3. Kültür Sanat Günleri Resim/Fotoğraf Yarışması Sonuçları Açıklandı


Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen 3. Kültür Sanat Günleri Resim/Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı.

Münazara Yarışması, Öğrenci Paneli, Şiir-Müzikal Dinletisi ve Anlat İstanbul’u gibi etkinliklerin yanında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Fotoğraf/Resim Yarışması, Ensar Vakfı Yurtlarında barınan 46 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Resmedilen ya da çekilen eserler hikayeleriyle değerlendirildi. Ressam İlhami Atalay başkanlığında yapılan değerlendirmede dereye giren eserler şunlardır:

FOTOĞRAF YARIŞMASI

Ensar Vakfı Kartal Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi Zeynep Dildar GÜRCAN fotoğraf yarışmasının birincisi;

Fotoğrafın Öyküsü:

 “Son zamanlarda her şeyi aynı anda tüketme çılgınlığı. Yapay bir hayat yaşıyoruz. Kendimiz, giydiklerimiz, yediklerimiz, dostluklarımız, duygularımız. Sonra bir anda yeni bir kavramla tanışıyoruz; ''minimalizm''. Ne ironiktir ki tüm dünyada çalkalanan bir ifadeye dönüşüyor bu kelime. Herkes minimalist ama kimse gerçekten neye ihtiyacı olduğunu sorguladığından, tüketimle savaştığından bunun peşinde koşmuyor. Bu da tıpkı diğerleri gibi tüketim nesnesi. Çabasız, kaygısız ve gerçek olmaktan çok uzaklarda bir yerlerdeyiz ama minimalistiz(?). Daha kendi anımızı bile yönetemiyoruz, anımızı sosyal medyada tüketiyor ve paylaşarak tükettiriyoruz. Kimseyi hatta doğayı bile olduğu gibi kabul edemiyoruz, beklentisiz duramıyoruz.

Ben çektiğim bu fotoğrafla güzel olanın, özün basitliğini ispat ettiğime inanıyorum.”

 

Ensar Vakfı Çorum Akşemseddin Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu öğrencisi Bayram BİLİŞİK fotoğraf yarışmasının ikincisi;

Fotoğrafın Öyküsü:

 “Sırf soğuktan donmasın diye kendi üstünde yatıran buzağı ve kedi bir yana, canını kurtarmak isteyen göçmenlerin üç kuruş parasına göz dikerek soğuk denizlere bırakan insan tacirleri bir yana iken, biz insanlığın sonunu Allah (c.c.) hayreylesin.”

 

Özel Ensar Vakfı Trabzon Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi Bahar İÇÖZ fotoğraf yarışmasının üçüncüsü oldu

Fotoğrafın Öyküsü:

 “Dünya” olarak isimlendirdiği fotoğrafı “Başımızın üstünde gökyüzü, ayağımızın değdiği yol. Bazen dümdüz ilerliyor bazense kıvrılıyor hiç beklenmedik anda. Tüm kıvrımlar bir anda çoğalıyor sanki. Tek Tek gelse zor olmayacak devam etmek.. Bazen dikenleniyor ve ayağını sevene göre değişiyor seyir. Bazen unutuluyor yol da yolcu da yolculuk da.. Unutuluyor ve dalınıyor rüyalara. Bir miktar yaşanılıyor orada ve yeniden an çağırıyor insanı.. Ana geri dönüyor insan ki yolun ücralarında yürüyor. Yolculuğu boyunca "yolsuz" olduğunu fark ediyor. Dalmadan, yorulmadan, şikâyet etmeden yürümek istiyor menzile. Sonra cenneti koyuyor gözlerinin önüne ve onun ardından bakıyor yola. Şimdi ne diken acıtıyor ayaklarını ne de kıvrımlar yoruyor.”

 

Ensar Vakfı Trabzon Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi Büşra BAYALAN da mansiyon ödülüne layık görüldü.

Fotoğrafın Öyküsü:

“Masumiyeti, saf sevgiyi fotoğrafladım…Bir gezinti esnasında karşımıza çıkan bir minik ve onun sevimli arkadaşı; sevdiği, oynandığı, öptüğü hatta tüylerini yolduğu ve bunun karşılığında da asla peşinden ayrılmayan bir çift boncuk gözle karşılaştı yolumuz. Sonuçta ortaya çıkan bu fotoğraf oldu.” diyerek “masumiyeti” fotoğraflayan

 

RESİM YARIŞMASI

Özel Ensar Vakfı Uşak Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi Merve TÜRK resim yarışmasının birincisi;

Resmin Öyküsü:

“İnsanı gördüklerinden ibaret sayma, göremediklerinde ara. İçidir hakikatin resmi, dışı sadece bir manzara…”

 

Özel Ensar Vakfı Uşak Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi Atiye ŞİMŞEK resim yarışmasının ikincisi;

Resmin Öyküsü:

“Kuşlar, hür olmanın simgesi. Özgürlük onlarla bütünleşmiş adeta. Kafesteki kuşlar değil…” düşüncesini resmeden

 

Ensar Vakfı Esenyurt H. Ayşe Özyurt Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi Mehtap KARADENİZ resim yarışması üçüncüsü oldu.

Resmin Öyküsü:

 “Gelişim ve dönüşüm süreçlerinin en güzellerinden biri bir tırtılın kelebeğe dönüşmesidir. Ufacık bir canlının muhteşem bir güzelliğe ulaşması için, büyümesi, kozasını örmesi ve günü geldiğinde o kozadan çıkması gerekmektedir. Süreç oldukça yorucu ve titizlikle çalışılması gereken bir döngüdür.” düşüncesini resmeden

 

Ensar Vakfı Üsküdar Şehit Recep Büyük Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi Elif AKÇİ de “Lunapark” resmiyle mansiyon ödülüne layık görüldü.

Haberin Galerisi