Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşması Antalya`da Gerçekleşti


Ensar Vakfı’nın 2011 yılından bu yana her yıl düzenlediği “Büyük Türkiye Buluşması”, bu yıl 7.'si düzenlenen programa yaklaşık 600 kişi katıldı. 

Üç günlük programın ilk günü tanışma, bilgilendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirildi. 

Toplantı, Dr. Hayrettin Öztürk'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti le başladı. Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Mütevelli Heyet Üyesi Feyzullah Kıyıklık, Genel Kurul Üyesi Ali Erilli ve Genel Kurul Üyesi Ali Osman Emirosmanoğlu moderatörlüğünde istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda şube başkanlarının kendilerini tanıtmanın yanısıra genel merkezden taleplerini ve bölgede yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Anlatılanları not eden heyet, şube başkanlarının sorularını yanıtlamalarının ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Feyzullah Kıyıklık'ın değerlendirme konuşması ile sona erdi. 

Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşması'nın ikinci günü ise Ensar Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Ali Karayılan'ın sunuculuğunda Dr. Hayrettin Öztürk'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, 2018 yılı içerisinde vakfın, birimlerin ve şubelerin yapmış olduğu çalışmaları katılımcılara hazırlanan sunum eşliğinde anlattı. 

Program, Prof. Dr. Hayreddin Karaman'ın "Ensar Kardeşliği" konuşması ile devam etti. Karaman konuşmasında,"İbadetin ruhu ihlastır, şekil şemâl değildir. İhlası olmayan ibadet fıkıh ilmihal kitaplarında yazılan en ince teferruatına kadar yazılsa bir numara etmez. İhlası olan ibadet şekilde kusur bile olsa, ahiret terazisinde onun ağırlığı olur." dedi. Konuşmasına şöyle devam etti: "Kur'an-ı Kerim'de, sünnette ve gelenekte Ensar kardeşliği yok, onun yerine din ve iman kardeşliği var. Doğumdan gelen kardeşlik var din bunu tanır. Bu doğumdan akrabalık gittikçe gevşer, biraz genişletirsek oradan soy kabile ırk meydana gelir. Peki, buna nasıl bakar din, İslam?" Müslümanların "cı" olmaktan ziyade "lı" olmalı vurgusu da konuşmalarında dikkat çekti. Karaman, "O halde İslam dini fıtridir, cümlesini çok duymuşsunuz. Din buna olumsuz bakmaz. Bu manada olumsuz baktığı şey, "lı" olmak değil "cı" olmaktır. Bir aileli olabilirsiniz ve olmalısınız. Ama ailevi olamazsınız. Irkçı olamazsınız. Orada problem olur. Okul... Bir okulda okursunuz, okullu olursunuz. "İmam Hatipli" olursunuz, "İmam Hatipçi" olamazsınız. Biz İmam Hatip meselesini bir üstünlük alameti olarak görmüyoruz." dedi. Ensar kardeşliğinin vazifelerine de değinen Karaman,"Ensar kardeşliğinin ilk vazifesi kitabın kavlinde Müslüman olmak için yardımlaşmaktır. Sonrasında ise sorumlu olduğumuz bir ailemiz var. Eşimiz var, çocuklarımız var. Onların iyi birer Müslüman olmaları için her birimiz teker teker gayret etmekle beraber Ensar Kardeşliği çerçevesinde yardımlaşmalıyız. Üçüncü adım ise, maddi ve manevi yardımlaşmaktır." dedi. "Ensar ailesi olarak kardeşlik halkamızı genişletelim, kardeşlik anlayışımızı da genişletelim diyorum." dedi. 

Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşmasının 2. günü 2. oturumu Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu'nun Prof. Dr. Hayreddin Karaman'a tablo ve Te'vilat'ül Kur'an Tercümesi hediyesinin ardından sona erdi. 

İkinci günün 3. oturum ise Dr. Hayati İnanç'ın "Kadim Medeniyetimizde İnsan" konulu konuşmasıyla başladı. 

"İnsanı hikaye eden, kadim medeniyetimizi en güzel şekilde yansıtan Şeyh Galip, 24 yaşında divanını bitirdi, 42 yaşında kariyerini bitirdi. Ondan birkaç mısra okuyayım; 

Ey dil ey dil niye bu rûtbede pür- gamsın sen 

Gerçi virane isen genc-i mutalsamsın sen 

Secde fermâ-yı melek zât-ı mükerremsin sen 

Bildiğin gibi değil cümleden akvamsın sen 

Rûhsun nefha-i Cibril ile tev'emsin sen 

Sırr-ı Hak'sın mesel-i İsi-i Meryemsin sen. 

Hoşça bak zâtına kim zûbde-i âlemsin sen 

Merdüm-i dide-i ekvân olan âdemsin sen." dedi. 

Şiirler ve tarihimizdeki zât-ı muhteremlerden alıntılarla hoş sohbet nidasıyla bir söyleşi gerçekleştiren Prof. Dr. Hayati İnanç'a Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsrafil Kışla'nın hediye tablo takdiminin ardından sona erdi. 

Dördüncü oturum ise, Mustafa Doğan İnal'ın "15 Temmuz Fetö Davaları" konulu konuşmasını gerçekleştirdi. 

2. günün son oturumu ise; Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ve Ensar Vakfı Genel Kurul Üyesi N. Bilal Erdoğan'ın katılımlarıyla başladı. Katılımcıların soruları ve konukların cevaplarıyla geçen panel, aile fotoğrafı ve ödül töreninin ardından sona erdi. 

7. Büyük Türkiye Buluşması'nda Ödül Alan Şubeler ve Kategorileri 

Ensar Vakfı Üsküdar Şubesi 2018 yılı içerisinde öğrencilere yönelik yaptığı burs faaliyetleri,

Ensar Vakfı Kırşehir Şubesi 2018 yılı içerisinde öğrencilere yönelik yaptığı faaliyetleri,

Ensar Vakfı Adıyaman Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı yaygın eğitim faaliyetleri,

Ensar Vakfı Siirt Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı sosyal sorumluluk faaliyetleri,

Ensar Vakfı Malatya Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı akademik faaliyetleri,

Ensar Vakfı Diyarbakır Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı gençlik çalışmaları,

Ensar Vakfı Beylikdüzü Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı hanımlar komisyonu faaliyetleri,

Ensar Vakfı Konya Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı yurt faaliyetleri,

Ensar Vakfı Batman Şubesi 2018 yılı içerisinde yaptığı proje çalışmaları,

Ensar Vakfı Samsun Şubesi 2018 yılı içerisinde sosyal medyayı en iyi kullanan şube, 

Ensar Vakfı Manisa Şubesi 2018 yılında en düzenli şube dolayısıyla ödül aldı.

Ensar Vakfı 7. Büyük Türkiye Buluşması'nın 3. gününde eş zamanlı çalıştaylar gerçekleşti. Çalıştaylardan biri, Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecevit Carti, GPDP (Gençlik Projeleri Destekleme Programı) 2018/2 ile ilgili proje çalıştayı gerçekleştirdi. Ensar Vakfı Yurtları; yurdu olan şubelerle "Ensar Vakfı Yurtları ve İktisadi İşletme" çalıştayı gerçekleşti.

Haberin Galerisi