Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Programı Çerçevesinde `Medeniyet Okumaları`


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteği ile Viyana İslam Federasyonu ve Ensar Vakfı ortaklığıyla yürütülen 'Medeniyet Okumaları' projesi kapsamında gençler tarihi ve kültürel miraslarını yerinde keşfediyor.

Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri programı çerçevesinde, Viyana ve İstanbul'dan 30 gencin katılımıyla İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Edirne güzergahında yapılacak tarihi ve kültürel gezi 2-11 şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Yurt dışındaki gençlerin milli, manevi ve kültürel değerlerimiz ile tarihi köklerimizi yerinde tanımalarını sağlayan Gençlik Köprüleri projeleri, YTB ve Ensar Vakfı tarafından her yıl desteklenen programlar arasında yer alıyor. Yurt dışında yaşayan gençlerimiz program sayesinde sadece memleketlerini değil, Türkiye’nin tarihi ve kültürel yönden zengin şehirlerini de ziyaret ederek anavatanları ile aidiyet kuruyorlar. Bu sebeple Yurt dışında yaşayan gençlerin Türkiye ile bağlarının güçlendirilmesi ve milli manevi değerlerin tanıtılması amacıyla ilan edilen Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Destek Programı kapsamında, Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi 30 genç 10 gün süreyle Türkiye’nin kültürel ve tarihi değerlerini keşfetme imkânı bulacak.

Proje içeriğinde tarihi ve kültürel mekânlara yönelik ziyaretlerin yanı sıra sanat, edebiyat ve medeniyet temalı seminer ve atölye çalışmaları yer alıyor. Program kapsamında 4 farklı rota belirlenmiştir.

Yurt dışında yaşayan gençlerin Türkiye’de ziyaret edeceği rotalar şu şekilde:

Rota 1: İstanbul-Bursa-Çanakkale-Edirne

Rota 2: İstanbul-Ankara-Konya-Nevşehir

Rota 3: Ordu-Giresun-Trabzon-Rize

Rota 4: Hatay-Şanlıurfa-Gaziantep-Mardin

Haberin Galerisi