciler, Gabrielle Boretti’nin Venedik Bianeli’nde sergideliği ‘Geçmişten Kartpostallar: İstanbul, 2064’ kapsamında tasarladığı resimleri göstererek interaktif bir sunum gerçekleştirdiler.

Bir diğer konu ise İstanbul’daki yalı ve saraylardı. İstanbul’un incisi olarak nitelendirilen yalılar, bundan yüz sene evvel içerisinde yaşanılan bir mekânken şu an birçoğunun müzeye dönüşmesi, öğrencileride şöyle bir merak uyandırdı: Acaba yüz sene sonra şu an yaşanılır olan mekanlar da müzeye dönüşür mü? Konu anlatımlarından sonra katılımcılar maket ev yaparak boya ve fırçalarla istediği gibi bu evleri renklendirdi. Geleceğe kanat açmış bir çılgın Türk Hezarfen ve hocası Cevheri de Anlat İstanbulu standının misafiriydi. Katılımcıların bir kısmı Galata Kulesi maketi yaparken bir kısmı da Mavi Haliç Derneği’nin destekleriyle maket uçak yaptı.

Farklı yaş kitleleriyleTeknofest’te, çocuklara yönelik kartondan ve keçeden yapılan roketler ile festivale renk katmış oldu.

Haberin Galerisi